Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

O ponad 20% wzrósł rynek handlu żywnością w Chile

10 lipca 2023
O ponad 20% wzrósł rynek handlu żywnością w Chile

W 2022 r. chilijska branża handlu detalicznego żywnością odnotowała solidne ożywienie, a łączna sprzedaż osiągnęła około 29,5 mld USD, czyli o 20,9% więcej niż w 2021 r. Supermarkety i sklepy spożywcze pozostały głównymi kanałami sprzedaży detalicznej produktów spożywczych, stanowiąc około 55,5% udziału w rynku. Chile ma jeden z najwyższych dochodów na mieszkańca w Ameryce Łacińskiej, wynoszący 28 887 dolarów na osobę na osobę.

Poniżej prezentujemy wybrane, najciekawsze dane zostatniego raportu chilijskiego rynku obrotu ratykukułami rolno-spożywczymi, które zostały opublikowane w najnowszym raportcie opracowanym przez amerykański Foreign Agricultural Service (FAS), którego zadaniem jest łączyć amerykańskie rolnictwo ze światem, aby zwiększyć możliwości eksportowe i globalne bezpieczeństwo żywnościowe. FAS to Departament Zagraniczny Rolnictwa w U.S. Department of Agriculture's (USDA) czyli Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych.

Na rynku chilijskim istnieje duży potencjał sprzedaży dla eksportu piwa rzemieślniczego, spirytusu destylowanego, kawałków wołowiny, drobiu, wieprzowiny, produktów mlecznych (sery i lody), sosów/mieszanek/przypraw i przypraw, gotowej żywności i dań mrożonych, przekąsek żywność i zdrowe produkty spożywcze.

PODSUMOWANIE RYNKU
Chile było jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek Ameryki Łacińskiej w ciągu ostatniej dekady, co umożliwiło krajowi posiadanie nowoczesnego i dynamicznego detalicznego przemysłu spożywczego. Główni gracze sektora, m.in supermarkety, hipermarkety, sklepy ogólnospożywcze i platformy internetowe intensywnie konkurują o udział w rynku. Aby zyskać przewagę konkurencyjną, detaliści skupili się na wdrażaniu technologii, ulepszaniu oferty produktów i ulepszaniu doświadczeń klientów. Konsolidacja trwała, ponieważ więksi gracze przejmowali mniejsze sieci regionalne, aby wzmocnić swoją obecność na rynku.
W 2022 r. sprzedaż detaliczna wyniosła 63,6 mld USD, co oznacza wzrost o 14,4% w porównaniu z 2021 r. Z całkowitej sprzedaży detalicznej 83,6% to sprzedaż w sklepach, a pozostałe 16,4 to sprzedaż poza sklepem (handel elektroniczny, sprzedaż bezpośrednia, zamówienia wysyłkowe, i vendingowe).

Sprzedaż detaliczna żywności wyniosła 29,5 mld USD w 2022 r., co stanowi wzrost o 20,9% w stosunku do 2021 r. Sprzedaż żywności w supermarketach wyniosła 16,4 mld USD, co stanowi 55,5% całkowitej sprzedaży detalicznej artykułów spożywczych w 2022 r. Przewiduje się, że w latach 2022-2027 sprzedaż detaliczna żywności wzrośnie o 2,1% na rok rok (Euromonitor).

W 2022 r. upowszechnienie sprzedaży detalicznej i usług dostawczych online przyspieszyło. Konsumenci coraz częściej szukali wygody kupowania artykułów spożywczych i produktów spożywczych przez Internet. Detaliści zainwestowali w platformy handlu elektronicznego, aplikacje mobilne i możliwości dostaw na ostatnim etapie, aby sprostać zmieniającym się preferencjom klientów. Rynki internetowe i oprogramowanie do dostarczania grały znaczącą rolę w napędzaniu wzrostu w tym segmencie.

Chilijscy konsumenci wykazali duże zainteresowanie zdrową żywnością i specjalnymi opcjami dietetycznymi, chociaż oficjalne dane dotyczące zakresu tego zainteresowania są niedostępne. Ten trend może być przypisuje się zwiększonej świadomości znaczenia zbilansowanej diety, wzrostowi zachorowań na choroby przewlekłe, inicjatywom rządowym promującym zdrowsze nawyki żywieniowe oraz wpływowi młodego pokolenia świadomego zdrowia. Konsumenci aktywnie poszukują pożywnych opcji, w tym żywności ekologicznej, pochodzącej z lokalnych źródeł i minimalnie przetworzonej.

Popularność marek własnych nadal rosła w 2022 r. Detaliści wykorzystali swoją reputację marki i możliwości łańcucha dostaw, aby wprowadzić wysokiej jakości produkty marek własnych w konkurencyjnych cenach. Strategia ta umożliwiła im zwiększenie rentowności, zróżnicowanie oferty i zbudowanie lojalności klientów. Marki marek własnych odniosły szczególny sukces w kategoriach żywności opakowanej i niepsującej się.

Przyszłościowe trendy i czynniki napędzające:

1. Sprzedaż detaliczna wielokanałowa: oczekuje się, że trend wielokanałowej sprzedaży detalicznej nabierze dalszego rozpędu w chilijskim przemyśle spożywczym. Detaliści będą nadal integrować swoje sklepy stacjonarne z platformami internetowymi, aby zapewnić bezproblemowe zakupy. Inwestycje w technologię, logistykę i analitykę danych klientów będą kluczowe dla osiągnięcia spójnej strategii omnichannel.

2. Personalizacja i analiza danych: detaliści będą w coraz większym stopniu polegać na analizie danych, aby uzyskać wgląd w preferencje klientów, zwyczaje zakupowe i wzorce popytu. Personalizacja rekomendacji produktowych, ukierunkowane kampanie marketingowe i dostosowane programy lojalnościowe będą kluczowymi obszarami zainteresowania. Detaliści będą inwestować w zaawansowane narzędzia analityczne i sztuczną inteligencję, aby zwiększyć zaangażowanie klientów i zwiększyć sprzedaż.

3. Zdrowie i dobre samopoczucie: zapotrzebowanie na produkty związane ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem będzie nadal rosło, napędzane przez rosnącą koncentrację konsumentów na żywieniu, dobrym samopoczuciu i profilaktycznej opiece zdrowotnej.
Detaliści będą poszerzać swoją ofertę żywności ekologicznej, naturalnej i funkcjonalnej. Zainwestują również w inicjatywy promujące zdrowy styl życia, takie jak konsultacje żywieniowe w sklepach, imprezy wellness i partnerstwa z organizacjami fitness.

4. Zrównoważony rozwój i odpowiedzialne praktyki: zrównoważony rozwój pozostanie znaczącym trendem, a konsumenci będą poszukiwać produktów przyjaznych dla środowiska, które wykorzystują etyczne praktyki. Detaliści będą kłaść nacisk na przejrzystość swoich łańcuchów dostaw, ograniczać opakowania z tworzyw sztucznych, promować recykling i wspierać inicjatywy sprawiedliwego handlu. Współpraca z organizacjami pozarządowymi, programy certyfikacji i kampanie uświadamiające opinii publicznej odegrają kluczową rolę w stymulowaniu wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Przyjęcie technologii będzie kluczowym czynnikiem kształtującym chilijski handel detaliczny, tj krajobraz branżowy, zwłaszcza przy zwiększonych inwestycjach w e-commerce, sztuczną inteligencję i automatyzację.

Ponadto skupienie się na zrównoważonym rozwoju, zdrowiu i spersonalizowanych doświadczeniach będzie miało nadrzędne znaczenie w spełnianiu zmieniających się wymagań konsumentów. Rynek będzie świadkiem wejścia krajowych i międzynarodowych graczy, podczas gdy obecni detaliści będą nadal rozszerzać swoją obecność i konsolidować swoją działalność.

oprac.e-mk, ppr.pl wg źródło: USDA FAS


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę