Nowy JPK od 1 października

2 października 2020
Nowy JPK od 1 października

Pomimo odkładania nowych zmian podatkowych w czasie przez pandemię koronawirusa, począwszy od 1 października 2020 roku przedsiębiorcy będą musieli inaczej wysyłać dane do organów skarbowych na temat prowadzonej przez nich działalności. Wszystkie transakcje przeprowadzone przez podatników VAT po 1 października będą musiały znaleźć się w nowym pliku JPK_V7.

To bardzo istotna zmiana, ponieważ do dnia wprowadzenia zmian przedsiębiorcy musieli wysyłać dwa pliki – JPK_VAT oraz deklaracje VAT. Nowy plik zostanie podzielony na dwie części – ewidencyjną i deklaracyjną. Pierwsza ma odpowiadać temu, co do tej pory znajdowało się w JPK_VAT. Druga część będzie zawierała to, co znajdowało się do tej pory w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.

Nowe rozliczenie za październik br będzie trzeba wysłać już na nowych zasadach.

UWAGA !!!

Za okresy od dnia 1 października 2020 r. nie będzie możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K oraz ewidencji w inny sposób niż w formie nowego JPK_VAT.
Do korekt deklaracji i ewidencji składanych za okresy rozliczeniowe poprzedzające rozliczenie na nowych zasadach należy stosować regulacje prawne obowiązujące za okres, za który jest składana korekta deklaracji lub ewidencji (czyli korekty deklaracji i JPK_VAT złożonych pierwotnie na starych zasadach, składane są również według starych zasad).

Do składania JPK_V7M lub JPK_V7K zobowiązani będą wyłącznie zarejestrowani czynni podatnicy VAT. Wprowadzane zmiany nie obejmą podatników zwolnionych z VAT. W obiegu pozostaną nadal deklaracje VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-12 czy VAT-14, VAT-21,VAT-23, VAT-26, jak również informacje VAT-R, VAT-UE, VAT-UEK.

Wprowadzony od 1 października nowy plik JPK_VAT, który będzie zawierał dwa warianty:

JPK_V7M – dla podatników rozliczających się miesięczne oraz
JPK_V7K – dla podatników rozliczających się kwartalnie.
JPK_VAT z deklaracją będzie można podpisać:

podpisem kwalifikowanym (polskim lub innego kraju UE),
profilem zaufanym,
danymi autoryzującymi.
Po złożeniu poprawnego JPK_VAT, podatnik będzie mieć możliwość pobrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).

Urzędy skarbowe będą od 1 października otrzymywać jedynie JPK_V7M lub JPK_V7K, w zależności od przyjętych okresów rozliczeniowych przez podatnika. Dodatkowo zakres raportowanych danych zostanie poszerzony m.in. o kody towarów i usług oraz kody niektórych dowodów sprzedaży i rodzajów transakcji. Lista specjalnych kodów GTU znajduje się w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 roku.

Co bardzo istotne przedsiębiorcy, składający pliki JPK będą musieli dostosować programy wykorzystywane do fakturowania i księgowania do nowego pliku. Kluczowe w tym zakresie będzie przygotowanie do składania nowego JPK_V7M lub JPK_V7K danych zawierające szczegółowe informacje co przedsiębiorca sprzedaje i kupuje.

Na uwagę zasługuje fakt, iż za każdy błąd w JPK_V7M lub JPK_V7K grozi sankcja w wysokości 500 zł. Zostanie ona nałożona na podatnika, jeżeli nie skoryguje on błędu w ciągu 14 dni po wezwaniu przez organ podatkowy.

Pliki JPK będzie można również składać korzystając z bezpłatnych narzędzi oferowanych przez Ministerstwo Finansów.

autor: Tomasz Lipiarz – MT Biuro Rachunkowe; źródło WIG


POWIĄZANE

Odpowiadając na wniosek przyjęty na VI Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych ...

Komisja Europejska od 18 stycznia do 12 kwietnia 2021 r. prowadzi konsultacje pu...

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik uczestniczył dziś w polsko-niderlandzkim spotka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę