Nie zostawimy rolników samych sobie

11 lipca 2022
Nie zostawimy rolników samych sobie

W zeszłym tygodniu, Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk rozmawiał dziś z przedstawicielami polskich rolników w międzynarodowych strukturach Copa Cogeca oraz z przedstawicielami samorządu rolniczego. O dialogu z rolnikami, działaniach na rzecz polskiego rolnictwa w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę i o eksporcie polskiego zboża wicepremier Kowalczyk mówił podczas czwartkowego briefingu prasowego.

– Mam systematyczny kontakt z rolnikami. Rozmawiamy o aktualnych problemach występujących w rolnictwie. Dziś przed południem spotkałem się z rolnikami, którzy reprezentują Polskę w organizacji Copa Cogeca, aby wysłuchać ich uwag, ale i wyposażyć w niezbędne informacje potrzebne na różnych forach międzynarodowych – podkreślił wicepremier.

– Regularnie spotykam się z porozumieniem rolniczym, w ramach którego jest ponad dwadzieścia zespołów tematycznych. I tak poznaję propozycje rozwiązań przedstawianych przez rolników – dodał wicepremier Kowalczyk.

Wsparcie w trudnym czasie

Zwracając uwagę na drastyczne wzrosty cen, szef resortu rolnictwa podkreślił podejmowane przez rząd działania i zapewnił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zostawi rolników samych sobie.

– To, co możemy zrobić w tej trudnej sytuacji, to robimy. Obniżyliśmy VAT na żywność do zera, tak samo na nawozy, w innych przypadkach znacząco obniżyliśmy stawki VAT – powiedział wicepremier Kowalczyk.

Wicepremier przypomniał także o blisko 4 mld złotych przeznaczonych na rekompensaty za zakup nawozów. Polska jest jedynym krajem, który taki mechanizm zastosował. Mówił również o wsparciu skierowanym do hodowców trzody chlewnej i sadowników.

– Te wszystkie działania łagodzą skutki drastycznego wzrostu cen, wzrostu spowodowanego przede wszystkim agresją Rosji na Ukrainę – dodał wicepremier.

Eksport zboża

Szef resortu rolnictwa poinformował ponadto o pracach związanych z tranzytem ukraińskiego zboża.

Oczekujemy pomocy technicznej ze strony UE. Bez tego nie jesteśmy w stanie przetransportować 4,5–5 mln ton zboża, jak tego chciałaby strona ukraińska – powiedział wicepremier.

Poinformował również, że eksportujemy obecnie trzy razy więcej zboża niż importujemy.

– Eksportujemy zarówno zboże ukraińskie, jak i polskie – dodał. – Każdy rolnik po żniwach będzie miał możliwość sprzedaży zbóż – zapewnił wicepremier Kowalczyk.

 

źródło; minrol


POWIĄZANE

Badanie Kantar Polska: Ponad połowa Polaków jest w stanie zapłacić za piwo góra ...

DANONE razem z dostawcami regeneruje gleby w Polsce by korzystnie wpływać na zdr...

Tegoroczny sezon zbiorów w firmie „Herbapol-Lublin” S.A. zbliża się do finiszu, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę