Nowe rozwiązanie na rosnący problem kiły kapusty w hodowli rzepaku

27 maja 2016
Nowe rozwiązanie na rosnący problem kiły kapusty w hodowli rzepaku

Na ostatniej konferencji prasowej, zorganizowanej przez Monsanto Polska, przedstawiono ofertę rzepaku ozimego na sezon 2016/2017. Specjaliści z firmy Monsanto omówili również zagadnienia związane z historią i kierunkami rozwoju hodowli rzepaku DEKALB w Europie. Przedstawione zostały także znaczenie i perspektywy rozwoju rynku rzepaku na świecie i w Europie.

 

Wśród zaprezentowanych na konferencji nowości, na szczególną uwagę zasługuje odmiana DEKALB Platinium. To rozwiązanie skierowane specjalnie do polskich rolników, ze względu na jego specyficzne cechy. Odmiana posiada najwyższy potencjał plonowania w segmencie: 109% wzorca (5,25t/ha) w Doświadczeniach Rejestracyjnych COBORU 2015 (Rejestracja, luty 2016). Charakteryzuje się płaską rozetą co gwarantuje bardzo dobrą zimotrwałość, a także podwyższoną odpornością na pękanie łuszczyn i osypywanie nasion. To pierwsza odmiana rzepaku tolerancyjna na kiłę kapusty zarejestrowana przez Monsanto w Europie. Odmiana plonuje wysoko zarówno na polach porażonych jak i nie porażonych kiłą kapusty.

 

Uprawa rzepaku jest jedną z najważniejszych na świecie, a przede wszystkim w Europie. Jest ona nadal bardzo ważna ze względów agronomicznych, a także ekonomicznych. Polska jest trzecim rynkiem w Europie ze stabilną powierzchnią uprawy rzepaku około 800 tys. ha. (konkurencję w tej dziedzinie stanowią tylko Niemcy i Francja). Kluczowymi czynnikami wyboru odmian rzepaku przez rolników jest: plon, profesjonalne doradztwo ze strony hodowców oraz dostęp do szerokiej sieci doświadczalnej. Stąd portfolio DEKALB, które jest bogate w odmiany potrafiące sprostać wyzwaniom i potrzebom producentów.

 

Monsanto jest liderem technologii uprawy rzepaku w Europie (24% udziału w rynku nasion rzepaku w Europie, źródło: Kleffmann). Firma przewodzi zmianom w hodowli rzepaku od wczesnych lat 90-tych od odmian jednozerowych w kierunku odmian dwuzerowych. Od 1992 roku jest czołowym dostawcą nasion rzepaku w Europie. Od tego czasu, Monsanto rozwinęło hodowlę odmian hybrydowych – przełom w tej dziedzinie nastąpił w 2005 roku, kiedy uzyskano pierwszą odmianę odporną na Phoma – suchą zgniliznę kapustnych.

 

Przyszłością i nowym kierunkiem w hodowli nasion rzepaku Monsanto są odmiany HOLL (HO - o wysokiej zawartości kwasu oleinowego, LL – o niskiej zawartości kwasu linolenowego). Powodów wyboru oleju pochodzącego z odmian HOLL jest wiele. Wykazuje jedną z najniższych zawartości kwasów nasyconych w tłuszczu, wysoką zawartość witaminy E, zawiera śladowe ilości kwasów trans, jest także biodegradowalny, charakteryzuje się również wydłużonym terminem przydatności do smażenia, a także korzystnym smakiem smażonych produktów.

 

 

 

Prelegentami konferencji byli:

Helen Fomina, Menedżer ds. Rozwoju Produktów Oleistych w regionie Europa

Jean-Pierre Despeghel, Dyrektor ds. Hodowli Rzepaku w regionie Europa

Paweł Szóstak, Dyrektor Handlowy  Monsanto Polska Sp. z o.o.

Katarzyna Gallewicz, Menedżer ds. Marketingu Produktów Nasiennych

Biuro prasowe Monsanto Polska Sp. z o.o.


POWIĄZANE

Nowe regulacje ujęte m.in. w Europejskim Zielonym Ładzie, związane z dobrostanem...

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdziła jakość handlo...

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje że 30 czerwca 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę