EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Najważniejsze są pola – Dni Pola INNVIGO i PHR

10 czerwca 2022
Najważniejsze są pola – Dni Pola INNVIGO i PHR

9 czerwca w Nagradowicach koło Poznania odbyły się Dni Pola, organizowane przez firmę INNVIGO wspólnie z Poznańską Hodowlą Roślin. Podczas spotkania rolnicy mieli okazję zobaczyć w praktyce efekty stosowania preparatów i technologii od INNVIGO na poletkach odmianowych PHR, na których uprawiane były zboża ozime i jare oraz rzepak ozimy. Zaprezentowane zostały również doświadczenia z roślinami wysokobiałkowymi, chronionymi środkami z oferty INNVIGO.

Firma INNVIGO we współpracy z Poznańską Hodowlą Roślin zaprosiła klientów, dystrybutorów i doradców na Dni Pola, zorganizowane 9 czerwca na platformie doświadczalnej PHR w podpoznańskich Nagradowicach. To jedna z imprez w ramach odbywającego się w całej Polsce cyklu spotkań polowych INNVIGO. Już we wcześniejszych latach w Poznańskiej Hodowli Roślin używane były technologie od INNVIGO, a dotychczasowe owocne efekty stosowanej ochrony doprowadziły do decyzji o przygotowaniu wydarzenia o ogólnopolskim zasięgu, podczas którego dwie duże polskie firmy, wiodące w swoich segmentach rynku, wspólnie zaprezentują ofertę wybranych odmian oraz polecanych rozwiązań do ich ochrony.

Danuta Hądzlik, Prezes Zarządu Poznańskiej Hodowli Roślin, rozpoczęła spotkanie i powitała licznie przybyłych uczestników: – Dzisiaj na naszych poletkach demonstracyjnych prezentujemy 48 odmian z naszej oferty: 20 odmian zbóż, 26 odmian roślin strączkowych, facelię i gorczycę. W tym roku do współpracy zaprosiliśmy INNVIGO. Poletka demonstracyjne są chronione ich produktami, a przedstawiciele firmy opowiedzą o zastosowanych technologiach.

Dziękujemy, że mamy możliwość zaprezentowania się w Nagradowicach z naszymi produktami. INNVIGO istnieje od ponad 7 lat, jest to kompletnie polskie przedsięwzięcie. Cieszymy się, że możemy współpracować z polskim przedsiębiorstwem prowadzącym produkcję nasienną – powiedział Krzysztof Golec, Prezes Zarządu INNVIGO. – Koleżanki i koledzy pracujący w naszej firmie, a także w PHR, poczynili wiele starań, żeby prezentowane poletka wyglądały tak okazale – aby mogli państwo oglądać je i wyciągnąć wnioski z zaprezentowanych odmian i technologii.

Goście wzięli udział w prowadzonych przez ekspertów wykładach i prezentacjach, po których wraz z przedstawicielami INNVIGO i PHR mogli zwiedzać poletka pokazowe. Na platformie doświadczalnej zostały zaprezentowane kompleksowe technologie rekomendowane przez INNVIGO do ochrony pszenicy ozimej i żyta ozimego, pszenżyta, jęczmienia jarego i owsa, a także rzepaku ozimego – odmian z portfolio PHR.

Najważniejsze są pola. Ten rok był bardzo dziwny, chyba nigdy nie było w historii tak dużych zawirowań na rynku, jak w tym sezonie. Ceny poszybowały, zdrożały środki produkcji, aczkolwiek najmniej środki ochrony roślin. Jako INNVIGO jesteśmy mocnym filarem, na polskim rynku mamy 63 produkty, które wyróżniają się również jakością, co będą państwo mogli zobaczyć na polach – komentował Robert Smorawski, Wiceprezes ds. sprzedaży w INNVIGO. – Przed nami jeszcze trzeci zabieg w zbożach. Przy obecnych cenach płodów rolnych naprawdę powinno się go wykonać. Ponieśli państwo bardzo duże nakłady, warto więc postawić kropkę nad i, czyli zadbać o to, żeby ten trzeci zabieg był odpowiedni i pozwolił uzyskać wysokie plony o dobrej jakości.

Nowością na tegorocznych Dniach Pola były poletka pokazowe z roślinami wysokobiałkowymi, oferowanymi przez PHR: łubinem i grochem. Chociaż areał każdej z tych upraw w Polsce stanowi ok. 5-10% powierzchni zajmowanej przez pszenicę czy kukurydzę, to zainteresowanie nimi znacząco rośnie z każdym rokiem. Ma to związek m.in. z polityką Unii Europejskiej, która promuje uprawy wysokobiałkowe w programach skierowanych do rolników. – Rośliny strączkowe to dość nowy trend w Polsce. Na rynku dostępne są raczej pojedyncze środki do ich ochrony, których jest znacznie mniej niż w przypadku preparatów przeznaczonych do głównych upraw rolnych. Do tej pory trudno było o pełną technologię, zgodną z etykietami, a stałe stosowanie tych samych produktów prowadzi do uodpornienia się patogenów. Zmienność preparatów i substancji aktywnych jest więc jak najbardziej pożądana, dlatego reagujemy na potrzeby rolników, którzy decydują się na prowadzenie w swoich gospodarstwach takich upraw – wyjaśnia Marek Kostera z działu badań i rozwoju w INNVIGO. Obecnie firma oferuje plantatorom roślin strączkowych herbicyd przedwschodowy Amstaf 800 EC (prosulfokarb), fungicyd Puenta 62,50 WG (cyprodynil, fludioksonil) do wczesnej ochrony w ramach zabiegu T1/T2, a także zaprawę Madron 50 FS (fludioksonil).

Dużym zainteresowaniem rolników odwiedzających Dni Pola cieszył się specjalny namiot, w którym odbywały się warsztaty diagnostyczne. Prof. dr hab. Małgorzata Jędryczka wraz z zespołem Zakładu Genetyki Patogenów i Odporności Roślin z Instytutu Genetyki Roślin PAN w Poznaniu przeprowadzała analizy materiału biologicznego roślin bobowatych, a także prezentowała eksponaty z doświadczeń i wyniki badań nad skutecznością środków ochrony roślin w zwalczaniu patogenów chorobotwórczych w tych uprawach. Andrzej Brachaczek, Dyrektor ds. badań i rozwoju w INNVIGO analizował przy użyciu sprzętu mikroskopowego, makroskopowego i wizualizacyjnego stan fitopatologiczny rzepaku i zbóż z okolicznych pól, a wyniki stanowiły podstawę do rekomendacji dotyczących wykonywania dalszych zabiegów ochronnych.

 

Więcej informacji na stronie: https://innvigo.com

 

 


POWIĄZANE

Do 31 marca plantatorzy chmielu, którzy planują wymianę słupów chmielowych impre...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych żwrócił się do resortu rolnictwa o stworzeni...

Na rynku unijnym w krajach południowych obserwowany jest rosnący trend cen skupu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę