aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

NSZZ RI „Solidarność” zorganizował 150 rocznicę urodzin Wincentego Witosa

15 stycznia 2024
NSZZ RI „Solidarność” zorganizował 150 rocznicę urodzin Wincentego Witosa

14 stycznia 2024 r. w Wierzchosławicach odbyły się ogólnopolskie uroczystości z okazji 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa. Organizatorem wydarzenia był NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Związek reprezentowany był przez wielu rolników z Przewodniczącym Tomaszem Obszańskim na czele, Edwardem Kosmalą,Zastępcą Przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność”,Tomaszem Ognistym – Zastępcą Przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność” – Aleksandem Tadychem – Zastępcą Przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność” oraz całym Prezydium NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

W uroczystościach, na zaproszenie NSZZ RI "Solidarność" wziął udział gość specjalny, prezydent Andrzej Duda.

Instytut Pamięci Narodowej reprezentował zastępca prezesa dr Mateusz Szpytma.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej przez delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa rolników – ks. bp. Leszka Leszkiewicza w intencji Ojczyzny i polskich rolników w Kościele Parafialnym w Wierzchosławicach. 

Andrzej Duda, Tomasz Obszański, NSZZ RO SOLIDARNOŚĆ

-150 lat temu w rodzinie Witosów, rodzinie skromnie żyjącej, borykającej się z wieloma problemami, była radość. Dziecko się narodziło i nikt nie wiedział, naprawdę nikt nie wiedział kim ono będzie w przyszłości. 

My dzisiaj zbieramy się w tym miejscu, żeby wspomnieć te narodziny, Żeby wspomnieć jego rodziców,i wspomnieć tamtą rodzinę i jego słowo.

Ale nie zbieramy się w tym miejscu jakiejś Akademii. Zbieramy się, ludzie wierzący i Wyrażamy naszą wdzięczność, że 150 lat temu przyszedł na świat ten wielki Polak Wielkiej polityki, Wielki społecznik. Rolnik. Jest także wielkim w niebie. Zbieramy się w tym miejscu, także żeby otworzyć się na Boże działanie, działanie Pana Boga.

 Ze swojej strony może zacznę to kazanie od takiego bardzo prostego pytania: co teraz widzi Pan Bóg? widzi teraz to myślę, że w Twojej duszy.

 Czy Pan Bóg jest szczęśliwy, gdy patrzy na Twoje serce, twoją duszę. Czy Pan może przeżywać tak wielką radość, że jestem, jesteś, jesteśmy w drodze, by spotkać się z nim, być w niebie.

Myślę, że warto też zawsze, kiedy się modlimy, jesteśmy jak święci, uświadamiając sobie tę wielką prawdę o tym, że Bóg pragnie błogosławić w każde miejsce. Dla Pana Boga, nie ma kogoś, kto jest poza nawiasem jego błogosławowieństwa - mówił w homilii ks. bp. Leszkiewicz

- Myślę, że także w tym miejscu, warto jest, żebyśmy sobie uświadomili, że Bóg nie jest przeciwko naszej ojczyźnie. Że On Błogtosławi naszej Ojczyźnie, tak jak każdej innej ojczyźnie. Że Jemu zależy na tym, żeby nasza Ojczyzna, tak jak każda inna ojczyzna rozwijała się, była wielka, żeby ludziom się w niej dobrze żyło. Żebyśmy byli po prostu szczęśliwymi ludźmi -  dodał biskup.

 Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli ze sztandarami na grób Wincentego Witosa, który znajduje się na cmentarzu parafialnym, gdzie oddając hołd Wielkiemu Polakowi, złożyli wieńce i kwiaty.

Andrzej Duda, Tomasz Obszański, NSZZ RO SOLIDARNOŚĆ 

Te wyjątkowe, uroczyste obchody 150 rocznicy urodzin Wincentego Witosa, które zostały znakomicie przygotowane i zorganizowane przez NSZZ RI Solidarność w dalszej części odbywały się w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu, podczas której swoje porywające wystąpienie wygłosił Tomasz Obszański Przewdniczący Związku NSZZ RI SOLIDARNOŚĆAndrzej Duda, Tomasz Obszański, NSZZ RO SOLIDARNOŚĆ

który w swoim przemówieniu stwierdził m.innymi:

- Wincenty Witos, przywódca ruchu chłopskiego, jeden z Ojców Niepodległości i wzór patriotyzmu, to niewątpliwie jedna z najważniejszych postaci w dziejach Polski.

Rolnicza Solidarność, jako pierwszy historii niezależny od władzy komunistycznej ruch chłopski w Polsce co roku oddaje hołd temu Wielkiemu Polakowi. Kolejny rok z rzędu spotykamy się tutaj, aby oddać hołd Wincentemu Witosowi ponieważ chcemy aby pamięć o Wincentym Witosie była wciąż żywa, a jego dokonania oraz ponadczasowe idee były podtrzymywane i przekazywane kolejnym pokoleniom.
Należy podkreślić, że działacze NSZZ RI „Solidarność” już w 1981 roku, z inicjatywy m.in. świętej pamięci Stanisława Chrobaka zebrali się przy grobie Wincentego Witosa na tych zakazanych styczniowych spotkaniach, aby w tych trudnych czasach upamiętnić jego działalność.

Chcemy nadal kultywować pamięć tak znakomitego przedstawiciela polskich chłopów jakim był Wincenty Witos. Dzisiejsze spotkanie to czas refleksji nad dziejową rolą wielkiego chłopskiego przywódcy, z którego chcemy brać przykład i podążać śladem wartości, którymi się kierował. Tymi wartościami jest rodzina, kościół, wiara i poszanowanie ojczystej ziemi. To na naszych sztandarach wypisane są dewizy: „Żywią i bronią” oraz „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Tych wartości zawsze broniliśmy i zawsze będziemy ich bronić, bo jak mówił Wincenty Witos : „Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska” - dodał Przewodniczący Tomasz Obszański.

W tym miejscu trzeba podkreślić że te właśnie słowa spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem wszystkich zgoromadzonych, którzy owacjami i długimi oklaskami nagrodzili Przewodniczącego NSZZ RI SOLIDARNOŚĆ, co można też traktować jako podziękowania dla całego związku zawodowego rolników za całokształt jego działalności i nieustanne wysiłki, walkę i działania, aby pamięć o wielkim Polaku jakim niewątpliwie był Wincenty Witos, nigdy nie przemijała. Jest to również dowód na to, jak wielką rolę związek odgrywał i nadal odbrywa w walce o dobro polskiego rolnika i zachowanie tożsamości narodowej, utrzymanie podstawowych wartości, a tą pracę wnoszą wszyscy członkowie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "SOLIDARNOŚĆ".

Pełna treść wystąpienia Tomasza Obszańskiego- Przewdniczącego Związku NSZZ RI SOLIDARNOŚĆ znajduje się TUTAJ

Prezydent Andrzej Duda nie pozostawił żadnych wątpliwości.

Andrzej Duda, Tomasz Obszański, NSZZ RO SOLIDARNOŚĆ

- Nie ma żadnych wątpliwości, że jeżeli chodzi o ruch ludowy w Polsce, jeżeli chodzi o dzieje polskiej wsi, nigdy w naszej historii polska wieś nie miała większego przywódcy niż Wincenty Witos.Wincenty Witos absolutnie był jednym z największych budowniczych etosu Rzeczypospolitej Polskiej, polskiego patriotyzmu na polskiej wsi, wśród polskich chłopów, w okresie, w którym Polska odzyskiwała swoją niepodległość. Nie bez przyczyny w związku z tym dziś mówimy także twardo i jednoznacznie: absolutnie był jednym z ojców polskiej niepodległości.

Ale dzisiaj spotykamy się rzeczywiście w okolicznościach bardzo specyficznych. Bo to nie tylko 150. rocznica urodzin tego wielkiego Polaka, przywódcy ruchu ludowego, współtwórcy Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast”, a później Centrolewu, ale to jest, proszę Państwa, również i pytanie, jakie Wincenty Witos pewnie by zadał, gdyby fizycznie mógł być między nami – o dzisiejszą Polskę. O to, co się w tej Polsce dzieje dzisiaj. Że oto posłowie zostają zamknięci do więzienia. O jakżeż to przypomina tamten 1920, 1930 rok! W tamtej sytuacji chociaż poszukano wytrychu i wcześniej rozwiązano parlament. I to była taka przerwa, kiedy nie mieli immunitetu, żeby ich zamknąć w twierdzy brzeskiej. Teraz już się nie patyczkowano.

Co by dzisiaj powiedział Wincenty Witos, wtedy także aresztowany, którego działalność wtedy przerwano właśnie więzieniem, który potem musiał wyjechać z Polski, a który nigdy – nigdy! – nie dał żadnego poważnego pretekstu, by go oskarżyć o działalność antypaństwową czy antypolską, bo zawsze służył Rzeczypospolitej i narodowi, wolnej Polsce. Chciał Polski wolnej, suwerennej, niepodległej, demokratycznej, bez żrących ją chorób, takich między innymi właśnie jak korupcja. Bo wiecie Państwo znakomicie, że właśnie między innymi dlatego odszedł z PSL–u i założył PSL „Piast” – ponieważ sprzeciwiał się słabości i skorumpowaniu władz ówczesnej partii. Bo wiedział, jak tego typu zjawiska żrą i niszczą państwo. I że trzeba je piętnować z całą mocą. Gdzie jest dzisiaj PSL? Uczestniczy w rządzącej koalicji, która zamyka posłów do więzienia.


Całe wystąpienie Andrzeja Dudy, Prezydenta RP, podobnie ja i przewodniczącego NSZZ RI SOLIDARNOŚĆ wielokrotnie przerywane było oklaskami i owacjami na stojąco wszystkich zgromadzonych, a na zakończenie cała sala skandowała imię i nazwisko prezydenta, dając wyraz aprobaty i akceptacji postawy i dla tez, jakie wygłosił w swoim przemówieniu Andrzej Duda, Prezydent RP.

Pełna treść wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy znajduje się TUTAJ

Andrzej Duda, Tomasz Obszański, NSZZ RO SOLIDARNOŚĆ 

Należy dodać, że dr Mateusz Szpytma, wice szef IPN wygłosił bardzo ciekawy wykład pt. Wincenty Witos – historia i przesłanie, przybliżając sylwetkę i prezentując nieznane fakty z życia tego wybitnego Polaka, chłospskiego przywódcy.

Organizatorem całego wydarzenia był Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych SOLIDARNOŚĆ, przy współpracy z samorządem województwa Małopolski, władzami Wierzchosławic i Wojnicza oraz Parafii Rzymsko-Katolickiej w Wierzchsławicach.

Andrzej Duda, Tomasz Obszański, NSZZ RO SOLIDARNOŚĆinformacja własna ppr.pl oprac, e-mk ppr.pl, fot. ppr.pl


POWIĄZANE

Rada Europy przyjęła wczoraj zmiany do unijnych przepisów o zużytym sprzęcie ele...

Od 10.03.2024 r. przejście graniczne na autostradzie A2 w Świecku zostanie całko...

W zeszłym tygodniu w czwartek odbyło się blisko 4-godzinne spotkaknie typu "mowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę