Nieformalny szczyt ministrów rolnictwa w Pradze

19 września 2022
Nieformalny szczyt ministrów rolnictwa w Pradze
fot. Czech Presidency of the Council of the EU

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uczestniczył w nieformalnym spotkaniu ministrów rolnictwa UE w Pradze zorganizowanym przez prezydencję czeską. Tematem spotkania było zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego – rola rolnictwa i przemysłu spożywczego Unii Europejskiej w zrównoważonej światowej produkcji żywności.


MINISTROWIE ROLNICTWA UE


Podczas spotkania dyskutowano o obecnych i przyszłych wyzwaniach w zakresie koordynacji działań w UE i na świecie dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Ministrowie rozmawiali też o wkładzie nowych technologii i nowych technik hodowlanych w osiąganie bardziej zrównoważonych systemów żywnościowych.

Skuteczność działań

Wicepremier Henryk Kowalczyk podkreślił, że problemy ze skutecznością działań na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego wynikają ze skali wyzwań i dynamiki ostatnich wydarzeń na rynkach rolnych. Stwierdził, że skuteczność działań wymaga bardziej spójnego stanowiska państw członkowskich Unii w takich kluczowych kwestiach, jak energetyka, środowisko, klimat, przy poszanowaniu potencjału każdego z państw członkowskich.

Zdaniem szefa resortu rolnictwa lepszą identyfikację słabych punktów łańcucha dostaw i bardziej skuteczne działania zapewniłby dostęp do bieżących danych, np. o stanie zapasów, przepływie towarów i stawkach transakcyjnych, w połączeniu z systemem szybkiego informowania o zagrożeniach.

Wyzwania i potrzeby

Cele publiczne stawiane w zakresie ochrony środowiska i klimatu nie powinny ograniczać działalności rolniczej, zaspokajającej coraz większe potrzeby żywnościowe rosnącej populacji na świecie. Cele klimatyczne i środowiskowe powinny być ambitne, ale nie mogą zagrażać traktatowym, czyli zasadniczym celom określonym dla Wspólnej Polityki Rolnej – podkreślił wicepremier.

Wicepremier Kowalczyk zwrócił uwagę, że obecna sytuacja wywołana wojną w Ukrainie i jej konsekwencje wyraźnie pokazują, że konieczne są zarówno kompromisy między różnymi celami długoterminowymi, jak i doraźne rozwiązania krótkoterminowe, aby utrzymać odpowiedni poziom podaży żywności.

Wspólna Polityka Rolna, oparta na solidnym unijnym budżecie, powinna także w przyszłości pozostać głównym instrumentem finansowania dostosowań unijnego sektora rolnego do nowych wyzwań i realizacji unijnych celów w obszarze bezpieczeństwa żywnościowego – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Polski minister rolnictwa i rozwoju wsi zaznaczył, że w krótkiej perspektywie wyzwaniem są zaburzenia w dostawach nośników energii i duży wzrost ich cen. Szczególnie niepokojące jest wstrzymanie produkcji nawozów azotowych przez wiele europejskich firm i ryzyko przerwania dostaw produktów niezbędnych dla przemysłu rolno-spożywczego.

Zdaniem wicepremiera nie należy zapominać o konieczności rozbudowy infrastruktury umożliwiającej eksport ukraińskich produktów rolno-spożywczych do krajów trzecich.

Pilnym zadaniem jest również likwidacja „wąskich gardeł” w systemach transportowych. Polska, jako państwo tranzytowe, ma duże możliwości, ale i potrzeby w tym zakresie – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Nowoczesne technologie

Wicepremier Kowalczyk stwierdził, że transformacja systemów żywnościowych w obliczu zmian klimatycznych i rosnącej populacji stanowi ogromne wyzwanie. Wynika to z jednoczesnej realizacji celów w zakresie zwiększania produkcji rolniczej, wzrostu wydajności oraz ograniczania presji na środowisko i klimat.

Polski minister rolnictwa i rozwoju wsi wspomniał, że dodatkowa trudność jest spowodowana obecnym kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią COVID-19 oraz wojną w Ukrainie. Taka sytuacja wymusza stosowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak rolnictwo precyzyjne, systemy wspomagania decyzji i inne narzędzia cyfrowe. Może to być szansą zarówno dla dużych, jak i małych gospodarstw.

Wicepremier Kowalczyk stwierdził, że badania naukowe i innowacje są kluczowe w opracowywaniu nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań. Zdaniem szefa resortu rolnictwa realizacja celów określonych w Strategii „Od pola do stołu”, w tym dotyczących ograniczania zużycia chemicznych środków produkcji, będzie wymagała wysiłków ze strony państw członkowskich i zainteresowanych podmiotów.

Zwiększenie dostępności nowych technologii dla rolnictwa mogłoby stanowić skuteczne narzędzie wsparcia realizacji tych celów – powiedział wicepremier.

Rozmowa z szefem resortu rolnictwa Francji

Na marginesie nieformalnego spotkania wicepremier Kowalczyk odbył rozmowę z ministrem rolnictwa i suwerenności żywnościowej Francji, Markiem Fesneau. Ministrowie omówili kwestie związane z: wojną w Ukrainie i jej wpływem na sytuację rolników w UE, wybranymi propozycjami legislacyjnymi omawianymi na forum UE oraz sytuacją dotyczącą ASF. Obaj ministrowie zadeklarowali zacieśnianie dobrej współpracy polsko-francuskiej w obszarze rolnictwa.

źródło: MRiRW; (fot. Czech Presidency of the Council of the EU)


POWIĄZANE

Ciągniki rolnicze marki Ursus cieszą się niesłabnącą popularnością wśród polskic...

Brazylia produkuje około 200 tysięcy ton suszu yerba mate rocznie! W tym 32 tys ...

Od czasu wycofania dodatkowej płatności do upraw roślin, które zatrzymują azot, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę