a_bio_expo_Ptak

OD NASION DO KWIATÓW W LUBLINIE

20 maja 2022
OD NASION DO KWIATÓW W LUBLINIE

Z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin Pracownia Zamiejscowa w Lublinie we współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa gościła dzieci z Przedszkola nr 78 w Lublinie oraz dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Radawczyku Drugim.

W Pracowni Oceny Nasion dzieci zapoznały się ze specyfiką pracy analityków nasiennych. Panie z laboratorium omówiły zasady działania urządzeń wykorzystywanych w codziennej pracy. Dzieci miały możliwość zaobserwowania różnych metod kiełkowania i faz rozwojowych (od nasiona do w pełni rozwiniętej rośliny) poszczególnych gatunków roślin: zboża, bobowate drobnonasienne i grubonasienne, warzywa, zioła. Podczas obserwacji używano mikroskopów oraz lup. Dzieci rozpoznawały nasiona podstawowych gatunków roślin uprawnych na podstawie kolekcji poglądowej.

W Pracowni Fitosanitarnej dzieciom zaprezentowano działanie niektórych aparatów laboratoryjnych i przybliżono im metody badawcze stosowane w laboratorium. „Mali laboranci” obserwowali szkodniki owadzie oraz objawy ich żerowania przy użyciu mikroskopu i lup. W pracowni wirusologicznej mogły samodzielnie sprawdzić swoją zręczność wkładając probówki do płytek titracyjnych wykorzystywanych do testu ELISA. Dzieci zapoznały się z materiałem roślinnym badanym na eksport, wykonały swoje własne kompozycje z różnego rodzaju asortymentu nasion i suszu roślin, które zabrały ze na pamiątkę do domu.

Ciekawość dzieci i interesujące zadania przygotowane przez pracowników PZ w Lublinie sprawiły że spotkanie było bardzo udane. Idea Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin była podkreślana przy każdym działaniu, a uśmiechy na twarzach dzieci świadczą o dobrej zabawie i nauce przez doświadczenie. Zorganizowano konkurs plastyczny dla dzieci na plakat pod hasłem „Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin”. Najlepsze prace zostały nagrodzone gadżetami PIORiN.

Wojewódzki Inspektorat zorganizował warsztaty plastyczne dla dzieci z wykonywania kwiatów z krepiny. Wspólne wykonywanie kwiatów z pracownikami WIORiN w Lublinie utrwaliło ideę Międzynarodowego Dnia Roślin.

piorin.gov.plźródło: PIORiN


POWIĄZANE

Komisja Europejska musi jak njszybciej, już dokonać przeglądu swojej propozycji ...

Rynek UE jest zalewany „miodem” na bazie syropu: w końcu obliczono liczbę nieczy...

Jak dowiadujemy się z najnowszego komunikatu Ministerstwa Rolnictwa, polscy roln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę