O sektorze mleczarskim w Białymstoku

9 września 2022
O sektorze mleczarskim w Białymstoku

W trakcie 19. Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej odbyła się wspólna konferencja prasowa wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka oraz komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.

Dzisiejsze rozmowy w gronie ministrów rolnictwa koncentrowały się na wsparciu sektora mleczarskiego – poinformował szef resortu rolnictwa.

Komplementarne wsparcie produkcji rolnej

Wicepremier zwrócił uwagę, że wsparcie tego sektora opierać się będzie na komplementarnym wsparciu produkcji roślinnej i produkcji zwierzęcej, co zostało zapisane w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Przypomniał jednocześnie, że w ostatecznej, zatwierdzonej przez Komisje Europejską wersji, środki na dobrostan zwierząt zostały podwojone. Drugim rodzajem wsparcia jest wsparcie produkcji roślinnej w ramach rolnictwa węglowego.

Sektor mleczarski w Polsce i w Europie

Mleczarstwo w Polsce rozwija się znakomicie, a jest to w znacznym stopniu zasługa spółdzielczości, która dominuje w tym sektorze – podkreślił wicepremier.

Sektor mleczarski to przykład dobrej współpracy, dzięki której u rolnika zostaje wartość dodana – dodał szef resortu rolnictwa.

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski również podkreślił, ze sektor mleczarski w Europie rozwija się dobrze i jest ważną częścią całego rolnictwa europejskiego.

Mając własne przetwórstwo, rolnicy mają silniejszą pozycje na rynku – dodał komisarz.

Polski Plan Strategiczny dla WPR

Komisarz Janusz Wojciechowski zwrócił uwagę, że Polska jest w dobrej sytuacji, gdyż ma już zatwierdzony swój Plan Strategiczny.

Model wsparcia sektora mleczarskiego poprzez ekoschematy, a zwłaszcza dobrostan zwierząt, może być przykładem dla innych państw – podkreślił komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

źródło: MRiRW


POWIĄZANE

We wtorek posłowie z Komisji Wolności Obywatelskich wraz z ekspertami i zaintere...

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje o zmianach w zasadach przyzn...

Kontynuujemy cykl webinariów „Dotacje dla rolnictwa”. Na pierwsze w 2023 roku sp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę