Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Nie będziemy tolerować nieuczciwej konkurencji na rynku owoców jagodowych

11 lipca 2023
Nie będziemy tolerować nieuczciwej konkurencji na rynku owoców jagodowych

Sekretarz stanu Rafał Romanowski na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział, że w najbliższych dniach będą prowadzone kontrole u podmiotów zajmujących się skupem i przetwórstwem owoców jagodowych. – Będziemy sprawdzać, czy nie wystąpiły zmowa cenowa i wykorzystanie przewagi kontraktowej – poinformował wiceminister Romanowski.

Podmioty z udziałem kapitału zagranicznego próbują wywrzeć presję, żeby obniżyć ceny na rynku malin. Działania takie są bardzo niekorzystne dla polskich rolników, plantatorów malin.

– Nie możemy na to pozwolić i podjęliśmy decyzję, że służby państwowe, które mogą monitorować tego typu sytuacje, podejmą działania. Już od dziś będą prowadzone prace monitorujące podmioty zajmujące się skupem, przetwórstwem i odsprzedażą surowców pochodzących od polskich plantatorów na terenie województw lubelskiego i mazowieckiego – powiedział sekretarz stanu Rafał Romanowski.

W konferencji prasowej wzięli udział także przedstawiciele instytucji, które będą prowadziły kontrole. Obecni byli: Główny Inspektor Sanitarny (SANEPID) Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (GIJHARS) Przemysław Rzodkiewicz oraz zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Mariusz Gojny i dyrektor w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Joanna Jankowiak-Kuć.

Zaangażowanie spółki Skarbu Państwa w skup malin

Wiceminister Rafał Romanowski przypomniał, że od ubiegłego tygodnia spółka ze 100-procentowym udziałem Skarbu Państwa prowadzi skup malin na terenie województwa lubelskiego. Ma obecnie podpisane umowy z kilkunastoma punktami skupu malin na Lubelszczyźnie, która jest zagłębiem produkcji tych owoców.

– Przyniosło to mierzalny efekt dla plantatorów malin – nastąpił wzrost cen tzw. maliny przemysłowej, czyli tej przeznaczonej do mrożenia i przetwórstwa – informował sekretarz stanu.

Podejrzenie nieuczciwej konkurencji

– W nocy z piątku na sobotę podmioty z przewagą kapitału zagranicznego obniżyły cenę malin. Mamy uzasadnione podejrzenie, że to przejaw nieuczciwej konkurencji i próba wywarcia presji cenowej na spółkę Skarbu Państwa prowadzącą skup malin – poinformował wiceminister Romanowski.

Sekretarz stanu zaznaczył, że takie działanie ma bardzo niekorzystny wpływ na sytuację plantatorów tych owoców. – Nie możemy ulegać dominującej pozycji podmiotów z przewagą kapitału zagranicznego. Nie będziemy tolerować takich działań – podkreślił wiceszef resortu rolnictwa.

Kontrole

– Po konsultacjach z ministrem Robertem Telusem i premierem Mateuszem Morawieckim podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu kontroli. Będziemy sprawdzać, czy nie wystąpiły zmowa cenowa i wykorzystanie przewagi kontraktowej – poinformował wiceminister Romanowski.

W najbliższych dniach sytuację u podmiotów zajmujących się skupem i przetwórstwem owoców jagodowych będą monitorowały uprawnione do tego instytucje: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Główny Inspektorat Sanitarny, Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Krajowa Administracja Skarbowa.

– Będziemy podejmować wszystkie możliwe działania i jeśli będzie trzeba – interwencje, żeby rynek owoców jagodowych dobrze i przejrzyście funkcjonował – zapewnił wiceminister Romanowski.

oprac. e-mk. źrodło: MRiW


POWIĄZANE

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus gościł wczoraj w Cukrowni Dobrzeli...

Christiane Lambert, przewodnicząca Copa, która uczestniczyła w podpisaniu porozu...

Ukraiński minister rolnictwa, Mykoła Solskyi zapowiedział że drobni rolnicy otrz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę