Adama_Spyrale_1-31.05.21

Nie daj się wpuścić w maliny!

13 listopada 2020
Nie daj się wpuścić w maliny!
Zapraszamy do wzięcia udziału w quizie na temat historii hodowli i uprawy polskich malin. Przybliżamy w ten sposób ten wspaniały gatunek i dorobek całego środowiska. Ankieta składa się z 21 pytań. W końcowej części zapraszamy do zaproponowania nazwy nowej odmiany maliny żółtej. Wśród nagród sadzonki nowej odmiany oraz zgłoszenie pod wygraną nazwą do Rejestru Odmian.
polska smakuje_pasek (1).jpg
Konkurs na nazwę i quiz wiedzy o malinie ma pokazać jej fenomen i dorobek całego środowiska hodowców, szkółkarzy i plantatorów malin. Zapraszamy by stworzyć nazwę nowej odmiany i w ten sposób współtworzyć historię tego gatunku. Oto co trzeba zrobić?
 
  1. Weź udział w quizie poszerzającym wiedzę na temat malin - na Facebooku lub na stronie PolskieSuperowoce.pl (poniżej)
  2. Zaproponuj nazwę dla nowej, polskiej, wczesnej odmiany maliny powtarzającej owocowanie!
  3. Poczekaj na rozstrzygnięcie i odbierz sadzonki nowej odmiany!

Razem budujmy przyszłość polskich owoców jagodowych
- Celem quizu i konkursu jest uświadomienie konsumentów, że regularne spożywanie owoców jagodowych jest niezbędne w budowaniu odporności. Zwłaszcza teraz, w czasie pandemii. Chcemy zaangażować nowosądeckie szkoły, w których uczniowie nie mają pojęcia, że dzięki polskiemu programowi hodowli, założonemu w 1979 roku w Brzeznej koło Nowego Sącza (województwo małopolskie), Polska stała się jednym z największych producentów maliny na świecie. Dziś ten polski program hodowli maliny i jeżyny jest jednym z największych tego typu programów na świecie – mówi dr Agnieszka Orzeł, hodowca z Niwa Hodowla Roślin Jagodowych w Brzeznej.
 
- Akcję edukacyjną będziemy promować też wśród plantatorów, szkółkarzy i hodowców w innych regionach. Tak by rosła świadomość, że dzięki pracom hodowlanym Polska ma szansę i w przyszłości być jednym ze światowych liderów w produkcji superowoców. W szczególności maliny czarnej, jeżyny, jagody kamczackiej, borówki i truskawki – dodaje dr Agnieszka Orzeł.

Quiz wiedzy o malinach - na stronie:

http://polskiesuperowoce.pl/115338-nie-daj-sie-wpuscic-w-maliny

Konkurs na nazwę nowej polskiej odmiany - maliny żółtej
Niwa Hodowla Roślin Jagodowych w Brzeznej wspólnie z organizatorami kampanii „Czas na polskie superowoce!” zapraszają do konkursu na nazwę dla nowej odmiany żółtej maliny. Nazwa powinna być w języku polskim, łatwo wymawiana przez obcokrajowców.
 
Nagrodą jest zgłoszenie odmiany pod wygraną nazwą, do Rejestru Odmian, i inne nagrody ufundowane przez organizatorów. Szczegóły w Regulaminie.
 
Propozycje można zgłaszać do ośrodka hodowlanego „NIWA” Brzezna. Mailem na adres agnieszka.orzel@niwabrzezna.pl lub sms'em pod numer 535 394 219, w terminie do 10 grudnia 2020.

Opis odmiany, której dotyczy konkurs
Konkurs dotyczy maliny żółtej pochodzącej z ośrodka hodowlanego Niwa w Brzeznej. Roślina została wyselekcjonowana na początku sierpnia na polach selekcyjnych w miejscowości Stadła w 2017 roku. Oceniana była pod numerem hodowlanym NR1616808.
 
NR1616808 Jest odmianą powtarzającą owocowanie, ale owocuje głównie na tegorocznych pędach. Dojrzewanie owoców rozpoczyna się w pierwszym tygodniu sierpnia i trwa zazwyczaj 3-4 miesiące.
Charakteryzuje się średnim wzrostem. Roślina wytwarza kilkanaście pędów, wysokości około 1,5 m. Pędy są jasno-zielone, pokryte licznymi, drobnymi kolcami. Owoce są smaczne. Charakteryzują się wysoką zawartością ekstraktu (12,0% Brix). Owoce są bardzo jędrne, kształtu stożkowego, z połyskiem. Kolor owoców przybiera barwę od białej do żółtej w zależności od dojrzałości zbiorczej.

Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2020 roku wynika, że omawiana żółta malina charakteryzuje się podobną zawartością polifenoli oraz ma podobne właściwości antyoksydacyjne jak czerwone maliny. Możemy zaliczyć ją do tzw. superowoców.
 
Odmiana może znaleźć zastosowanie w uprawie deserowej owoców. Ze względu na wysoką jędrność owoce nadają się do obrotu handlowego. Dojrzewanie owoców rozpoczyna wcześnie, w terminie odmiany ‘Delniwa’, dlatego może znaleźć zastosowanie jako deserowa malina żółta w zestawach oferujących 3 kolory malin - czerwony, czarny i żółty.
Trzeba tylko NR1616808 dobrze nazwać.
Zapraszamy, nagrody i sadzonki już czekają!Źródło: Czas na polskie superowoce, Niwa Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o.o. i Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw.

 

Opracowanie informacji sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce!”. Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

POLSKA_1001.png
 

Czas na polskie superowoce


POWIĄZANE

W związku z informacjami o podjęciu przez Urząd Pełnomocnika Rządu ds. Centralne...

Zachęcamy: gospodarstwa rolne (producentów produkcji podstawowej) i przedsiębior...

Panie ministrze Puda, wiosna się kończy, trzeba obudzić się ze snu zimowego i ws...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę