aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Niższe zbiory soi w Brazylii

11 marca 2024
Niższe zbiory soi w Brazylii

Produkcja soi w Brazylii w roku gospodarczym (MY) 2023/24 szacowana jest na 155,0 mln ton metrycznych (mmt), czyli o 1,0 mln ton (1 proc.) mniej niż w zeszłym miesiącu i o 7,0 mln ton (4 proc.) mniej niż rekordowe zbiory w zeszłym sezonie. Powierzchnia zbiorów szacowana jest na rekordową powierzchnię 45,9 mln ha (mha), bez zmian w stosunku do zeszłego miesiąca i o 1,3 mln ha (3 proc.) więcej niż w zeszłym roku. Plony szacuje się poniżej 10-letniego trendu na poziomie 3,38 tony z hektara (t/ha), co oznacza spadek o 1 procent w stosunku do plonów z zeszłego miesiąca i spadek o 7 procent w stosunku do rekordowych plonów z ubiegłego roku. Obecne wyniki zbiorów doprowadziły do niższej produkcji w tym miesiącu.

Ogólnie rzecz biorąc, zbiory są mniej więcej w połowie drogi i wynoszą 47 procent na początku marca. Szybkie tempo zbiorów na początku spadło z powodu połączenia rozłożonego w czasie harmonogramu sadzenia i obfitych opadów deszczu w ciągu ostatniego miesiąca. Żniwa są ukończone w 82 procentach w Mato Grosso, 52 procent w Goiás, 58 procent w Mato Grosso do Sul i 64 procent w Paraná. Stan Rio Grande do Sul zbiera plony później ze względu na późniejszy harmonogram sadzenia. W połowie zbiorów raporty wskazują, że plony są poniżej średniej w kilku stanach, w przeciwieństwie do rekordowych plonów w sezonie 2022/23. Stan z najgorszym wynikiem w zeszłym sezonie, Rio Grande do Sul, jest jednym z niewielu z bardziej optymistycznymi perspektywami plonów. Zdjęcia satelitarne wskazują na plony poniżej średniej dla Mato Grosso, Mato Grosso do Sul, Goiás i Paraná, ale ponadprzeciętne plony dla Rio Grande do Sul. Raporty agencji stanowych z Mato Grosso wskazują, że plony spadły o 10 procent w stosunku do wstępnych szacunków, a w Paraná spadek jest o 16 procent w stosunku do wstępnych prognoz. Niedawne deszcze w południowej Brazylii pomogły w odbudowie później zasianych roślin w Rio Grande do Sul, gdzie 86 procent z nich znalazło się w krytycznych stadiach rozrodczych. Zbiory rozpoczęły się w styczniu i potrwają do końca maja w głównych obszarach produkcyjnych. 

***

Dane pochodzą z miesięcznego raportu na temat areału upraw, plonów i produkcji w głównych krajach świata. Źródła obejmują raporty z biur FAS na całym świecie, oficjalne statystyki zagranicznych rządów oraz analizę danych ekonomicznych i zdjęć satelitarnych. Raport odzwierciedla oficjalne szacunki USDA publikowane w miesięcznym raporcie World Agricultural Supply and Demand Estimates (WASDE).

oprac, e-red. ppr.pl


POWIĄZANE

Wczoraj o godzinie 9.00 odbyła się rozprawa w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Rol...

Ukrińskie media rozpisują się o wywiadzie, jakiego udzieliła Monika Piątkowska, ...

W epoce cyfrowej, gdzie przechowywanie danych w chmurze staje się coraz bardziej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę