aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nie ma już przestrzeni do dalszego spadku cen zbóż

12 grudnia 2023
Nie ma już przestrzeni do dalszego spadku cen zbóż

Zgodnie z prognozą USDA (U.S. Department of Agriculture) z 9 grudnia br. światowa produkcja zbóż w sezonie 23/24 zwiększy się do 2285,0 mln t wobec 2237,1 mln t w sezonie 22/23 (+2,1%). Złożą się na to wyższe zbiory kukurydzy (+5,6%) oraz niższe zbiory pszenicy (-0,8%), jęczmienia (-5,2%) i pozostałych gatunków zbóż (-1,7%) czytamy w najnowszej "AGROmapie" wydawanej przez Departament Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole Bank Polska S.A.

Wyższa produkcja kukurydzy będzie przede wszystkim związana z jej wyższymi zbiorami w USA (+11,1% - efekt większej powierzchni zasiewów i wyższych plonów), Argentynie (+61,8% - oczekiwane dobre zbiory po suszy w sezonie 22/23) i UE (+14,7% - dobre zbiory po słabym sezonie 22/23 z uwagi na suszę m.in. na Węgrzech i w Rumunii). Spadek produkcji pszenicy będzie wynikał przede wszystkim z jej niższych zbiorów w Australii (-37,1% - efekt suszy z uwagi na zjawisko El Niño). Spadek produkcji jęczmienia będzie wynikać głównie z jego niższych zbiorów w Australii (-29,3% – z uwagi na wspomniane wyżej zjawisko El Niño) oraz w UE (-6,2% -efekt niesprzyjających warunków agrometeorologicznych).

Zgodnie z prognozą USDA światowa konsumpcja zbóż w sezonie 23/24 zwiększy się do 2274,3 mln t wobec 2230,7 mln t w sezonie 22/23 (+2,0%). Wzrost spożycia prognozowany jest w przypadku kukurydzy (+3,3%) 
pszenicy (+1,4%), podczas gdy jego spadek zostanie odnotowany w przypadku jęczmienia (-3,3%) i
pozostałych gatunków zbóż (-0,2%). Spożycie zbóż w sezonie 23/24 wspierane jest przez ich większą
dostępność z uwagi na dostosowanie podaży po szoku związanym z wybuchem wojny w Ukrainie.
Spożycie zbóż pozostanie niższe od ich produkcji, dzięki czemu ich światowe zapasy wzrosną w sezonie 23/24 do 599,7 mln t wobec 599,3 mln t w sezonie 22/23 (+0,1%). Niemniej współczynnik zapasy/spożycie zmniejszy się do 26,4% wobec 26,9%, a tym samym pozostanie na niskim na tle historycznym poziomie. Na jego obniżenie złożą się wzrost wskaźnika zapasy/spożycie dla kukurydzy i jego spadek w przypadku pozostałych gatunków zbóż.

Ostatni kwartał przyniósł względną stabilizacją na światowym rynku zbóż. Podtrzymujemy naszą ocenę,
zgodnie z którą w bieżącym sezonie nie ma już przestrzeni do dalszego silnego spadku cen zbóż, co wynika z nadal napiętej sytuacji popytowo-podażowej na tym rynku, a także podwyższonej niepewności związanej z wojną w Ukrainie. W kolejnych miesiącach ceny zbóż w coraz większym stopniu determinowane będą przez oczekiwania uczestników rynku dotyczące wielkości zbiorów w sezonie 24/25. Uwzględniając czynniki krajowe prognozujemy, że ceny pszenicy i kukurydzy w Polsce wyniosą odpowiednio ok. 93 zł/dt i 84 zł/dt na koniec 2023 r. i ok. 107 zł/dt i 91 zł/dt na koniec 2024 r. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszej prognozy są warunki agrometeorologiczne wśród kluczowych światowych producentów i eksporterów zbóż, a także publikacje pierwszych prognoz dotyczących wielkości światowych zbiorów zbóż w sezonie 24/25.

oprac e-mk ppr.plna podst źródło: Departament Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Jak było do przewidzenia, tuż po wyborach samorządowych, burmistrzowie, wójtowie...

Decyzja o wyborze odpowiedniej karmy jest kluczowa dla zdrowia psa i jego samopo...

W dzisiejszych czasach rolnictwo to nie tylko ciężka praca, ale także biznes, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę