Niezwykła transakcja na rynku drobiarskim

12 września 2017
Niezwykła transakcja na rynku drobiarskim

Brazylijski gigant mięsny JBS, sprzedał kupione dwa lata temu przedsiębiorstwo Moy Park… samemu sobie. Moy Park to jeden z głównych graczy na rynku mięsa drobiowego w Europie.

 

Stroną kupującą Moy Park jest amerykański producent mięsa drobiowego Pilgrim’s Pride. Amerykańska firma jest jednak w 75 procentach własnością JBS. Brazylijczycy przejęli kontrolę nad Pilgrim’s Pride w 2009 roku. Irlandzki Moy Park był ich własnością dopiero od dwóch lat. Wtedy, przed dwoma laty, brazylijska firma kupiła irlandzkie zakłady za około półtora miliarda dolarów. Teraz, cena sprzedaży wyniosła tylko około miliard dolarów. Niezależne wyceny określają wartość Moy Park na około miliard trzysta milionów dolarów.

 

- Finał sprawy sprzedaży Moy Park jest niemałym zaskoczeniem dla rynku – komentuje Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej izby Producentów Drobiu i Pasz. Według Szymyślika rynek był przekonany, że Moy Park trafi w ręce kapitału chińskiego, reprezentowanego przez WH Group. – Ze względu na wielkość i znaczenie Moy Park w Europie wielu obserwatorów spodziewało się istotnego przemeblowania na mapie drobiowej Starego Kontynentu w wypadku pojawienia się w tym przedsiębiorstwie kapitału azjatyckiego. Tymczasem wygląda na to, że zmian nie będzie – dodaje dyrektor KIPDiP.

 

Irlandzki Moy Park odpowiada za około 25 procent podaży kurcząt rzeźnych będących przedmiotem sprzedaży w Europie Zachodniej. Firma zatrudnia 12 tysięcy osób.

 

JBS po skandalu z łapówkami dla inspektorów sanitarnych koncentruje się na przemyśle drobiarskim w obu Amerykach oraz zmniejsza poziom zadłużenia.

 

 

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Nabycie udziałów na Łotwie i budowa kompleksu produkcyjnego ułatwi ukraińskiej f...

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w czwartek dekret przedłużający do 31 gr...

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Suedzucke...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę