aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Niemieckie przetwórstwo się kurczy

9 lipca 2024
Niemieckie przetwórstwo się kurczy

"MAKROmapa" to cykliczny biuletyn ekonomiczny Departamentu Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole Bank Polska S.A. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy istotne dane z niemieckiej gospodarki. Analitycy stwierdzają że produkcja przemysłowa w Niemczech zmniejszyła się w maju o 2,5% m/m wobec wzrostu 0,1% w kwietniu (rewizja w górę z -0,1%), kształtując się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (wzrost o 0,2%).

W kierunku zmniejszenia dynamiki produkcji przemysłowej oddziaływała jej niższa dynamika w przetwórstwie i w budownictwie, podczas gdy dynamika produkcji w energetyce zwiększyła się.

Najsilniejsze miesięczne spadki produkcji odnotowano w kategoriach „urządzenia elektryczne” (-7,2%), „maszyny i urządzenia” (-5,9%), „wyroby farmaceutyczne oraz leki” (-5,4%), „pojazdy samochodowe przyczepy i naczepy” (-5,2%), „komputery, wyroby elektroniczne i optyczne” (-4,2%) oraz „meble” (-3,7%).

Nieznacznie zwiększyła się natomiast produkcja w branżach energochłonnych (o 0,2% m/m), co wynikało przede wszystkim z wyższej produkcji w branży chemicznej, petrochemicznej i
koksowniczej. Warto jednak zauważyć, że produkcja w branżach energochłonnych kształtuje się obecnie na poziomie o ok. 16% niższym niż bezpośrednio przed wybuchem wojny w Ukrainie. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również dane o zamówieniach w przetwórstwie, których miesięczna dynamika zmniejszyła się w maju do -1,6% wobec -0,6% w kwietniu (rewizja w dół z - 0,2%), kształtując się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (0,5%).

Spadek dynamiki zamówień został odnotowany w przypadku zamówień zagranicznych, podczas gdy dynamika zamówień krajowych zwiększyła się. Pogłębienie spadku zamówień eksportowych wynikało z wyraźnie niższych zamówień z pozostałych krajów strefy euro, podczas gdy zamówienia z krajów spoza obszaru wspólnej waluty zwiększyły się.

Dzisiaj poznaliśmy natomiast dane o niemieckim handlu zagranicznym, którego saldo zwiększyło się w maju do 24,9 mld EUR wobec 22,2 mld EUR w kwietniu, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (21,1 mld). Jednocześnie odnotowano spadek dynamiki eksportu (-3,6% m/m w maju wobec 1,7% w kwietniu) oraz importu (-6,6% wobec 1,2%), które w obu przypadkach ukształtowały się poniżej oczekiwań rynku (odpowiednio -1,9% i 1,0%).

Dane wskazują tym samym na wyraźne obniżenie aktywności w niemieckim handlu zagranicznym w maju. Dostrzegamy ryzyko w dół dla naszej prognozy, zgodnie z którą kwartalna dynamika PKB obniży się w II kw. do 0,0% wobec 0,2% w I kw., a w całym 2024 r. zwiększy się o 0,1% wobec spadku o 0,1% w 2023 r., a w 2025 r. wzrośnie o 1,1%.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Firma Osadkowski jest znana przede wszystkim ze swojej logistyki, a w ostatnim c...

W połowie lipca ceny paliw na stacjach spadają, dzięki temu mniej płacimy za wak...

Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki Ogromn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę