O przyszłości i wyzwaniach sektora żywnościowego na Kongresie Izb Rolniczych

12 maja 2022
O przyszłości i wyzwaniach sektora żywnościowego na Kongresie Izb Rolniczych
MRiRW

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk był gościem kongresu organizowanego w Spale przez Krajową Radę Izb Rolniczych pod nazwą „Izby Rolnicze o przyszłości polskiego sektora żywnościowego w świetle zawirowań na rynkach rolnych”. Wicepremier objął to wydarzenie patronatem honorowym.

Wyzwań, które stanęły przede mną, jako ministrem rolnictwa, nie ubywa, wręcz jest ich coraz więcej – powiedział podczas kongresu szef resortu rolnictwa.

Przewartościowujemy podejście do Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w świetle wojny za naszą wschodnią granicą – dodał wicepremier Kowalczyk.

Wyzwania i działania

Wicepremier wymienił najważniejsze wyzwania stojące przed polskim rolnictwem i zaproponowane oraz już realizowane rozwiązania:

  • podtrzymanie produkcji trzody chlewnej poprzez dopłaty do loch i prosiąt;
  • dopłaty do nawozów;
  • powstanie Krajowej Grupy Spożywczej.

Podkreślił, jak ważne jest dziś stojące przed Polską i światem wyzwanie dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego.

Wielokrotnie rozmawiałem z ministrem rolnictwa Ukrainy. Dużym zagrożeniem jest nieobsianie pól w tym kraju, ale także blokada transportu i wstrzymanie eksportu zbóż. W Polsce nie ma zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego, ale może być w krajach importujących zboża z Ukrainy – powiedział.

Gościem pierwszej edycji kongresu był również komisarz do spraw rolnictwa Unii Europejskiej Janusz Wojciechowski, który podziękował wicepremierowi za dotychczasową współpracę. Podkreślił, że Polska była w pierwszej trójce krajów, które zgłosiły do KE projekt Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej.

Współpraca i kompromis

Podczas kolejnej części spotkania rolnicy z różnych województw przedstawiali swoje uwagi i wyrażali opinie na tematy ważne dla polskiego rolnictwa.

Wicepremier Kowalczyk w podsumowaniu dyskusji odniósł się do kwestii takich jak definicja aktywnego rolnika, określenie małego, średniego i dużego gospodarstwa rolnego czy problemy rolnictwa na obszarach górskich. Podkreślił, że choć często zgłaszane przez różne środowiska rolnicze propozycje wykluczają się nawzajem, to warto wypracowywać kompromis, który zadowoli polskiego rolnika.MRiRW


POWIĄZANE

2 lipca br. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów o pomocy finansowej dl...

Obecnie istnieje wiele sposobów na poprawę wydajności upraw i zwiększenie plonów...

Należy powiedzieć to głośno i wyraźnie – zaszycie alkoholowe nie jest cudownym l...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę