CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

O stratach w uprawach, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim

27 lipca 2016

Straty kujawsko-pomorskich rolników spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi oraz prace komisji oceniających szkody w rolnictwie były głównymi tematami spotkania podsekretarza stanu Rafała Romanowskiego z przedstawicielami organizacji i instytucji rolniczych, parlamentarzystami oraz reprezentantami samorządowców. Spotkanie odbyło się na zaproszenie wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza.

W województwie kujawsko-pomorskim powołano dotychczas 140 komisji do oszacowania strat.

– Nie jest to wdzięczna praca, przede wszystkim dla tej części społecznej, ale niestety bez tej części społecznej tego typu praca komisji nie może się odbyć. Na podstawie protokołów ministerstwo będzie w stanie określić kwotę środków budżetowych, która zostanie przekazana – podkreślił podsekretarz stanu apelując o szybkie prace komisji szacujących straty.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował, że niemal 7 tysięcy gospodarstw rolnych poszkodowanych zostało w ostatnich kilkunastu miesiącach przez susze, wymarznięcia, czy wichury i gradobicia.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi otrzymuje cotygodniowy raport z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego dotyczących strat związanych z klimatem.

- Problem złych skutków atmosferycznych nie dotyczy tylko i wyłącznie województwa kujawsko-pomorskiego, jednak jest tutaj duży – powiedział podsekretarz stanu Rafał Romanowski zwracając uwagę, że klimatyczny bilans wody dla województwa kujawsko-pomorskiego za lata 2015-2016 jest naprawdę bardzo zły.

W trakcie spotkania z kujawsko-pomorskim środowiskiem rolniczym wiceminister zapowiedział także rządowy pakiet ustaw wspierających rolników w tym m.in. rolniczych ubezpieczeń.

MRiRW


POWIĄZANE

Komisja Europejska przeznaczy 9,3 mln euro z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej dl...

Naszym celem jest propagowanie idei "5 porcji" związanej z rolą owoców, warzyw i...

Przedstawiciele polskiego rządu zadeklarowali, że są gotowi wstrzymać wycinkę Pu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę