aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Niższe zapasy przejściowym wsparciem dla cen zbóż

14 grudnia 2017
Niższe zapasy przejściowym wsparciem dla cen zbóż

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 23.11.2017 światowa produkcja zbóż w sezonie 17/18 zmniejszy się do 2080 mln t wobec 2134 mln t w sezonie 16/17 (-2,5%). Jej spadek będzie zatem mniejszy od oczekiwań formułowanych w poprzednich miesiącach. Obniżenie produkcji będzie miało szeroki zakres i zostanie odnotowane w przypadku wszystkich głównych gatunków zbóż: pszenicy (-0,7%), kukurydzy (-3,7%) i jęczmienia (-4,4%). Niższa produkcja będzie w znacznym stopniu efektem niekorzystnych warunków pogodowych, jakie wystąpiły wśród kluczowych producentów zbóż, m.in. w USA, Australii, Brazylii oraz Kanadzie. Istotnym czynnikiem oddziałującym w kierunku obniżenia zbiorów są również mniejsze zasiewy zbóż w reakcji na utrzymującą się w ostatnich latach niską opłacalność ich produkcji.

Zgodnie z prognozą IGC konsumpcja zbóż w sezonie 17/18 zwiększy się do 2107 mln t wobec 2091 mln t (wzrost o 0,8%). Największy przyrost spożycia zostanie odnotowany w Chinach, Rosji, Indiach oraz UE.

W konsekwencji światowe zapasy zbóż na koniec sezonu 17/18 wyniosą 496 mln t wobec 523 mln t w sezonie 16/17, a współczynnik zapasy/spożycie spadnie do 23,5% wobec 25,0%. Napływające kolejne prognozy IGC potwierdzają tym samym, że będzie to pierwszy spadek światowych zapasów zbóż od 5 lat. Jednocześnie współczynnik zapasy/spożycie ukształtuje się na najniższym poziomie od sezonu 14/15. Spadek zapasów widoczny będzie szczególnie w przypadku kukurydzy oraz jęczmienia, podczas gdy zapasy pszenicy wzrosną w porównaniu do poprzedniego sezonu (jej produkcja jest nadal wyższa od spożycia).

Zgodnie z przedwynikowym szacunkiem GUS z 28.09.2017 krajowe zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2017 r. wyniosły ok. 27,9 mln t (wzrost o ok. 10%). Zwiększenie produkcji wynikało przede wszystkim z wyższych zbiorów zbóż ozimych. Negatywne dla jakości zbiorów były niekorzystne warunki pogodowe podczas żniw. Publikacja finalnego szacunku GUS przewidziana jest na 21 grudnia. Najprawdopodobniej w znacznym stopniu potwierdzi ona wrześniowe szacunki.

Spadek globalnych zapasów zbóż w sezonie 17/18 wynika przede wszystkim z przejściowych efektów związanych z niekorzystnymi warunkami agrometeorologicznymi wśród ich kluczowych światowych eksporterów, w mniejszym stopniu jest efektem dostosowania po stronie podażowej. Jednocześnie nieznaczny wzrost cen zbóż w porównaniu do sezonu 16/17 może sprzyjać zwiększeniu powierzchni zasiewów zbóż w sezonie 18/19. Tym samym uważamy, że światowe ceny zbóż w 2018 r. będą najprawdopodobniej utrzymywać się w łagodnym trendzie spadkowym. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszej prognozy będzie publikacja pierwszych prognoz sytuacji popytowo-podażowej w sezonie 18/19.

Uwzględniając tendencje na światowym rynku zbóż prognozujemy, że ceny pszenicy i kukurydzy w Polsce wyniosą odpowiednio ok. 68 zł/dt i 65 zł/dt na koniec 2017 r. oraz ok. 62 zł/dt i 54 zł/dt na koniec 2018 r.

 

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Jest kwiecień. Zbliża się okres kwitnienia rzepaku. To świetny moment, by przypo...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Amerykański Forbes opublikował artykuł, w którym stwierdza się że 'Era zdrowego ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę