aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Najwyższa frekwencja wyborcza od ponad 30 lat,

20 czerwca 2024
Najwyższa frekwencja wyborcza od ponad 30 lat,

Przewodnicząca PE Metsola podkreśliła zdecydowane zaangażowanie Parlamentu w zapewnienie sprawnego przebiegu procesu prowadzącego do wyboru następnego przewodniczącego Komisji.

Przemawiając na nieformalnym spotkaniu przywódców w Brukseli, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola podkreśliła, co następuje:

Wynik wyborów europejskich

"Minął nieco ponad tydzień, odkąd Europejczycy wybrali 720 posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy będą reprezentować ich interesy w ciągu najbliższych pięciu lat. Główny wniosek jest taki, że konstruktywne proeuropejskie centrum jest w stanie to zrobić".

Frekwencja

"W wyborach europejskich w 2024 r. odnotowano najwyższą frekwencję wyborczą od ponad 30 lat, a w ponad połowie państw członkowskich UE (dokładnie w 14) wskaźnik frekwencji również wzrósł w porównaniu z 2019 r."

Następne kroki

"Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego spotkała się w zeszłym tygodniu, aby ocenić wynik wyborów europejskich. Większość przywódców grup politycznych potwierdziła proces wyłaniania głównych kandydatów i wszyscy zgodziliśmy się, że po wynikach wyborów Europejska Partia Ludowa ponownie stała się największą grupą polityczną w Parlamencie Europejskim. Największa grupa polityczna potwierdziła również, że jej głównym kandydatem na następnego przewodniczącego Komisji jest urzędujący prezydent.

"Przewodniczący EUCO został zaproszony do udziału w kolejnym posiedzeniu Konferencji Przewodniczących PE w najbliższy czwartek 20 czerwca, a następnie w dniu 26 czerwca, w celu przeprowadzenia końcowych konsultacji przed posiedzeniem Rady Europejskiej w dniach 27–28 czerwca. Jeżeli dojdzie do porozumienia w sprawie kandydata na następnego przewodniczącego Komisji, przywódcy grup politycznych będą mogli spotkać się z tą osobą w celu wymiany poglądów w dniu 2 lipca".

"Celem tego procesu jest wyłonienie kandydata, który będzie w stanie stworzyć niezbędną większość kwalifikowaną w Parlamencie, aby zostać następnym przewodniczącym Komisji. Jesteśmy gotowi bezzwłocznie posunąć ten proces do przodu, gdy tylko Rada Europejska przedstawi swojego kandydata".

Przesłanie obywateli Europy

"Wyniki wyborów pokazują, że większość naszych obywateli wezwała do tego, aby obrona naszych wartości i bezpieczeństwo pozostały najwyższym priorytetem. Nasze wsparcie dla Ukrainy musi być kontynuowane. Wszyscy muszą skorzystać na dwojakiej transformacji. Zielony Ład musi być siłą napędową wzrostu gospodarczego bez obciążeń, biurokracji i biurokracji. Musimy przejść od "trybu kryzysowego" do myślenia długoterminowego, opierając się na naszym największym kapitale, jednolitym rynku, i nadając priorytet konkurencyjności UE. W ten sposób umacniamy pozycję Europy w świecie".

Konkluzja

"Pragnę potwierdzić pełną współpracę Parlamentu Europejskiego i jego zdecydowane zaangażowanie na rzecz zapewnienia sprawnego przebiegu procesu prowadzącego do wyboru przewodniczącego Komisji Europejskiej. W Parlamencie Europejskim nasze prace w tym zakresie już się rozpoczęły i będą kontynuowane".

Kontekst: statutowa rola Parlamentu Europejskiego w procesie wyboru kolejnego przewodniczącego Komisji

Art. 17 ust. 7 Traktatu o Unii Europejskiej stanowi, że Parlament Europejski wybiera przewodniczącego Komisji większością głosów swoich członków, a wcześniej Rada Europejska musi "wziąć pod uwagę wybory do Parlamentu Europejskiego" przy proponowaniu kandydata.

Deklaracja nr 11 załączona do Traktatu z Lizbony stanowi, że Parlament Europejski wraz z Radą Europejską ma obowiązek zapewnić sprawny przebieg procesu prowadzącego do wyboru przewodniczącego Komisji Europejskiej poprzez przeprowadzenie niezbędnych konsultacji.

oprac, e-mk,ppr.pl


POWIĄZANE

Pan Grzegorz Jedamski, nie ustaje w swej walce o równe traktowanie rolników emer...

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę