Od krakowiaka do Bollywood, czyli koła gospodyń wiejskich współcześnie.

24 marca 2017
Od krakowiaka do Bollywood, czyli koła gospodyń wiejskich współcześnie.
PAP / Marcin Obara

"Uzupełniamy się, bo każda z nas jest uzdolniona w innym kierunku" - mówi PAP Life Ewa Słodyczka o członkiniach Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelisku zrzeszającego kobiety wieku 26-70 lat. Panie wolny czas spędzają nie tylko na lepieniu pierogów, ale i na kursach.

Ewa Słodyczka z Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelisku opowiada PAP Life, że pomysł na jego założenie zrodził się po rozmowie z jej teściową, która wspominała taką dawno temu założoną inicjatywę, która z czasem upadła. "Po ponad dwudziestu latach postanowiłam reaktywować koło z myślą o kobietach, które po prostu nie mają co robić w domu. Jest ich wiele. Wiem to też z własnego doświadczenia, bowiem moi synowie pokończyli studia i wyfrunęli z gniazda" - tłumaczy PAP Life Słodyczka i przyznaje, że koło jest kreatywną formą spędzenia czasu wolnego.

Koło zaczęło działać ponownie po dłuższej przerwie w maju 2014 roku. W jego stały skład wchodzą 24 kobiety, więcej pań spotyka się z grupą od czasu do czasu. Jego członkinie maja od 26 do ponad 70 lat. "Dzięki temu mamy różnorodność, bo są i emerytki, i nauczycielki, i rodowite góralki. Uzupełniamy się, bo każda z nas jest uzdolniona w innym kierunku" - mówi PAP Life Słodyczka.

Panie zajmują się wieloma różnymi organizują cykliczne imprezy, np. mikołajkowe czy karnawałowe. "Inicjujemy różne kursy, np. carvingu, czyli rzeźbienia w owocach, języka angielskiego, kurs komputerowy czy zielarstwa. Bierzemy udział w targach, koncertach i akcjach charytatywnych, bo działamy też społecznie. Mamy swój kabaret. Organizujemy sobie wycieczki. Przy takiej liczbie kobiet, jak usiądziemy i każda coś wymyśli to tych pomysłów się nazbiera" - wylicza PAP Life Słodyczka i zaznacza, że miały spotykać się raz w miesiącu, a robią to raz w tygodniu. "I tak uważamy, że to za mało" - żartuje Słodyczka. Co więcej, panie biorą udział w różnego rodzaju konkursach, np. na ciasta czy nalewki, w których zdobywają nagrody. "Nie spoczywamy na laurach, dalej chcemy pracować" - kwituje Słodyczka.

Małgorzata Raducha, dziennikarka Polskiego Radia, w jednej ze swoich audycji chciała obalić mit, jakoby gospodynie wiejskie zajmowały się tylko haftami, wyrobem pierogów i ciast. "To jest nieprawda. Zajrzeliśmy do kilku kół gospodyń wiejskich. Okazało się, że w każdej z gmin działa po kilkanaście takich zrzeszeń. To, co najbardziej mi się spodobało to fakt, że panie łączą tradycję, czyli to, co powinniśmy pielęgnować i kultywować, z nowoczesnością" - opowiada PAP Life Raducha.

Jako przykład dziennikarka podaje Koło Gospodyń Wiejskich w Konopiskach, które oprócz kursów tańca ludowego, organizuje kursy tańca nowoczesnego, np. bollywood. "Panie zajmują się również aktywizacją zawodową - starają się nadążyć za nowoczesnością, organizują różnego rodzaju kursy doskonalenia zawodowego, w zależności od tego jaka jest potrzeba na rynku pracy" - zauważa Raducha.

Zdaniem dziennikarki myślenie, że koła gospodyń wiejskich to przeżytek, jest myśleniem schematycznym nie mającym pokrycia w rzeczywistości. "Te panie dzielą się swoją nadwyżką czasu z innymi. Też po to, żeby pokazać, że w każdym wieku i niezależnie od miejsca zamieszkania można uczyć się czegoś nowego i - przede wszystkim - można się sprawdzić także na niwie zawodowej" - kwituje Raducha.

Koło Gospodyń Wiejskich to nie skamielina, ale żywy organizm, w którym starsze osoby mogą uczyć się od młodszych, np. obsługi komputera czy korzystania ze smartfonow, i iść z duchem czasu.

(PAP Life)


POWIĄZANE

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej - ...

Od początku lipca ma zacząć obowiązywać handlowa część umowy o wolnym handlu mię...

Do 18 czerwca br. na terytorium Polski wykryto 34 ogniska ASF oraz ponad 340 prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę