Niższe zapasy przejściowym wsparciem dla cen zbóż

14 grudnia 2017
Niższe zapasy przejściowym wsparciem dla cen zbóż

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 23.11.2017 światowa produkcja zbóż w sezonie 17/18 zmniejszy się do 2080 mln t wobec 2134 mln t w sezonie 16/17 (-2,5%). Jej spadek będzie zatem mniejszy od oczekiwań formułowanych w poprzednich miesiącach. Obniżenie produkcji będzie miało szeroki zakres i zostanie odnotowane w przypadku wszystkich głównych gatunków zbóż: pszenicy (-0,7%), kukurydzy (-3,7%) i jęczmienia (-4,4%). Niższa produkcja będzie w znacznym stopniu efektem niekorzystnych warunków pogodowych, jakie wystąpiły wśród kluczowych producentów zbóż, m.in. w USA, Australii, Brazylii oraz Kanadzie. Istotnym czynnikiem oddziałującym w kierunku obniżenia zbiorów są również mniejsze zasiewy zbóż w reakcji na utrzymującą się w ostatnich latach niską opłacalność ich produkcji.

Zgodnie z prognozą IGC konsumpcja zbóż w sezonie 17/18 zwiększy się do 2107 mln t wobec 2091 mln t (wzrost o 0,8%). Największy przyrost spożycia zostanie odnotowany w Chinach, Rosji, Indiach oraz UE.

W konsekwencji światowe zapasy zbóż na koniec sezonu 17/18 wyniosą 496 mln t wobec 523 mln t w sezonie 16/17, a współczynnik zapasy/spożycie spadnie do 23,5% wobec 25,0%. Napływające kolejne prognozy IGC potwierdzają tym samym, że będzie to pierwszy spadek światowych zapasów zbóż od 5 lat. Jednocześnie współczynnik zapasy/spożycie ukształtuje się na najniższym poziomie od sezonu 14/15. Spadek zapasów widoczny będzie szczególnie w przypadku kukurydzy oraz jęczmienia, podczas gdy zapasy pszenicy wzrosną w porównaniu do poprzedniego sezonu (jej produkcja jest nadal wyższa od spożycia).

Zgodnie z przedwynikowym szacunkiem GUS z 28.09.2017 krajowe zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2017 r. wyniosły ok. 27,9 mln t (wzrost o ok. 10%). Zwiększenie produkcji wynikało przede wszystkim z wyższych zbiorów zbóż ozimych. Negatywne dla jakości zbiorów były niekorzystne warunki pogodowe podczas żniw. Publikacja finalnego szacunku GUS przewidziana jest na 21 grudnia. Najprawdopodobniej w znacznym stopniu potwierdzi ona wrześniowe szacunki.

Spadek globalnych zapasów zbóż w sezonie 17/18 wynika przede wszystkim z przejściowych efektów związanych z niekorzystnymi warunkami agrometeorologicznymi wśród ich kluczowych światowych eksporterów, w mniejszym stopniu jest efektem dostosowania po stronie podażowej. Jednocześnie nieznaczny wzrost cen zbóż w porównaniu do sezonu 16/17 może sprzyjać zwiększeniu powierzchni zasiewów zbóż w sezonie 18/19. Tym samym uważamy, że światowe ceny zbóż w 2018 r. będą najprawdopodobniej utrzymywać się w łagodnym trendzie spadkowym. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszej prognozy będzie publikacja pierwszych prognoz sytuacji popytowo-podażowej w sezonie 18/19.

Uwzględniając tendencje na światowym rynku zbóż prognozujemy, że ceny pszenicy i kukurydzy w Polsce wyniosą odpowiednio ok. 68 zł/dt i 65 zł/dt na koniec 2017 r. oraz ok. 62 zł/dt i 54 zł/dt na koniec 2018 r.

 

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Producenci trzody chlewnej, którzy chcą ubiegać się o dofinansowanie do 50 proc....

Kilkunaście organizacji związanych m.in. z produkcją rolną i sadowniczą oraz pol...

Dziewięć „porzuconych” ciężarówek odpalonych przez NOCO. Truck Mechanic from Pol...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę