aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Niestety, diesel benzyna - tylko drożej

14 sierpnia 2023
Niestety, diesel benzyna - tylko drożej
Niestety dla planujących sierpniowe wypady nie mamy dobrych wiadomości - stacjom trudno będzie utrzymać niskie ceny w najbliższych dniach. Benzyny i diesel mogą odczuwalnie podrożeć.

Tendencje rynku światowego muszą już niebawem odbić się na krajowych poziomach cen - a zmiany zwyżkowe na rynku międzynarodowym w ostatnich dniach były spore, głównie za sprawą ograniczeń podaży surowca i wzrastającego zapotrzebowania na surowiec w naszej części świata.
 
Rafinerie jeszcze bez dużych zmian
benzyna, diesel, ceny paliw,  rafinerie
W ostatnich dniach zmiany cenników rafineryjnych nie wykazały jeszcze dużego skoku - przeciwnie, benzyna 95-oktanowa potaniała o 12,4 zł/m sześc. do poziomu 5350 zł od ostatniego weekendu, zaś diesel o 8 zł i kosztuje 5226 zł/m sześc. Skokowa zmiana na plus dotyczyła natomiast oleju opałowego, który podrożał o 71 zł i sprzedawany jest średnio po 4510 zł/ m sześc. Stabilnie zachowują się ceny Pb98, która kosztuje aktualnie 5723 zł/m sześc.
 
Marże się kurczą
benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe
Przyczyną zwyżkowych prognoz dla cen detalicznych może być wielkość marż operatorów stacyjnych w ostatnich dniach - według naszych szacunków w przypadku benzyny 95-oktanowej była ona groszowa, a dla diesla niemal nieobecna. Dobry zarobek mają aktualnie stacje w przypadku sprzedaży autogazu, gdzie sięga ona 30 gr na litrze. Tego rodzaju sytuacja dla paliw tradycyjnych wskazuje na realną perspektywę zwyżki cen stacyjnych, aby utrzymać większą opłacalność sprzedaży przy drożejących paliwach na rynku światywm. Szacunki marż i udziału pozostałych składowych cen na stacjach widać na wykresie https://www.e-petrol.pl/notowania/pomocne-informacje/podzial-skladnikow-cen-paliw. 
 
Na stacjach w górę
benzyna, diesel, ceny paliw,  stacje benzynowe prognoza
W okresie między 14 i 20 sierpnia, a więc równieżz podczas sierpniowego "długiego weekendu" ceny paliw będą zapewne rosnąć w zauważalny sposób. W przypadku benzyny 98-oktanowej oczekujemy zmian do poziomu 7,17-7,29 zł/l. Jeśli chodzi o benzynę 95-oktanową, większa część stacji powinna sprzedawać ją w cenach 6,61-6,73 zł/l. Drożeć może także olej napędowy, którego ceny znajdą się w widełkach 6,43-6,56 zł/l. Zmiana spadkowa może natomiast dotyczyć autogazu, który w kolejnych dniach kosztować może 2,74-2,81 zł/l.


Notowania ropy Brent najwyżej od stycznia
Mijający tydzień na rynku naftowym charakteryzował się sporą zmiennością cen ropy, a notowania surowca na giełdzie w Londynie poprawiały wakacyjne rekordy, docierając w trakcie czwartkowej sesji do poziomu 88,10 USD/bbl, najwyższego od styczniu tego roku. Dzisiaj przed południem baryłka ropy Brent kosztuje około 86,50 USD.

Najwięcej emocji w tym tygodniu na londyńskiej giełdzie ropy przyniosła wtorkowa sesja, kiedy dzienny zakres wahań cen surowca przekroczył trzy dolary. Po publikacji rozczarowujących danych na temat bilansu chińskiego handlu zagranicznego, które pokazały mocny spadek eksportu, cena ropy zaliczyła lokalne minima, spadając do poziomu 83,32 USD/bbl. Jednak jeszcze przed zamknięciem dnia udało się jej powrócić ponad 86 dolarów.

Na rynku naftowym cały czas utrzymuje się przewaga kupujących, bo wsparciem dla drogiej ropy jest ograniczona podaż surowca ze strony OPEC+. Polityka producenckiej grupy limitowania wydobycia i eksportu prowadzi do deficytu ropy na globalnych rynkach. Według wyliczeń analityków UBS w lipcu i sierpniu br. sięga on 2 mln baryłek, a we wrześniu spadnie jedynie o 500 tys. baryłek i nadal na świecie dziennie będzie brakować 1,5 mln baryłek, aby sprostać bieżącemu popytowi. Taka sytuacja będzie się negatywnie odbijać na poziomie zapasów. Inwestorzy liczą też na to, że amerykańska Rezerwa Federalna zakończyła już obecny cykl podwyżek stóp procentowych i gospodarka w Stanach będzie mogła powoli nabierać rozpędu, generując dodatkowe zapotrzebowanie na produkty naftowe.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl
 
 
Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 14-20 sierpnia 2023:
 
Poniedziałek
•    Polska – inflacja konsumencka
 
Wtorek
•    Japonia – PKB
•    Chiny – produkcja przemysłowa
•    USA – sprzedaż detaliczna
 
Środa
•    Polska – PKB
•    Strefa euro – PKB
•    Polska – inflacja bazowa
•    USA – produkcja przemysłowa
•    USA – protokół z posiedzenia FOMC
 
Czwartek
•    USA – indeks Fed z Filadelfii
 
Piątek
•    Strefa euro – inflacja konsumencka

oprac, e-red, na podst źródło: e-petrol


POWIĄZANE

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Jak wynika z danych przekazanych przez GIP PIP, w I kw. 2024 r. wpłynęło 255 ska...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę