Adama_15.08-30.09.2021

National Food Strategy: od opodatkowania cukru, soli po redukcję białek zwierzęcych

23 lipca 2021
National Food Strategy: od opodatkowania cukru, soli po redukcję białek zwierzęcych

Raport przygotowany przez National Food Strategy stanowi całościowy przegląd systemu żywnościowego w Wielkiej Brytanii, obejmującego surowce, procesy i elementy infrastruktury związane z rolnictwem, handlem, transportem sprzedażą detaliczną, a także z konsumpcją produktów żywnościowych. Dokument określa kompleksowy zestaw 14 zaleceń, począwszy od zagospodarowania gruntów i produkcji żywności po długoterminowe zmiany w naszych nawykach żywieniowych.

Raport ostrzega o konieczności drastycznego ograniczenia spożywania fast foodów, zwłaszcza w celu zminimalizowania występowania chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie. Ponadto eksperci ustalili, że zła dieta przyczynia się w Anglii do około 64 000 zgonów rocznie. W związku z tym autorzy proponują wprowadzenie podatku od cukru i soli, z którego dochód miałby, np. zostać przeznaczony na rozszerzenie programu bezpłatnych zdrowych posiłków szkolnych.

Zgodnie z dokumentem podatek ten obniżyłby średnie spożycie cukru o 4-10 g na osobę dziennie, a spożycie soli o 0,2-0,6 g na osobę dziennie. Szeroki zakres konsultacji wśród dużych firm spożywczych wskazał, że zmiany te musza obejmować wszystkie podmioty branżowe w tym samym czasie, a to może zapewnić tylko interwencja rządu.

Obiekcje co do dodatkowego opodatkowania wyraziła z kolei Federacja ds. Żywności i Napojów. Organ ten, reprezentując interesy sektora spożywczego, twierdzi, że taki podatek nie spowoduje zmiany składu produktów, a zamiast tego podniesie ceny żywności.

Dokument zawarł też aspekt spożywania białek zwierzęcych. Według niego, aby skutecznie zawalczyć z pełzającym kryzysem zdrowotnym, a także zmianami klimatu, mieszkańcy Anglii musieliby w ciągu dekady m. in. ograniczyć spożycie mięsa o 30% oraz żywności bogatej w tłuszcze nasycone o 25%, tym samym zwiększając konsumpcję warzyw i owoców o 50%.

Pozostałe zalecenia obejmowały pomoc dla rolników w przejściu na bardziej zrównoważone metody uprawy oraz równy podział gruntów między rolnictwo o wysokiej intensywności, a rolnictwo ekstensywne, przyjazne dla środowiska. Autorzy raportu wzywają rząd do zainwestowania miliarda funtów na badania w takich dziedzinach jak białka roślinne. Propozycję tą z niezadowoleniem przyjęło lobby rolnicze, podkreślając fakt, że brytyjska produkcja mięsa jest zrównoważona, a podjęte zobowiązania do zerowej redukcji emisji netto do 2040 r. zostaną zrealizowane 10 lat przed terminem określonym w porozumieniu paryskim, w celu ograniczenia zmian klimatu.

Krajowi eksperci podkreślają, że poziom dobrostanu zwierząt w Wielkiej Brytanii oraz wkład tego kraju w ochronę środowiska jest ponadprzeciętny. W celu zachowania konkurencyjności produkowanego mięsa zaproponowano stworzenie listy podstawowych minimalnych standardów, obejmujących m. in. dobrostan, ochronę środowiska i zdrowia, emisje dwutlenku węgla, które będą musiały spełnić importowane towary. Wszystko oczywiście celem ograniczenia zalewania rynku produktami o znacznie gorszej, niespełniającej wymogów jakości.

 

polsus.pl


POWIĄZANE

Między 23 a 25 września 2021 odbędzie się jesienna edycja akcji „Kwiaty za elekt...

Woda jest jedną z najważniejszych i najpopularniejszych substancji na kuli ziems...

Zdrowa dieta może pomóc chronić Twoje serce. Czy wiesz, że wybór odpowiedniej di...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę