CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Obchody Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości 2016

5 lipca 2016
Obchody Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości 2016

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości 2016, Cogeca podkreśla rolę spółdzielni w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Świętując Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości 2016 (2 lipca), Cogeca zwróciła uwagę na znaczenie spółdzielni, które pomagają w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych i wyeliminowaniu skrajnego ubóstwa oraz walce z brakiem równości i zmianami klimatu.

Hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości brzmi: „Spółdzielnie: zdolność do działania na rzecz zrównoważonej przyszłości”. Hasło to zostało wybrane, by rzucić światło na wkład spółdzielni w osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju.

Przemawiając w Brukseli, sekretarz generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen powiedział „Spółdzielnie rolnicze mają wyjątkową rolę do odegrania w realizacji celów ONZ na kolejne 15 lat, gdyż przyczyniają się do zrównoważonego wzrostu gospodarczego, rozwoju społecznego i odpowiedzialności środowiskowej”.

Nakreślając najważniejsze działania, powiedział „Unijne spółdzielnie rolnicze napędzają rozwój obszarów wiejskich w całej Europie, dzięki zrównoważonemu wzrostowi gospodarczemu i zatrudnieniu. Pozwalają rolnikom połączyć siły, by mogli prowadzić wspólną sprzedaż i uzyskać wyższe ceny. Wzmacniają również ich pozycję w łańcuchu żywnościowym, dzięki czemu mogą skuteczniej sprzedawać swoje produkty”.

Mówiąc o zrównoważoności społecznej, zwrócił uwagę na fakt, że osoby znajdujące się w trudnej sytuacji socjalnej, mieszkające na obszarach wiejskich, jak kobiety czy młodzi rolnicy, mają więcej możliwości zaangażowania się w działalność gospodarczą czy poprawy swojego bytu dzięki spółdzielniom rolniczym. Zapewniają one równe traktowanie i możliwości wszystkim rolnikom na obszarach wiejskich, a w szczególności kobietom i młodym. Ponadto spółdzielnie edukują i szkolą swoich członków i lokalne społeczności oraz przekazują im informacje.

Na zakończenie, gdy odniósł się do odpowiedzialności za środowisko naturalne, wspomniał, że spółdzielnie rolnicze są liderem przyjaznych środowisku technik produkcji w UE. Spełniają oczekiwania społeczeństwa wytwarzając wysokiej jakości żywność w sposób zrównoważony, mimo ograniczonej liczby zasobów lądowych i wodnych, biorąc pod uwagę również skutki dla zmiany klimatu.

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w związku z trudną s...

Sekretarz stanu Jacek Bogucki uczestniczył w minioną środę, w seminarium z okazj...

Czy obawy o inflację pomogą szerzej otworzyć rynek RPA dla importu drobiu z Euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę