Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Niepowodzenie wniosku KRIR

5 października 2022
Niepowodzenie wniosku KRIR

W dniu 31 sierpnia Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do V-ce Premiera i Ministra Rolnictwa Henryka Kowalczyka o dostosowania stawek opłat za badanie zwierząt do realnych możliwości małych producentów trzody chlewnej. Nowe podwyższone stawki urzędowe za obowiązkowe badanie zwierząt i wydanie świadectwa zdrowia przez lekarzy weterynarii, określił minister w rozporządzeniu z dnia 29 lipca 2022r minister rolnictwa.

Wg KRIR stawki te są zdecydowanie za wysokie dla małych producentów trzody chlewnej, którzy zgłaszali ten problem do samorządu rolniczego w całym kraju, stwierdzając, że nie są w stanie tych dodtkowych obciążeń ponosić.

W odpowiedzi na wniosek KRIR czytamy m. innymi że : "(...) uprzejmie informuję, że planowane jest dokonanie analizy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2022 r. w sprawie stawek opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną (Dz. U. poz. 1672) w zakresie skutków dla podmiotów, a w szczególności dla rolników. Jeśli wyniki takiej analizy wskażą na konieczność dokonania zmian obowiązujących przepisów prawa dotyczących opłat lub należności za kontrole urzędowe, takie działanie będzie realizowane w ramach prac legislacyjnych."

W języku urzędowym oznacza to, że resort rolnictwa jest niechętny zmianom stawek, choć obiecał, że na zagadnieniem się pochyli i dokona analizy przedmiotowego rozprządzenia.

Pewne jest, że trochę czasu minie, zanim jakiekolwiek stanowisko w sprawie zmian wysokości opłat weterynaryjnych dla małych producentów trzody chlewnej ministerstwo rolnictwa zajmie.

Przez cały ten okres wszyscy producenci będą musieli płacić i ponosić takie same koszty badania zwirządi wydania świadectwa weterynaryjnego wg obowiązujących nowych stawek określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa z dnia 29 lipca 2022r.

 

Pismo KRIR znajduje się tutaj

 Pismo- odpowiedź MRiRW znajduje się tutaj

ppr.pl (e-mk) za KRIR


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę