MERCOSUR1
TSW_XV_2025

NCBR otwiera startupom drzwi do USA. Ostatnia szansa na zgłoszenie

4 grudnia 2024
NCBR otwiera startupom drzwi do USA. Ostatnia szansa na zgłoszenie

NCBR po raz kolejny umożliwia polskim start-upom, mikro i małym przedsiębiorcom spełnienie amerykańskiego snu i rozpoczęcie działalności na terenie stanu Nevada. Szuka młodych, ambitnych firm technologicznych, które przy wsparciu mentorów z Nevady przejdą wartościową szkołę rozwoju działalności gospodarczej. Zyskają unikalne doświadczenie w zakresie skalowania biznesu na rynku amerykańskim, prowadzenia dialogu z wymagającymi inwestorami oraz nawiązywania relacji z kluczowymi partnerami. Nabór do czwartej edycji programu akceleracyjnego NCBR-NAP trwa do 9 grudnia 2024 r.

Pierwsza taka współpraca między Polską a USA

NCBR-Nevada Acceleration Program (NCBR-NAP) jest pierwszym ogólnopolskim działaniem akceleracyjnym, realizowanym na podstawie Memorandum o Współpracy pomiędzy Polską a stanem Nevada, adresowanym do firm z całej Polski. Celem tego przedsięwzięcia jest łączenie innowacyjnych ekosystemów Polski i stanu Nevada - poprzez akcelerację na rynku amerykańskim, wyłonionych w konkurencyjnej procedurze (selekcji), zarejestrowanych w Polsce, młodych ambitnych firm technologicznych.Dzięki wspólnej inicjatywie z ekosystemem wsparcia start-upów w Nevadzie, NCBR już po raz czwarty daje możliwość dostosowania swoich pomysłów biznesowych do wymagań rynku Nevady, a co za tym idzie, otwarcia działalności za oceanem i pozyskania nowych funduszy na rozwój działalności biznesowej na terenie USA.

- Programów akceleracyjnych na polskim rynku jest wiele. Zdecydowana większość z nich sprowadza się do pozyskiwania przez start-upy funduszy na rozwój. Działanie NCBR jest wyjątkowe z kilku względów. Zapewnia silny element edukacyjno-rozwojowy poprzez kilkumiesięczne wsparcie doświadczonych mentorów, którzy sami wielokrotnie przeszli ścieżkę założenia, rozwoju i wyjścia z firmy na rynku amerykańskim. Mentorzy w sposób indywidualny podchodzą do każdego uczestnika i doradzają we wszystkich obszarach związanych z przygotowaniem biznesplanu i strategii wejścia na rynek amerykański. Cały proces ma za zadanie jak najlepiej przygotować firmę do właściwej akceleracji, m.in. poprzez cykl spotkań z partnerami biznesowymi i inwestorami – mówi Agnieszka Ratajczak, dyrektor Działu Współpracy Międzynarodowej w NCBR.

Premiowani będą ci przedsiębiorcy, których obszary działalności wpisują się zarówno w Krajowe Inteligentne Specjalizacje, jak i w branże kluczowe dla gospodarki stanu Nevada. Wśród tych ostatnich są między innymi technologie wodne, systemy autonomiczne, inteligentne miasta, przechowywanie danych, przemysł wydobywczy czy branża hotelarsko-gastronomiczno-rozrywkowa.

Nevada – świetne miejsce na start

Kojarzona z turystyką i rozrywką Nevada to obszarowo niewiele mniejszy od Polski stan w zachodniej części USA, o liczbie ludności porównywalnej z aglomeracją Warszawy. Nevada uznawana jest za bramę do Kalifornii, jednej z czołowych gospodarek świata. Władze stanowe podkreślają jednak znacznie niższe koszty życia, jeden z najbardziej przyjaznych systemów podatkowych wśród stanów USA, bliskość portów Oceanu Spokojnego i gęstą sieć połączeń z międzynarodowych portów lotniczych w Reno i Las Vegas. Przede wszystkim jednak Nevada oferuje szereg ciekawych rozwiązań dla biznesu. Swoje siedziby lub oddziały w tym stanie mają tacy giganci, jak Amazon, Switch, Tesla czy Johnson Electric. Te i inne firmy zdecydowały się zainwestować w Nevadzie ze względu na rosnące w szybkim tempie ceny w Dolinie Krzemowej oraz sprzyjające rozwojowi biznesu warunki funkcjonowania firm w Nevadzie. Tamtejsze rozwiązania sprawiają, że Nevada jest jednym z najbardziej atrakcyjnych stanów USA do zarejestrowania firmy i prowadzenia działalności gospodarczej. Promuje się jako miejsce pozbawione stanowych podatków dochodowych, zarówno od dochodów korporacyjnych, jak i indywidualnych. Nie pobiera Franchise Tax, CIT ani PIT.

Nevada to także prężne centrum uniwersytecko-biznesowe i dynamicznie rozwijający się ekosystem wspierania przedsiębiorczości. Dzięki działalności stowarzyszeń biznesowych, izb handlowych, a także dostępnych dla firm środków z programów akceleracyjnych i funduszy dla przedsiębiorców Nevada zachęca optymalnymi warunkami dla rozwoju firmy. 

Czwarta edycja

Trzy pierwsze edycje NCBR-NAP odbyły się w latach 2022-24. Działanie ma charakter cykliczny i w 2025 roku nastąpi jego kolejna odsłona. Zaplanowane w ramach działania szkolenia online i stacjonarne w kraju oraz właściwy proces akceleracji w USA pomogą firmom rozwinąć i zweryfikować strategie w relacjach z potencjalnymi inwestorami oraz klientami. Akceleracja w USA ma na celu zdobycie przez polskie start-upy i mikroprzedsiębiorstwa unikalnych doświadczeń w zakresie skalowania biznesu na miejscowym rynku, udoskonalania dialogu z wymagającymi inwestorami oraz nawiązywania korzystnych relacji z partnerami. Wszystko to ma kluczowe znaczenie dla powodzenia ekspansji na rynku amerykańskim i globalnym.

Nim jednak do tego dojdzie, trzeba przejść formalno-merytoryczną weryfikację zgłoszeń do NCBR-NAP. Następnie przez pierwszą selekcję w trybie zdalnym, z udziałem mentorów doświadczonych w prowadzeniu akceleracji w Nevadzie i Kalifornii. Potem jeszcze kilka spotkań przygotowawczych online, a na przełomie marca i kwietnia 2025 r. intensywny, 3-dniowy, stacjonarny Bootcamp Warsaw. Będzie to cykl warsztatów, pracy w grupach, konsultacji eksperckich oraz dyskusji, spotkań i szkoleń. Po jego zakończeniu przedstawiciele start-upów przygotują multimedialne prezentacje inwestorskie, które zaprezentują podczas tzw. Demo Day. Każda firma będzie miała szansę na 5-minutowe wystąpienie typu elevator pitch, połączone z sesją pytań i odpowiedzi.

Po Demo Day, NCBR wyłoni 10 firm, które wezmą udział w procesie akceleracyjnym w Stanie Nevada i częściowo również w Stanie Kalifornia, a konkretnie w nieodległej od Nevady aglomeracji San Francisco. NCBR planuje bardzo bogaty program. Każdy dzień będzie niemal po brzegi wypełniony różnorodnymi spotkaniami. Z uwagi na różnice w sposobie prowadzenia biznesu na północy i południu Nevady oraz w Kalifornii, grupa spędzi po kilka dni zarówno w Las Vegas i Reno, jak i w tzw. Bay Area w Kalifornii. Uczestnicy NCBR-NAP będą zatem mogli kompleksowo poznać tamtejsze ekosystemy wspierania innowacji i korzyści z rozwijania tam firm, a także możliwości, jakie oferuje Nevada i granicząca z nią Kalifornia.

NCBR pokryje koszt przelotu i zakwaterowania dla jednego przedstawiciela firmy, koszty transportu lądowego w USA, ubezpieczenie NNW oraz koszty zapewnienia wsparcia mentorów w organizacji spotkań typu B2B z podmiotami działającymi w obszarach zbieżnych do polskich uczestników wyjazdu. Pozostałe wydatki, zarówno te związane z udziałem w Bootcamp Warsaw i Demo Day, jak i diety pobytowe czy koszty wyżywienia podczas akceleracji w USA pokrywają już sami uczestnicy.

Jeżeli natomiast w przeciągu 9 miesięcy od powrotu z akceleracji uczestnik działania zdecyduje się utworzyć swój oddział w Nevadzie i potwierdzi to wpisem do tamtejszego rejestru przedsiębiorców, NCBR ma zamiar dofinansować niektóre wydatki związane z założeniem i rozwojem biura w Nevadzie w wysokości maksymalnie 10 tysięcy USD.

- Serdecznie zapraszamy więc do udziału w NCBR-NAP młode polskie firmy z ich znakomitymi pomysłami na biznes, dla których Nevada może być trampoliną do rozwoju i ekspansji na całe USA, w tym sąsiednią Kalifornię. Mentorzy z Nevady cieszą się zaś ogromną renomą również na Wschodnim Wybrzeżu. Planujemy kontynuację współpracy z najlepszymi, doświadczonymi w akceleracji partnerami, o czym przekonali się uczestnicy poprzednich edycji NCBR-NAP. Wśród laureatów poprzednich edycji są już tacy, którzy otworzyli bądź są w trakcie uruchamiania tam swoich oddziałów. Z wielką nadzieją czekamy więc na kolejne innowacyjne przedsiębiorstwa z całej Polski. Tradycyjnie szczególnie mocno zachęcamy kobiety - założycielki firm do aplikowania w naszym działaniu - podsumowuje Agnieszka Ratajczak, dyrektor Działu Współpracy Międzynarodowej w NCBR.

Nabór do programu trwa do 9 grudnia 2024 roku.

Szczegóły i regulamin IV edycji NCBR-NAP na stronie Centrum.

***

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją rządową łączącą świat nauki i biznesu. Tworzy odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR realizuje szereg programów krajowych i międzynarodowych, a także projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa. NCBR pełni także rolę Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych Unii Europejskiej: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki oraz Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

Dowiedz się więcej: gov.pl/ncbr 

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Jak podaje resort rolnictwa, w Internecie pojawiły się nieprawdziwe informacje d...

Ministerstwo Polityki Agrarnej Ukrainy w dniu 9 stycznia 2025 r. zatwierdziło mi...

Ministerstwo Polityki Agrarnej rozdysponowało kontyngenty na eksport produktów d...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę