Nowa Zelandia: Susza wpłynie nieznacznie na produkcję mleka

18 maja 2020
Nowa Zelandia: Susza wpłynie nieznacznie na produkcję mleka

Obecne prognozy mówią o produkcji 21,7 mln ton w 2020 r. w porównaniu do 21,85 mln ton w 2019 r.  – podaje w swoim raporcie USDA. Przewidywany spadek jest zatem dość symboliczny, co więcej nie widać – jak na razie – wpływu COVID-19 na podaż mleka. Nie zmienia to sytuacji w tym znaczeniu, że użytki zielone pozostają limitowane, a warunki pogodowe mogą się zmienić na gorsze. Szacunki są bowiem w przypadku Nowej Zelandii obarczone pewnym błędem – o którym poniżej.

Wystarczy podkreślić, że w 2019 r. pomimo złych warunków w pierwszej połowie roku – w drugiej połowie produkcja wystrzeliła osiągając trzeci najwyższy poziom w historii. Wpływ na zmienność wskaźników ma pogarszająca się dla hodowli sytuacja na Wyspie Półniocnej niwelowana w różnym stopniu przez rozwój mleczarstwa na Wyspie Południowej, gdzie produkcja mleczarska sięga już 45% całości.

Analitycy amerykańskiej agencji szacują, że eksport PMP, OMP i masła może być o 2-3% niższy niż w 2019 r. co tłumaczą zawyżeniem statystyk z 2019 r. wyprzedażą zapasów z 2018 r. Jedynie dla serów prognozuje się 1,5% wzrost.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Każdego dnia jest kilka okazji by zjeść warzywo lub owoc. W ramach realizowanych...

Nie milkną echa dotyczące ogłoszonych przez KE i przyjętych w UE strategii „Od p...

25 czerwca br. Opolski Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa doł...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę