EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

W Niemczech nadal gwałtownie spada ubój trzody chlewnej

13 grudnia 2022
W Niemczech nadal gwałtownie spada ubój trzody chlewnej

Nie ma żadnych oznak odwrócenia gwałtownego spadku uboju trzody chlewnej w Niemczech. Według AgE w październiku wyprodukowano o ponad 10% mniej wieprzowiny niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Najnowsze dane po raz kolejny potwierdzają drastyczny spadek produkcji wieprzowiny w Niemczech w wyniku ograniczenia pogłowia krajowego.

Od stycznia do października 2022 r. ubój trzody spadł o 9,2%.

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) w samym październiku w lokalnych rzeźniach przyjęto do uboju ok. 3,80 mln świń; to było o 445 100 zwierząt mniej, czyli oodnotowano spdek o 10,5%  niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. We wrześniu minus wyniósł 10,3%, aw sierpniu 7,1%, co jeszcze bardziej pogłębiło różnicę w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Produkcja wieprzowiny w miesiącu sprawozdawczym wyniosła 363 700 ton, co oznacza spadek o 10,2% w stosunku do października 2021 r.

 Produkcja wieprzowiny gwałtownie spada naadal

Niewiele lepiej wygląda bilans za pierwsze dziesięć miesięcy 2022 roku. Według statystyk z Wiesbaden, od stycznia do października zabito w Niemczech łącznie 39,13 mln świń; w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego oznacza to minus 3,95 mln zwierząt, czyli 9,2%. Produkcja wieprzowiny spadła w tym okresie nawet o 9,8% do prawie 3,73 mln ton ze względu na niższą masę ubojową. Pięć lat temu było to około 830 000 ton, czyli o 22% więcej.

 Więcej ubitych zagranicznych świń

Niektóre ubojnie starają się pokryć rosnący deficyt w dostawach żywca rzeźnego poprzez zwiększenie importu tuczników z zagranicy. Po raz pierwszy od lat nastąpił nieznaczny wzrost uboju trzody chlewnej z zagranicy, a mianowicie o 2,0% do 996,6 tys. trzody chlewnej od stycznia do października w porównaniu z rokiem poprzednim. To jednak zdecydowanie za mało, aby zrekompensować spadek z krajowych stajni. Według Destatis liczba świń domowych dostarczanych do rzeźni spadła o 3,97 mln sztuk, czyli o 9,4%.

oprac: e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Bez fosforu nie byłoby plonu. Rola tego makroelementu nie jest doceniana tak, ja...

W dniu 25 marca 2023 r. na Stadionie Miejskim w Białymstoku odbyło się Mleczne S...

Mimo tego, że w 2020 roku naukowcy zaobserwowali spadek emisji gazów cieplarnian...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę