aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nawet RPA zwalcza zbyt dużą koncentrację produkcji i zmowy cenowe

22 lutego 2024
Nawet RPA zwalcza zbyt dużą koncentrację produkcji i zmowy cenowe

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podlegający Departamentowi Handlu, Przemysłu i Konkurencji ogłosiły rozpoczęcie kompleksowego badania rynku drobiowego, które będzie miało na celu ustalenie, czy południowoafrykański przemysł drobiarski utrudnia, zakłóca lub ogranicza konkurencję w sposób, który narusza południowoafrykańską ustawę o konkurencji.

Ogłoszenie jest następstwem raportu opublikowanego przez Komisję ds. Konkurencji w 2023 r., w którym odnotowano koncentrację i integrację pionową branży drobiarskiej.

Komisja wspomniała już wcześniej o roli, jaką ochrona przed międzynarodową konkurencją może odgrywać dla cen konsumenckich kurczaka w Republice Południowej Afryki i zauważyła, że konsumenci o niskich dochodach są w dużym stopniu uzależnieni od drobiu pod względem białka. Zaproszono społeczeństwo do zgłaszania uwag do projektu SIWZ.

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podlegający Departamentowi Handlu, Przemysłu i Konkurencji ogłosiły rozpoczęcie kompleksowego badania rynku, które będzie miało na celu ustalenie, czy południowoafrykański przemysł drobiarski utrudnia, zakłóca lub ogranicza konkurencję w sposób, który narusza południowoafrykańską ustawę o konkurencji.

Niniejsze ogłoszenie jest następstwem raportu opublikowanego przez Komisję ds. Konkurencji w 2023 r., w którym odnotowano koncentrację i integrację pionową branży drobiarskiej. Komisja wspomniała już wcześniej o roli, jaką ochrona przed międzynarodową konkurencją może odgrywać dla cen konsumenckich kurczaka w Republice Południowej Afryki, i zauważyła, że konsumenci o niskich dochodach są w dużym stopniu uzależnieni od drobiu pod względem białka. Zaproszono społeczeństwo do zgłaszania uwag do projektu SIWZ.

6 lutego 2024 r. Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki ogłosiła, że przeprowadzi kompleksowe badanie rynku dotyczące łańcucha wartości przemysłu drobiarskiego w Republice Południowej Afryki. czytaj więcej TUTAJ

Dochodzenie zostaje wszczęte na podstawie art. 43B ust. 1 lit. a) ustawy o konkurencji nr 89 z 1998 r.

Komisja stwierdziła, że ma podstawy sądzić, że „istnieją cechy rynkowe na kilku rynkach na rynku drobiu, które mogą utrudniać, zakłócać lub ograniczać konkurencję bądź podważać cele Ustawy i które mają istotne konsekwencje dla przemysłu drobiarskiego w Południowej Afryce, a ostatecznie konsumentom.”

Komisja definiuje rynek drobiu jako obejmujący wszystkie elementy, od genetyki po klientów detalicznych i hurtowych, w tym wszystkich dostawców na każdym etapie łańcucha wartości, od paszy po logistykę.

oprac, e-red.ppr.pl źródło-FAS


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę