O stratach w uprawach, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim

27 lipca 2016

Straty kujawsko-pomorskich rolników spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi oraz prace komisji oceniających szkody w rolnictwie były głównymi tematami spotkania podsekretarza stanu Rafała Romanowskiego z przedstawicielami organizacji i instytucji rolniczych, parlamentarzystami oraz reprezentantami samorządowców. Spotkanie odbyło się na zaproszenie wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza.

W województwie kujawsko-pomorskim powołano dotychczas 140 komisji do oszacowania strat.

– Nie jest to wdzięczna praca, przede wszystkim dla tej części społecznej, ale niestety bez tej części społecznej tego typu praca komisji nie może się odbyć. Na podstawie protokołów ministerstwo będzie w stanie określić kwotę środków budżetowych, która zostanie przekazana – podkreślił podsekretarz stanu apelując o szybkie prace komisji szacujących straty.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował, że niemal 7 tysięcy gospodarstw rolnych poszkodowanych zostało w ostatnich kilkunastu miesiącach przez susze, wymarznięcia, czy wichury i gradobicia.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi otrzymuje cotygodniowy raport z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego dotyczących strat związanych z klimatem.

- Problem złych skutków atmosferycznych nie dotyczy tylko i wyłącznie województwa kujawsko-pomorskiego, jednak jest tutaj duży – powiedział podsekretarz stanu Rafał Romanowski zwracając uwagę, że klimatyczny bilans wody dla województwa kujawsko-pomorskiego za lata 2015-2016 jest naprawdę bardzo zły.

W trakcie spotkania z kujawsko-pomorskim środowiskiem rolniczym wiceminister zapowiedział także rządowy pakiet ustaw wspierających rolników w tym m.in. rolniczych ubezpieczeń.

MRiRW


POWIĄZANE

Polska został uznana przez Komisję Europejską za kraj wolny od białaczki bydła o...

Prefinansowanie wydatków na szkolenia w ramach działania "Transfer wiedzy i dzia...

W Polsce do 20 maja nie wystąpiła susza rolnicza - poinformował w czwartkowym ko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę