dnikukurydzy_210818

Nowe odmiany i technologie upraw roślin białkowych opracowano w IUNG

26 kwietnia 2018
Nowe odmiany i technologie upraw roślin białkowych opracowano w IUNG

Na środowej konferencji prasowej instytuty badawcze podległe ministrowi rolnictwa przedstawiły rezultaty prac trzech programów wieloletnich, realizowanych w IUNG w Puławach oraz w Instytucie Ochrony Roślin.

"Instytuty naukowe wykonują prace służebne wobec rolników i rolnictwa, ta bardzo ważna praca odbywa się w cieniu i nie zawsze jest dostrzegana. Pragnę, aby instytuty pokazały swoje osiągnięcia, gdyż ich praca przekłada się na wysokie miejsce polskiego rolnictwa w Europie i na świecie" powiedział na konferencji wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski.

Wiceminister zwrócił ponadto uwagę na duże zainteresowanie współpracą z polskimi instytutami ze strony zagranicznych partnerów. "Ten temat jest obecny praktycznie podczas wszystkich kontaktów bilateralnych" - dodał.

Prof. Bożena Łozowicka, dyrektor Instytutu Ochrony Roślin mówiła o 5-letnim programie, realizowanym już po raz trzeci - „Ochrona roślin uprawnych z uwzględnieniem bezpieczeństwa żywności oraz ograniczenia strat w plonach i zagrożeń dla zdrowia ludzi, zwierząt domowych i środowiska.
Prace badawcze w tym zakresie polegają na opracowaniu programów ochrony roślin przed chorobami, szkodnikami i chwastami dla różnych rodzajów upraw. Chodzi też o opracowanie różnych metodyk integrowanej ochrony roślin tj. takiego stosowania środków ochronnych, by w jak najmniejszym stopniu szkodziły środowisku tj. ograniczenia stosowania substancji chemicznych do minimum.

Natomiast wicedyrektor Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa prof. Stanisław Krasowic mówiąc o wieloletnim programie "Zwiększenie wykorzystania krajowego białka paszowego dla produkcji wysokiej jakości produktów zwierzęcych w warunkach zrównoważonego rozwoju” podkreślił, że prace ta mają na celu częściowe wyeliminowanie z pasz genetycznie modyfikowanej śruty sojowej, której Polska importuje ok. 2 mln ton.

Profesor zaznaczył, że celem jest nie tylko uzyskanie większej ilości krajowego białka, ale także szersze wprowadzenie roślin strączkowych i motylkowych do zmianowania upraw. Obecnie w Polsce nastąpiła znaczna koncentracja upraw zbóż, a to wyjaławia glebę.

Krasowic wyjaśnił, że program ten realizuje konsorcjum złożone z kilku instytutów badawczych. Pracuje się nad różnymi aspektami produkcji roślin białkowych - od agrotechniki po aspekty ekonomiczne produkcji. Np. naukowcy uzyskali 160 nowych odmian grochu, bobiku i łubinu, opracowano 19 technologii upraw, trawią prace nad uprawami soi, które można by prowadzić w polskich warunkach - wyliczał profesor. Opracowano kilkadziesiąt receptur mieszanek paszowych dla świń i drobiu, tak by wprowadzić krajowe rośliny do karmienia zwierząt - dodał.

W tej chwili powierzchnia roślin strączkowych wynosi ok. 270 tys. hektarów. Zainteresowanie tymi uprawami jest różne w różnych regionach kraju, duże jest w woj. zachodniopomorskim, lubelskim i wielkopolskim - poinformował Krasowic. Dodał, że aby popularyzować wyniki badań, został utworzony wirtualny magazyn białka roślinnego http://bialkoroslinne.iung.pl/.

Dyrektorzy instytutów informując o realizacji programów badawczych zwrócili uwagę na powiązania nauki z praktyką, a więc na przekazywanie wiedzy rolnikom poprzez szkolenia i współpracę z ośrodkami doradztwa rolniczego i szkołami rolniczymi. (PAP)

Anna Wysoczańska


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę