aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Obniżki cen paliw mogą wyhamować?

2 kwietnia 2023
Obniżki cen paliw mogą wyhamować?
W ostatnich dniach marca na detalicznym rynku paliw obserwowaliśmy dalszy spadek cen. Ponownie przecena najbardziej widoczna była w przypadku diesla, który od początku lutego systematycznie odrabia straty do 95-oktanowej benzyny. W nadchodzącym tygodniu spadkowy trend na stacjach może się jednak odwrócić.

benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe
 
Olej napędowy na stacjach tanieje nieprzerwanie od początku lutego i jego cena spadła od tego czasu o 90 groszy. Benzyna w porównaniu z początkiem lutego jest aktualnie tańsza jednie o 6 groszy, co powoduje, że wyraźnie zmniejszyła się różnica w cenie pomiędzy tymi paliwami. Aktualnie wynosi ona jedynie 13 groszy na korzyść benzyny, a jeszcze na początku listopada ubiegłego roku sięgała 1,36 zł na litrze paliwa.

Benzyna drożeje w rafineriach
 
Proces zbliżania się detalicznych cen benzyny i oleju napędowego będzie kontynuowany, bo na rynku hurtowym w tym tygodniu zobaczyliśmy już odwrócenie relacji cenowej pomiędzy tymi paliwami. Benzyna kosztuje dzisiaj 5384,00 zł/metr sześcienny i jest o 122,40 zł droższa niż przed tygodniem. Olej napędowy potaniał w tym czasie o niecałe 60 złotych i aktualnie metr sześcienny tego paliwa kosztuje 5327,00 zł.
 
benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe, rafinerie, hurt
 
Na horyzoncie koniec obniżek na stacjach
 
Na stacjach kolejny tydzień z rzędu mocno potaniał olej napędowy. Detaliczna cena tego paliwa spadła o 14 groszy do poziomu 6,75 zł/l. Mniej za tankowanie płacili też kierowcy samochodów z silnikiem benzynowym, bo 95-oktanowna odmiana benzyny kosztowała średnio 6,62 zł/l. To spadek o 6 groszy w porównaniu z poprzednim tygodniem. Tańszy, ale jedynie o grosz, był też autogaz z aktualną średnią ceną na poziomie 3,14 zł/l.
 
Prognoza na najbliższy tydzień
 
benzyna, diesel, ceny paliw stacje benzynowe prognoza
 
Nasze prognozy dla detalicznego rynku paliw na pierwszy tydzień kwietnia uwzględniają m.in. odbicie notowań ropy na światowych giełdach i zakładają zatrzymanie przeceny na stacjach w Polsce. Przewidywane przedziały dla poszczególnych gatunków paliw na najbliższe dni wyglądają następująco: 6,62-6,74 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla oleju napędowego 6,70-6,82 zł/l, a dla autogazu 3,08-3,15 zł/l.Bliżej 80 USD za baryłkę

W tym tygodniu cena baryłki ropy Brent odrabiała straty z tygodnia poprzedzającego, kiedy to rynki szokowały doniesienia o problemach kolejnych banków po obydwu stronach Atlantyku. Na zwyżki wpływać mogły stymulująco wiadomości o problemach podażowych związane z zawieszeniem przesyłu około 450 tys. baryłek dziennie (czyli pół procenta światowych dostaw ropy), z regionu irackiego Kurdystanu przez rurociąg biegnący z północnych pól naftowych Kirkuku do Turcji. Wprawdzie ten problem wydaje się mieć charakter czasowy i porozumienie między władzami kurdyjskiej autonomii, Bagdadu i Ankary może być niebawem wypracowane, ale obawy powstałe z tego tytułu zadziałały na rynki.
 
Zaskoczeniem w mijającym tygodniu była także informacja o poziomie zapasów w USA – ich poziom, z wyłączeniem rezerwy strategicznej, w tygodniu zakończonym 24 marca spadł aż o 7,5 miliona baryłek, czyli 1,6 proc., do 473,7 miliona baryłek - podała Energy Information Administration. To niespodzianka nie tylko ze względu na skalę zmiany, ale nawet na jej kierunek, bowiem oczekiwano niewielkiej zwyżki poziomu.
 
Kończący się tydzień może także być zapamiętany ze względu na decyzję Rady Unii Europejskiej – przyjęła ona bowiem rozporządzenie określające normy emisji dwutlenku węgla dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Zgodnie z nowym prawem po 2035 roku będą mogły być rejestrowane nowe pojazdy ze 100 proc. redukcją emisji dwutlenku węgla – co może oznaczać poważną zmianę w kwestii zapotrzebowania na węglowodory i oznaczać kolejny etap strukturalnej zmiany w globalnej polityce energetycznej.
 
W przyszłym tygodniu ważną informacją może być rezultat spotkania OPEC+ odnośnie polityki wydobycia w kolejnym miesiącu. Według doniesień agencji Reutera OPEC+ na poniedziałkowym spotkaniu prawdopodobnie utrzyma kształt istniejącego porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia ropy.
 
 
Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 3 – 10 kwietnia 2023:

Poniedziałek
 • Japonia - indeks PMI dla przemysłu
 • Chiny - indeks PMI dla przemysłu
 • Francja - indeks PMI dla przemysłu
 • Niemcy - indeks PMI dla przemysłu
 • USA - indeks PMI dla przemysłu fin.
Wtorek
 • Niemcy - bilans handlu zagranicznego
 • USA - zamówienia na dobra trwałego użytku 
Środa
 • Niemcy - zamówienia w przemyśle
 • Niemcy - indeks PMI dla usług
 • Strefa Euro - indeks PMI dla usług
Czwartek
 • Niemcy - produkcja przemysłowa
 • USA - liczba wież wiertniczych dla rynku ropy
Piątek
 • kraje zachodniego chrześcijaństwa - Wielki Piątek, dzień wolny od pracy
 • USA - zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym

oprac. redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę