aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nawet RPA zwalcza zbyt dużą koncentrację produkcji i zmowy cenowe

22 lutego 2024
Nawet RPA zwalcza zbyt dużą koncentrację produkcji i zmowy cenowe

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podlegający Departamentowi Handlu, Przemysłu i Konkurencji ogłosiły rozpoczęcie kompleksowego badania rynku drobiowego, które będzie miało na celu ustalenie, czy południowoafrykański przemysł drobiarski utrudnia, zakłóca lub ogranicza konkurencję w sposób, który narusza południowoafrykańską ustawę o konkurencji.

Ogłoszenie jest następstwem raportu opublikowanego przez Komisję ds. Konkurencji w 2023 r., w którym odnotowano koncentrację i integrację pionową branży drobiarskiej.

Komisja wspomniała już wcześniej o roli, jaką ochrona przed międzynarodową konkurencją może odgrywać dla cen konsumenckich kurczaka w Republice Południowej Afryki i zauważyła, że konsumenci o niskich dochodach są w dużym stopniu uzależnieni od drobiu pod względem białka. Zaproszono społeczeństwo do zgłaszania uwag do projektu SIWZ.

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podlegający Departamentowi Handlu, Przemysłu i Konkurencji ogłosiły rozpoczęcie kompleksowego badania rynku, które będzie miało na celu ustalenie, czy południowoafrykański przemysł drobiarski utrudnia, zakłóca lub ogranicza konkurencję w sposób, który narusza południowoafrykańską ustawę o konkurencji.

Niniejsze ogłoszenie jest następstwem raportu opublikowanego przez Komisję ds. Konkurencji w 2023 r., w którym odnotowano koncentrację i integrację pionową branży drobiarskiej. Komisja wspomniała już wcześniej o roli, jaką ochrona przed międzynarodową konkurencją może odgrywać dla cen konsumenckich kurczaka w Republice Południowej Afryki, i zauważyła, że konsumenci o niskich dochodach są w dużym stopniu uzależnieni od drobiu pod względem białka. Zaproszono społeczeństwo do zgłaszania uwag do projektu SIWZ.

6 lutego 2024 r. Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki ogłosiła, że przeprowadzi kompleksowe badanie rynku dotyczące łańcucha wartości przemysłu drobiarskiego w Republice Południowej Afryki. czytaj więcej TUTAJ

Dochodzenie zostaje wszczęte na podstawie art. 43B ust. 1 lit. a) ustawy o konkurencji nr 89 z 1998 r.

Komisja stwierdziła, że ma podstawy sądzić, że „istnieją cechy rynkowe na kilku rynkach na rynku drobiu, które mogą utrudniać, zakłócać lub ograniczać konkurencję bądź podważać cele Ustawy i które mają istotne konsekwencje dla przemysłu drobiarskiego w Południowej Afryce, a ostatecznie konsumentom.”

Komisja definiuje rynek drobiu jako obejmujący wszystkie elementy, od genetyki po klientów detalicznych i hurtowych, w tym wszystkich dostawców na każdym etapie łańcucha wartości, od paszy po logistykę.

oprac, e-red.ppr.pl źródło-FAS


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę