aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nie ma już przestrzeni do dalszego spadku cen zbóż

12 grudnia 2023
Nie ma już przestrzeni do dalszego spadku cen zbóż

Zgodnie z prognozą USDA (U.S. Department of Agriculture) z 9 grudnia br. światowa produkcja zbóż w sezonie 23/24 zwiększy się do 2285,0 mln t wobec 2237,1 mln t w sezonie 22/23 (+2,1%). Złożą się na to wyższe zbiory kukurydzy (+5,6%) oraz niższe zbiory pszenicy (-0,8%), jęczmienia (-5,2%) i pozostałych gatunków zbóż (-1,7%) czytamy w najnowszej "AGROmapie" wydawanej przez Departament Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole Bank Polska S.A.

Wyższa produkcja kukurydzy będzie przede wszystkim związana z jej wyższymi zbiorami w USA (+11,1% - efekt większej powierzchni zasiewów i wyższych plonów), Argentynie (+61,8% - oczekiwane dobre zbiory po suszy w sezonie 22/23) i UE (+14,7% - dobre zbiory po słabym sezonie 22/23 z uwagi na suszę m.in. na Węgrzech i w Rumunii). Spadek produkcji pszenicy będzie wynikał przede wszystkim z jej niższych zbiorów w Australii (-37,1% - efekt suszy z uwagi na zjawisko El Niño). Spadek produkcji jęczmienia będzie wynikać głównie z jego niższych zbiorów w Australii (-29,3% – z uwagi na wspomniane wyżej zjawisko El Niño) oraz w UE (-6,2% -efekt niesprzyjających warunków agrometeorologicznych).

Zgodnie z prognozą USDA światowa konsumpcja zbóż w sezonie 23/24 zwiększy się do 2274,3 mln t wobec 2230,7 mln t w sezonie 22/23 (+2,0%). Wzrost spożycia prognozowany jest w przypadku kukurydzy (+3,3%) 
pszenicy (+1,4%), podczas gdy jego spadek zostanie odnotowany w przypadku jęczmienia (-3,3%) i
pozostałych gatunków zbóż (-0,2%). Spożycie zbóż w sezonie 23/24 wspierane jest przez ich większą
dostępność z uwagi na dostosowanie podaży po szoku związanym z wybuchem wojny w Ukrainie.
Spożycie zbóż pozostanie niższe od ich produkcji, dzięki czemu ich światowe zapasy wzrosną w sezonie 23/24 do 599,7 mln t wobec 599,3 mln t w sezonie 22/23 (+0,1%). Niemniej współczynnik zapasy/spożycie zmniejszy się do 26,4% wobec 26,9%, a tym samym pozostanie na niskim na tle historycznym poziomie. Na jego obniżenie złożą się wzrost wskaźnika zapasy/spożycie dla kukurydzy i jego spadek w przypadku pozostałych gatunków zbóż.

Ostatni kwartał przyniósł względną stabilizacją na światowym rynku zbóż. Podtrzymujemy naszą ocenę,
zgodnie z którą w bieżącym sezonie nie ma już przestrzeni do dalszego silnego spadku cen zbóż, co wynika z nadal napiętej sytuacji popytowo-podażowej na tym rynku, a także podwyższonej niepewności związanej z wojną w Ukrainie. W kolejnych miesiącach ceny zbóż w coraz większym stopniu determinowane będą przez oczekiwania uczestników rynku dotyczące wielkości zbiorów w sezonie 24/25. Uwzględniając czynniki krajowe prognozujemy, że ceny pszenicy i kukurydzy w Polsce wyniosą odpowiednio ok. 93 zł/dt i 84 zł/dt na koniec 2023 r. i ok. 107 zł/dt i 91 zł/dt na koniec 2024 r. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszej prognozy są warunki agrometeorologiczne wśród kluczowych światowych producentów i eksporterów zbóż, a także publikacje pierwszych prognoz dotyczących wielkości światowych zbiorów zbóż w sezonie 24/25.

oprac e-mk ppr.plna podst źródło: Departament Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę