Największe Międzynarodowe Targi Rolno - Spożywcze Polagra 2016

6 października 2016

Poznań – stolica Wielkopolski, słynącej z gospodarności i zaradności mieszkańców regionu. Poznań zaś, jako miasto, każdemu kojarzy się głównie z koziołkami z ratuszowej wieży, Uniwersytetem im. A. Mickiewicza i oczywiście miejscem, w którym odbywają się różnej rangi targi. Targi o zasięgu regionalnym, krajowym jak też te międzynarodowe. W dniach 26 – 28.09.2016r. – Poznań był miejscem, w którym odbyły się największe w Polsce międzynarodowe targi B2B, Polagra 2016.

Targi dotyczyły branży rolniczej i spożywczej. Inauguracja imprezy miała miejsce w słynnej „Iglicy”, uroczyści otwarcia zaś dokonali: Krzysztof Jurgiel – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jacek Bogucki – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Łukasz Hołubowski – Prezes Agencji Rynku Rolnego, Zbigniew Hoffman – Wojewoda Wielkopolski, Krzysztof Grabowski – Wice Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Waldemar Witkowski – Wice Przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Jędrzej Solarski – Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Jarosław Oławski – Zastępca Prezesa Agencji Rynku Rolnego. W uroczystości otwarcia uczestniczyli również przedstawiciele delegacji zagranicznych z: Angoli, Białorusi, Chin, Egiptu, Gruzji, Indonezji, Republiki Mauritiusa, Tajlandii, Węgier oraz z regionu Emilia-Romania - Włochy i Chungcheongnam- Korea Południowa.

Po przemówieniach i uroczystym przecięciu wstęgi, wręczono nagrody w konkursach: Złoty Medal – przyznawane za wysoką jakość oferowanych produktów oraz Acanthus Aureus – przyznawany wystawcom za najlepiej przygotowane stoisko.

Targi „Polagra” nie były imprezą jednorodną. Składały się z kilku bloków targowych: „Polagra Food”–Targi Produktów Spożywczych, „Polagra Tech” – Targi Technologii Spożywczych, „Polagra Gastro” – Targi Gastronomii, „Invest Hotel” – Targi Wyposażenia Hoteli, „Taropak” – Targi Techniki Pakowania i Etykietowania Spożywczego, „Logipak” – Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu oraz „Epla” – Targi Tworzyw Sztucznych i Gumy.

O randze  imprezy najlepiej  świadczą  następujące  dane: wzięło w  nich  udział  1195 wystawców z 30 krajów, którzy w 17 pawilonach zaprezentowali swoją ofertę handlową.

Wypada dodać, że na wspomnianej imprezie obecne były media. Ktoś musiał przecież podglądać, podsłuchiwać, zadawać kłopotliwe pytania, wreszcie obiektywnie informować o wydarzeniach targowych tych, którzy na targach nie byli, a chcieliby się czegoś interesującego o nich dowiedzieć i, co także potrafią media, oferować reklamowe katalogi, takie jak np:.” Targowe ABC.” Jak to bywa na targach rangi międzynarodowej, każdy wystawca prezentuje to, co ma najlepszego, najciekawszego i najnowocześniejszego technologicznie do zaoferowania. Ciekawą ofertę na targach zaprezentowali Polacy. W części Polagra Food były to: OSM Łowicz, Mlekovita, OSM Koło, OSM Sierpc, OSM Czarnków. Wiadomo zresztą, że polskie produkty mleczarskie reklamy nie potrzebują. Interesująco prezentowały się również stoiska Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W bloku : Polagra – Tech” wyróżniłbym firmy: Hert, Ekomex Pilśniak, Fenix, Silex - Polska. (Ta ostatnia zaprezentowała, wzbudzający zainteresowanie zwiedzających, sprzęt do produkcji lodów tajskich), oraz oferty firm: Mankiewicz, Carem,  Bagmasz i Komplet Polska.

Moją uwagę, szczególnie, zwróciło profesjonalnie przygotowane stoisko firmy Hert, będącej również jednym ze zwycięzców konkursu Acantus Aureus. Jest to firma z dużym doświadczeniem na rynku piekarniczym. Na targach, wspomniana firma, prezentowała zarówno pojedyncze urządzenia, jak i kompletne linie produkcyjne dla przemysłu piekarniczo – cukierniczego, a także kompleksowe wyposażenie piekarń i cukierni. Jak powiedział mi w rozmowie prezes zarządu Pan Jarosław Marczuk, w przeciwieństwie do spadku sprzedaży maszyn rolniczych, sprzedaż zaplecza do produkcji spożywczej utrzymuje się na wysokim poziomie. Firma jest zarówno producentem jak i dealerem profesjonalnego sprzętu piekarniczego renomowanych marek niemieckich. Renoma zakładu, wynikająca z długoletniej tradycji, spowodowała, że z urządzeń firmy korzystają już piekarnie i cukiernie niemal w całej Polsce. W produkty Hert’a wyposażonych jest wiele sklepów spożywczych, supermarketów i hoteli.

Wśród wielu ciekawych stoisk, warte uwagi, moim zdaniem, były stoiska oferujące zaplecze  techniczne dla przemysłu spożywczego. Warto zauważyć, że wystawcy w zabiegach o wzbudzenie zainteresowania swoim produktem, sięgnęli po sprawdzoną metodę - formę pokazów działania maszyn. Jednym z atrakcyjniejszych był wspomniany już, pokaz przygotowywania lodów tajskich na specjalnej płycie o temperaturze -25 stopni C, który odbył się na stoisku firmy Silex Polska.

Podczas trwania workshopu, dla 63 000 gości branżowych przygotowano liczne pokazy, warsztaty i seminaria na temat zdrowego żywienia i nowych technologii produkcji spożywczej oraz możliwość degustacji wysokiej jakości produktów spożywczych.

Na dzień przed targami, w niedzielę 25.09.2016r. odbyła się impreza „Dzień Piekarza i Cukiernika”. Podczas tego święta odbyło się wiele specjalistycznych seminariów, warsztatów i prezentacji.
W ramach Międzynarodowego Salonu Technologii Piekarskich i Cukierniczych odbyło się również III. Forum Piekarskie. Miało ono formę warsztatów, poświęconych zdrowemu pieczywu. Odbyły się także I. Otwarte Mistrzostwa Polski w Wyrabianiu Drożdżówki Jedną Ręką. Czego to ludzie nie wymyślą, dla wzbudzenia zainteresowania produktem?

Na każdych targach są goście zwiedzający je indywidualnie. Z myślą o nich w weekend przed Polagrą, odbyły się targi prezentujące regionalne wyroby spożywcze pod hasłem „Polskie Smaki”. Ich celem było promowanie polskiej żywności, jako produktu regionalnego.

Naprawdę, było co oglądać. Niestety, w tym roku zabrakło ekspozycji maszyn rolniczych i środków ochrony roślin. Stało się tak pewnie, dlatego, że kilka dni wcześniej, w Bednarach odbyły się targi maszyn rolniczych Agro Show.

Targi to nie tylko prezentacja oferty na stoiskach, rozmowy handlowe i podpisywanie umów na korzystnych, promocyjnych warunkach, ale również okazja do poszerzenia swojej wiedzy podczas licznych szkoleń, seminariów, warsztatów i konferencji. Na jednej z nich, konferencji  inauguracyjnej, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi mówił o problemach w branży. Zapowiedział zwiększenie dopłat do produktów rolnych, zwłaszcza plonów rolnych jak np. mleko, zboże, nabiał, owoce i warzywa. Wspomniał również o rozwoju współpracy handlowej z zagranicą, reaktywacji spółdzielni rolniczych, przygotowaniu projektu rządowego do ustawy o sprzedaży gruntów rolnych, mającym na celu uniemożliwienie sprzedaży ziemi obcokrajowcom oraz zgłoszenie Komisji Europejskiej i organom zajmującym się programami unijnymi - poprawek do procedur w ubieganiu się o dotacje z funduszy unijnych na rozwój gospodarstw i branży spożywczej.

Inne konferencje to: Forum Piekarskie – poświęcone zdrowemu pieczywu, Konferencja Marketingowa w hotelach, III. Forum Bezpieczeństwa w Magazynie, Nowe technologie cyfrowe i ich wpływ na handel, Podatki AD 2017. Odbyło się spotkanie z ekspertami na temat sposobu uwolnienia środków na nowe inwestycje dzięki zarządzaniu, kosztem podatku od nieruchomości, Mobilne rozwiązania dla gastronomii, Dzisiejszy klient w sklepie – prawda i kłamstwa, Strefa Inspiracji Agencji Rynku Rolnego – panel dotyczący podatku od handlu dla producentów i sieci sprzedaży. Polsko – Niemieckie Koło Gospodarcze zorganizowało  Polsko – Niemiecki Dzień w ramach Polagra Food, były to  dyskusje i seminaria na temat współpracy handlowej z Niemcami. No cóż, o targach można mówić dużo. Byli przecież wystawcy z zagranicy ze swoją ciekawą ofertą, ale niech ją oceniają specjaliści. Ja  dodam tylko, że targi Polagra 2016 miały co zaoferować zainteresowanym ofertą producentom. Mogli oglądać, uczyć się, dzielić się spostrzeżeniami, zadawać pytania ministrowi, podpatrywać lepszych. Dla kreatywnych ogromne możliwości, czy będą warunki do ich realizacji – to już inna sprawa.

 

Bartosz Karwacki, Zdj.: Bartosz Karwacki i Piotr Żyła


POWIĄZANE

Rolnicy - producenci papryki z polskiego zagłębia paprykowego na Południu Mazows...

„Przyjęta przez Rząd nowelizacja ustawy biopaliwowej to cios w producentów rzepa...

Polityka Europejskiego Zielonego Ładu może się przyczynić do wzrostu zainteresow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę