aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nie tylko o ustroju rolnym

25 marca 2016

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczył dziś w Mazowieckim Forum Rolniczym zorganizowanym na terenie Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne przez Mazowiecką Izbę Rolniczą. W spotkaniu wzięło udział około 300 rolników – delegatów MIR z terenu całego województwa mazowieckiego.

Fot. Minister Krzysztof Jurgiel przedstawia rolnikom informcje dotyczące zmian w obrocie ziemią

Fot. Minister Krzysztof Jurgiel przedstawia rolnikom informcje dotyczące zmian w obrocie ziemią

W pierwszej części obrad minister Jurgiel przedstawił uczestnikom spotkania główne założenia programu działań dla rolnictwa ( wyrównanie warunków konkurencji w rolnictwie UE i polskim, stabilizacja na rynkach rolnych) oraz omówił bieżące prace resortu rolnictwa zwracając szczególną uwagę na procedowana obecnie w Sejmie ustawę w sprawie obrotu ziemią, projektowaną modyfikacje systemu rolniczych ubezpieczeń, walkę z nieuczciwą konkurencją. Szef resortu rolnictwa przedstawił też działania MR i RW dotyczące między innymi prac nad projektem ustawy o sprzedaży detalicznej, spółdzielniach rolników czy szkodach łowieckich i zapowiedział konsolidację instytucji zajmujących się bezpieczeństwem żywności oraz powołanie agencji rozwoju obszarów wiejskich.

- Naszym celem jest stabilne ekonomicznie rolnictwo i poprawa poziomu życia na wsi . Chcemy, żeby polska wieś była miejscem do godnego zamieszkania, do pracy i do wypoczynku – mówił Krzysztof Jurgiel.  

W tym celu jak zaznaczył minister obecnie w resorcie rolnictwa opracowywany jest ,,Pakt dla obszarów wiejskich’’. Będzie to dokument o charakterze porozumienia społecznego i politycznego, integrujący zaangażowanie wielu podmiotów: administracji rządowej, samorządowej, organizacji pozarządowych w realizacji wspólnego celu, jakim jest rozwój obszarów wiejskich.

W drugiej zaś  części obrad Krzysztof Jurgiel odpowiadał na pytania rolników , które głównie koncentrowały się na  przyjętym przez rząd  projekcie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Minister wyjaśnił wszelkie niejasności związane z obrotem ziemia w Polsce podkreślając, że celem nowej ustawy o ustroju rolnym jest przede wszystkim zatrzymanie sprzedaży polskiej ziemi dla spekulantów i cudzoziemców.

- My chcemy mieć instrumenty zabezpieczające przed spekulacją i wypływem ziemi w obce ręce. Chodzi nam przede wszystkim o zablokowanie spekulacji i sprzedaży ziemi cudzoziemcom - podkreślił Krzysztof Jurgiel.

Projektowane zmiany w ustawie jak zaakcentował minister zapewniają realizację zapisu konstytucyjnego, że podstawą gospodarowania w Polsce są gospodarstwa rodzinne prowadzone przez rolników indywidualnych.

Obowiązujące w tej materii przepisy prawne jak też przygotowana za czasów rządu PO-PSL ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 roku  nie przeciwdziałają spekulacyjnemu wykupywaniu nieruchomości rolnych i nie gwarantują wykorzystania nabytych nieruchomości na cele rolnicze. Projekt zakłada, że w okresie 5 lat od dnia wejścia w życie ustawy sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa – z pewnymi wyjątkami - będzie wstrzymana. Dozwolona będzie m.in. sprzedaż małych nieruchomości rolnych do 2 ha oraz nieruchomości przeznaczonych na cele inwestycyjne. Wstrzymanie sprzedaży spowoduje, że podstawową formą gospodarowania polską ziemią wchodzącą w skład Zasobu będzie dzierżawa.

Przewiduje się, że nabywcami nieruchomości rolnych będą mogli być wyłącznie rolnicy indywidualni. Wyjątek stanowić będą osoby bliskie zbywcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz Skarb Państwa, a za zgodą Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, także inne podmioty. Ponadto uściślona zostanie definicję rolnika indywidualnego, przez dodanie, że warunek osobistej pracy w gospodarstwie jest spełniony między innymi wtedy, gdy dochody z prowadzenia gospodarstwa o powierzchni przekraczającej 20 ha użytków rolnych są nie niższe niż jedna czwarta części wszystkich jego dochodów. Ma to służyć wyeliminowaniu zakupu ziemi rolnej przez osoby, których zasadnicza aktywność życiowa i zawodowa ma miejsce poza rolnictwem, a zakup ziemi traktują, jako formę lokaty kapitału. W zakresie zmian w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa do najważniejszych należy wprowadzenie regulacji stanowiącej, że powierzchnia nieruchomości rolnych nabytych łącznie kiedykolwiek z Zasobu nie będzie mogła przekroczyć 300 ha.

MRiRW


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę