aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ZZR KORONA: Należy oddzielić Elewarr od Krajowej Grupy Spożywczej

14 marca 2024
ZZR KORONA: Należy oddzielić Elewarr od Krajowej Grupy Spożywczej

Elewarr powinien być także oddzielony od KGS, bo w strukturze tej ostatniej nie ma szans by odzyskał swoją świetność i drogę rozwoju - stwierdza Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" w piśmie z dnia 12 marca 2024 r. do Ministra Aktywów Państwowych.

Związek powołując się na informacje opublikowane przez https://zyciestolicy.com.pl/dlaczego-kgs-doprowadza-elewarr-do-upadku/ stwierdza m.in.:

Spółka Elewarr znajduje się w tragicznym stanie, strata finansowa za ubiegły rok obrotowy wynosiła 95 mln złotych, w bieżącym roku obrotowym może wynieść nawet kilkadziesiąt milionów złotych, kredyt skupowy może nie zostać spłacony, grozi wyczerpanie własnych środków obrotowych. Na domiar złego ceny zbóż się załamały i brakuje perspektyw na ich wzrost. Co prawda fundusze własne Spółki są nadal dodatnie, ale faktycznie dochodowość Spółki jest ujemna.

Za tą sytuację, oprócz koniunktury, odpowiada Krajowa Grupa Spożywcza (formalny właściciel, nadzorowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych), z jego obciążającym i absurdalnym controllingiem (m.in. odnoszących się do cen i marż zbóż w 2026 roku, w sytuacji gdy nie sposób przewidzieć cen za kilka miesięcy), który wiązał się z dodatkowym zatrudnieniem osób (i kosztami), ingerencją KGS w decyzje zarządcze itd. KGS nie tylko nie wie, ale nie potrafi uzdrowić Spółki.

Dodatkowo nadzór rady nadzorczej i KGS nad Elewarrem był niewłaściwy. Przykładem może być fakt, iż rada oddelegowała do czasowego wykonywania funkcji w zarządzie jednego ze swoich członków. Choć umowa spółki, a także przepisy K.S.H. wyraźnie określają, że można być oddelegowanym jedynie na okres 3 miesięcy, dwukrotnie (ostatnio w styczniu) przedłużono oddelegowanie na 3 miesiące. W doktrynie i orzecznictwie uznaje się takie działanie jako niedopuszczalne, jako próba obejścia prawa (art.58 k.c.).

Przy okazji Związek przypomniał, że w latach 2018-22 za czasów prezesa Daniela Alain Korony, Elewarr osiągał zyski rekordowe (w roku 2021/22 - ponad 40 mln zysku netto).

A może, rządzący tym razem posłuchają głosu rozsądku i podejmą właściwe decyzje. Może...

oprac e-red ppr.pl


POWIĄZANE

Wczoraj o godzinie 9.00 odbyła się rozprawa w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Rol...

Ukrińskie media rozpisują się o wywiadzie, jakiego udzieliła Monika Piątkowska, ...

W epoce cyfrowej, gdzie przechowywanie danych w chmurze staje się coraz bardziej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę