Neutralizacja śladu węglowego prawie 80 lat wstecz?

3 września 2020
Neutralizacja śladu węglowego prawie 80 lat wstecz?

Walka ze zmianą klimatu i ochrona przyrody dla kolejnych pokoleń powinny stać się priorytetem dla biznesu i polityków. Dziś Grupa VELUX ogłasza ambitne i niezwykłe zobowiązanie - nie tylko zneutralizuje obecny ślad węglowy, lecz także całą emisję dwutlenku węgla od rozpoczęcia działalności w 1941 roku. W tym nowatorskim podejściu do odpowiedzialności za stan środowiska wspierać ją będzie WWF.

Dożywotnia Neutralność Węglowa – co to takiego?

Grupa VELUX, producent okien dachowych  planuje osiągnąć tzw. Dożywotnią Neutralność Węglową w 2041 roku, kiedy przypada stulecie założenia firmy. Efektem działań będzie neutralizacja historycznego śladu węglowegoi – 5,6 mln ton CO2 (zakres 1 i 2ii) wyemitowanego od 1941 r. – w ramach projektów ochrony lasów prowadzonych przez WWF. Dożywotnia Neutralność Węglowa to nowe, pionierskie zobowiązanie, zainicjowane przez Grupę VELUX i rozwijane przez WWF International, firma bierze  odpowiedzialność jednocześnie za przeszłe i przyszłe emisje węglowe. To innowacyjne zaangażowanie pozwoli wychwycić historyczny ślad węglowy VELUX, a jednocześnie zachować bezcenne, w skali światowej lasy i dziką przyrodę dla obecnych i przyszłych pokoleń. Ponadto Grupa VELUX zobowiązuje się też znacząco obniżyć emisję dwutlenku węgla w ramach obecnej działalności firmy i łańcucha dostaw (emisje z zakresu 1, 2 i 3iii) zgodnie z najbardziej ambitnym celem porozumienia paryskiego zakładającego ograniczenie wzrostu temperatury do maksymalnie 1,5°C.

Partnerstwo z WWF jest elementem nowej Strategii Zrównoważonego Rozwoju Grupy VELUX 2030, w której firma zobowiązuje się do wyznaczenia celów opartych na wiedzy naukowej - , aby redukować emisję VELUX dołącza do inicjatywy Science Based Targets.  Aby przekształcić swoją działalność, Grupa VELUX przyspieszy inwestycje w efektywność energetyczną: w swoich zakładach produkcyjnych przestawi się na energię odnawialną i będzie kupować energię elektryczną produkowaną w 100% ze źródeł odnawialnych, jak również znacząco zmieni sposób, w jaki specyfikuje i dokonuje zakupów materiałów.

 

 

„Nasza planeta stoi w obliczu poważnego kryzysu klimatycznego i środowiskowego, który wymaga zdecydowanych działań. Dlatego też opracowaliśmy nowatorską koncepcję Dożywotniej Neutralności Węglowej. Nasz nowy projekt przewiduje 20-letnią współpracę z organizacją WWF i zakłada neutralizację historycznych emisji dwutlenku węgla firmy. Znacznie ograniczymy też przyszłą emisję CO2 i poprosimy naszych dostawców, aby zrobili to samo. Mamy nadzieję, że w ślad za nami Dożywotnią Neutralność Węglową osiągną także inne firmy, co pozwoli zapewnić lepszą przyszłość nam wszystkim” - mówi Jacek Siwiński, Prezes VELUX w Polsce

Ochrona lasów i różnorodności biologicznej

Z pomocą WWF Grupa VELUX osiągnie Dożywotnią Neutralność Węglową poprzez inwestycje w projekty ochrony lasów i różnorodności biologicznej przez następne 21 lat. To pozwoli ograniczyć zanikanie siedlisk, wylesianie i degradację gleby, które zagrażają ekosystemom leśnym na całym świecie. Jednocześnie firma będzie współpracować z lokalnymi społecznościami oraz dążyć do poprawy jakości ich życia. Pierwsze dwa projekty z WWF zostaną zrealizowane w Ugandzie i Mjanmie.

W Ugandzie prace będą skupiały się wokół odtwarzania zdegradowanych lasów oraz zasadzania nowych, jak również ochrony naturalnych obszarów leśnych. Projekt zakłada także hodowlę drzew w szkółkach, innych systemach agroleśnych i plantacjach poza terenami chronionymi. Pozwoli to pokryć popyt na różne produkty leśne i ograniczyć pozyskiwanie ich z lasów naturalnych.

Projekt w Mjanmie zakłada zabezpieczenie wielu kluczowych korytarzy ekologicznych wzdłuż przełęczy Singkhon (Maw Daung) oraz ochronę różnorodności biologicznej tego obszaru w ścisłej współpracy z lokalnymi społecznościami i z korzyścią dla nich.

Nowy standard w świecie biznesu

„Efekty kryzysu klimatycznego i środowiskowego są coraz bardziej odczuwalne. Dlatego też potrzebne są zdecydowane i ambitne działania, które pozwolą nam zadbać o lepszą i zrównoważoną przyszłość dla wszystkich. Koncepcja Dożywotniej Neutralności Węglowej Grupy VELUX oraz jej zobowiązanie stanowią doskonały przykład. Wspólnie chcemy zainspirować inne firmy do osiągnięcia Dożywotniej Neutralności Węglowej oraz wyznaczyć wyższe standardy w zakresie ochrony środowiska i klimatu dla firm z całego świata” – mówi Marco Lambertini, Dyrektor Generalny WWF International

 

Objaśnienia:

i – Nie istnieje obecnie żadna standardowa metodologia obliczania historycznego śladu węglowego. Często brak wiarygodnych wskaźników emisji i danych dotyczących zużycia energii z przeszłości. Dlatego też Grupa VELUX opracowała własną metodę obliczania emisji dwutlenku węgla od momentu założenia. Metoda bazuje na korporacyjnym standardzie sprawozdawczości w zakresie emisji gazów cieplarnianych (Korporacyjny Standard GHG Protocol) zastosowanym do danych historycznych. Ta nowatorska metodologia wraz z założeniami leżącymi u jej podstaw została niezależnie zweryfikowana przez Carbon Trust oraz ekspertów z organizacji WWF.

ii – definicja zakresów 1 i 2. Zakres 1 (emisje bezpośrednie powstałe w źródłach będących własnością firmy bądź przez nią nadzorowanych, np. w obiektach firmy, samochodach firmowych). Zakres 2 (pośrednie energetyczne emisje powstałe w wyniku zużywania zakupionej energii elektrycznej, cieplnej, pary technologicznej, chłodu i ogrzewania zużytych przez daną firmę). 

iii – definicja zakresu 3 obejmuje wszystkie pozostałe pośrednie emisje powstałe w całym łańcuchu wartości firm (tzn. nabyte towary lub usługi, gospodarka odpadami i transport).

iv – Inicjatywa Science Based Targets initiative zachęca firmy do wyznaczania celów bazujących na badaniach naukowych oraz prześcigania konkurencji na drodze do gospodarki niskowęglowej. Jest ona wynikiem współpracy pomiędzy CDP, United Nations Global Compact, Światowym Instytutem Zasobów Naturalnych (WRI) i organizacją WWF na rzecz jednego z zobowiązań koalicji We Mean Business. Inicjatywa określa i promuje najlepsze praktyki w zakresie wyznaczania celów w oparciu o wiedzę naukową, oferuje zasoby i wskazówki pozwalające zmniejszyć utrudnienia w wyznaczaniu celów, a także niezależnie ocenia i zatwierdza cele przedsiębiorstw. infowire.pl


POWIĄZANE

Od 18 do 31 stycznia 2021 r. ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpie...

Zarząd Towarowej Giełdy Energii S.A. podjął decyzję o zwolnieniu magazynów przys...

KOWR informuje, że od 1 lutego 2021 r. pierwsze podmioty skupujące surowe mleko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę