CTR_80917

Nie będzie zmian wymogów dla jaj z systemu wolnowybiegowego

17 lutego 2017
Nie  będzie  zmian wymogów dla jaj  z systemu wolnowybiegowego

Komisarz ds. Rolnictwa Phil Hogan potwierdził, że Komisja Europejska nie będzie łagodzić przepisów dotyczących oznakowania jaj w systemie wolnowybiegowym.

Podczas posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa UE w dn. 23 stycznia br. delegacja Holandii wystąpiła do Komisji z wnioskiem o tymczasowe odstępstwo od rozporządzenia nr 589/2008 i przedłużenie 12 tygodniowego okresu utrzymywania kur z systemu wolnowybiegowego w pomieszczeniach oraz zachowanie prawa do oznakowania tych jaj jako wolnowybiegowe. Wniosek był podyktowany kryzysem w unijnym sektorze jaj na skutek ognisk ptasiej grypy. Kilka państw członkowskich UE poparło wniosek Holandii.

Komisarz ds. Rolnictwa Phil Hogan jest jednak zdania, że unijni konsumenci, którzy płacą wyższą cenę za jaja z systemu wolnowybiegowego, muszą również być chronieni. Należy zatem zachować równowagę między pomocą producentom jaj, a interesem konsumentów. Komisarz zachęca państwa członkowskie dotknięte ptasią grypą do korzystania z nadzwyczajnych środków wsparcia rynku, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu i Rady (UE) nr 1308/2013 z dn. 17 grudnia 2013 r. o wspólnej organizacji rynku produktów rolnych.

Komisja Europejska może przyjmować te środki na wniosek państw członkowskich w związku z chorobami zwierząt. Wsparcie otrzymuje rynek dotknięty trudnościami i ograniczeniami w handlu wewnątrz UE i z krajami trzecimi, wynikającymi ze stosowania środków sanitarnych i weterynaryjnych służących zwalczaniu chorób zwierząt oraz wyłącznie w zakresie i przedziale czasowym niezbędnym do wsparcia odnośnego rynku.

UE zapewnia częściowe finansowanie środków nadzwyczajnych w wysokości 50% wydatków poniesionych przez państwo członkowskie.

FAMMU/FAPA na podst. Agra Facts nr 11 - 17, KEKomentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę