Niemcy i Holandia: grypa ptaków u drobiu

9 listopada 2020
Niemcy i Holandia: grypa ptaków u drobiu

Niemcy zgłosili pierwszy przypadek zakażenia wirusem grypy ptaków u drobiu na niewielkiej fermie utrzymującej kury nioski w Nordfriesland w części landu Schleswig-Holstein. Raport do OIE został przekazany 5 listopada. Przedostanie wirusa do gospodarstwa utrzymującego drób nastąpiło zaledwie kilka dni po zgłoszeniu obecności wirusa u ptaków dzikich w trzech niemieckich krajach związkowych. Jest to ten sam wysoce zjadliwy wirus H5N8, który został potwierdzony u dzikich ptaków i na fermie drobiu w Holandii. Niemcy rekomendują producentom utrzymywanie drobiu wewnątrz budynków. Najgorsza postać ptasiej grypy w Niemczech miała miejsce w latach 2016–2017, kiedy straty w pogłowiu ptaków w całym kraju wyniosły ponad 900 000 ptaków.

Niepokojący jest niekorzystny rozwój sytuacji w Holandii, która była pierwszym krajem unijnym, w którym pojawił się wirus grypy ptaków jesienią tego roku, po doniesieniach o licznych zakażeniach w Rosji i Kazachstanie. Z powodu drugiego już ogniska choroby i działań prewencyjnych, decyzją holenderskich władz (z 5 listopada) poddano ubojowi ponad 200 tys. sztuk drobiu. Na fermie w południowo-wschodniej części kraju (Puiflijk), na której potwierdzono drugie ognisko ubito około 110 tys. ptaków a w pobliskim gospodarstwie w promieniu 1 kilometra zutylizowano około 115 tys. sztuk drobiu (najprawdopodobniej było to gospodarstwo uznane za kontaktowe). Ferma w Puiflijk znajduje się w promieniu 3 km od pierwszego ogniska, 30 km od granicy niemieckiej w pobliżu Nijmegen. Przypominamy, że pod koniec października w Holandii stwierdzono obecność wirusa u dwóch, martwych łabędzie, a następnie wirus przedostał się na pierwszą komercyjną fermę kur reprodukcyjnych mięsnych (35,7 tys. sztuk).

Władze obu krajów wokół gospodarstw tworzą 10 kilometrowy obszar, na którym wprowadzają ograniczenia w transporcie produktów drobiowych, w tym mięsa, jaj i obornika.

Przypomnijmy, że po tym jak w Holandii wykryto wirusa H5N8 u martwych łabędzi  rząd holenderski wydał nakaz utrzymywania drobiu wewnątrz budynków. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie sugeruje trzymanie ptactwa w zamknięciu także polskim hodowcom.

Już większość państw europejskich zmienia na „wysoki” poziom ryzyka dotyczącego wystąpienia grypy ptaków w stadach drobiu. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz apeluje do wszystkich producentów drobiu w Polsce o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji i wdrożenie wszelkich rozwiązań w oparciu o dotychczasowe doświadczenia związane z HPAI w celu ograniczenia ryzyka przedostania się wirusa do gospodarstwa. Przypominamy hodowcom drobiu  o obowiązujących środkach bioasekuracji określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, wykaz nakazów i zakazów publikujemy w wydanym wcześniej komunikacie KIPDiP.

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Dlaczego powinniśmy zainteresować się globalnym Południem? ● Około 768 milionów ...

Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowym...

Aż 40 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. Prawie połowa Europej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę