Niższe zapasy wsparciem dla cen zbóż

19 września 2017
Niższe zapasy wsparciem dla cen zbóż

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 24.08.2017 światowa produkcja zbóż w sezonie 17/18 zmniejszy się do 2049 mln t wobec 2128 mln t w sezonie 16/17 (-3,7%). Obniżenie produkcji będzie miało szeroki zakres i zostanie odnotowane w przypadku wszystkich głównych gatunków zbóż: pszenicy (-1,6%), kukurydzy (-5,2%) oraz jęczmienia (-5,4%). Niższa produkcja będzie w znacznym stopniu efektem niekorzystnych warunków pogodowych, jakie wystąpiły wśród kluczowych producentów zbóż, m. in. w USA, Kanadzie oraz Australii. Istotnym czynnikiem oddziałującym w kierunku obniżenia zbiorów są również mniejsze zasiewy zbóż w reakcji na utrzymującą się w ostatnich latach niską opłacalność ich produkcji.

Zgodnie z prognozą IGC konsumpcja zbóż w sezonie 17/18 zwiększy się do 2089 mln t wobec 2085 mln t (wzrost o 0,2%). Największy przyrost spożycia zostanie odnotowany w Chinach, Rosji, Indiach oraz Egipcie.

W konsekwencji światowe zapasy zbóż na koniec sezonu 17/18 wyniosą 485 mln t wobec 525 mln t w sezonie 16/17, a współczynnik zapasy/spożycie spadnie do 23,2% wobec 25,2%. Napływające kolejne prognozy IGC potwierdzają tym samym, że będzie to pierwszy spadek światowych zapasów zbóż od 5 lat. Jednocześnie współczynnik zapasy/spożycie ukształtuje się na najniższym poziomie od sezonu 14/15. Spadek zapasów widoczny będzie szczególnie w przypadku kukurydzy oraz jęczmienia, podczas gdy zapasy pszenicy ukształtują się na poziomie zbliżonym do poprzedniego sezonu.

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017 krajowe zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2017 r. wyniosą ok. 27,5 mln t (wzrost o ok. 8%). Zwiększenie produkcji wynikać będzie przede wszystkim z wyższych zbiorów zbóż ozimych. Publikacja kolejnego szacunku GUS dotyczącego krajowych zbiorów zbóż przewidziana jest na 28 września. Najprawdopodobniej w znacznym stopniu potwierdzi ona wstępne szacunki.

Uwzględniając prognozy wskazujące na spadek globalnych zapasów zbóż w sezonie 17/18 uważamy, że światowe ceny zbóż na początku br. osiągnęły minimum lokalne. Mimo, że na giełdach surowcowych obserwowana była ostatnio silna korekta, w kolejnych kwartałach światowe ceny zbóż będą najprawdopodobniej utrzymywać się w łagodnym trendzie wzrostowym. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszej prognozy są napływające kolejne szacunki zbiorów zbóż, szczególnie przyszłoroczne szacunki na sezon 18/19, które znacząco wpływają na ich ceny na rynkach terminowych oraz nasilają spekulację.

Po uwzględnieniu tendencji na światowym oraz polskim rynku zbóż, a także krajowego wzorca sezonowości prognozujemy, że ceny pszenicy i kukurydzy w Polsce wyniosą odpowiednio ok. 71 zł/dt i 69 zł/dt na koniec 2017 r. oraz ok. 59 zł/dt i 57 zł/dt na koniec 2018 r.

 

Credit Agricole / IGC / GUS


POWIĄZANE

Na zaproszenie Agencji Artystyczno-Kulinarnej „Around The World” Barbara Grębosz...

Każda oszczędność energii wytworzonej z paliw kopalnych oznacza redukcję emisji ...

W tym roku wypłaciliśmy zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich w wysokości 9,2 ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę