CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Od Nowego Roku wyższe dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych

2 stycznia 2017
Od Nowego Roku wyższe dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych
PAP / Darek Delmanowicz

Od Nowego Roku do 65 proc. zwiększone zostaną dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych. Rząd chce w ten sposób zachęcić rolników do ubezpieczania upraw i zwierząt gospodarskich oraz spopularyzować tzw. ubezpieczenia pakietowe obejmujące wiele ryzyk.

Nowe przepisy dotyczące ubezpieczeń rolnych wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

Intencją ministerstwa rolnictwa jest przede wszystkim zachęcenie rolników do powszechnego ubezpieczenia swoich upraw i hodowli zwierząt. W tym celu rząd w ustawie budżetowej na przyszły rok zarezerwował na dopłaty do ubezpieczeń 917 mln zł wobec 200 mln w 2016 r.

Znowelizowana ustawa podnosi stawki taryfowe uprawniające producentów rolnych do dotacji z budżetu państwa z 3,5 i 5 proc. do 9 proc. sumy ubezpieczenia. W przypadku upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI, stawka taryfowa będzie mogła zostać określona w wyższej wysokości, tj. odpowiednio 12 proc. i 15 proc. sumy ubezpieczenia tych upraw.

Ponadto przewidziane są preferencje z tytułu zawierania przez producenta rolnego umowy na pakiet ryzyk, do których stosowana jest dopłata. Proponowane są stawki dopłaty do 65 proc. składki; 35 proc. pokrywałby rolnik pod warunkiem, że maksymalne stawki sumy ubezpieczenia nie byłyby przekroczone.

W przypadku ustalenia stawki ubezpieczenia przekraczającej 9, 12 i 15 proc., dopłaty stosowane byłyby tylko do tego poziomu.

Także w przypadku ubezpieczenia zwierząt gospodarskich, dopłaty przysługiwałyby producentom rolnym w wysokości 65 proc. składki, jeśli określone przez zakład ubezpieczeń stawki łącznego ubezpieczenia zwierząt nie przekroczą 0,5 proc. sumy ubezpieczenia.

Według danych resortu rolnictwa, w 2015 r. rolnicy zawarli 139 tys. umów ubezpieczenia. Dopłata budżetu do składek wyniosła 173 mln zł (budżet przewidywał 200 mln zł). Ubezpieczono 2,8 mln ha i 1,3 mln zwierząt. W Polsce jest ok. 14 mln ha gruntów rolnych objętych unijnymi dopłatami.

W tym roku, po raz pierwszy od kilku lat, zapotrzebowanie na dotacje do składek ubezpieczeniowych przekroczyło zarezerwowane środki (200 mln zł), jednak w poprzednich latach pieniądze na ten cel nie były w pełni wykorzystane. Zainteresowanie rolników, ale i zakładów ubezpieczeniowych takimi ubezpieczeniami było stosunkowo niewielkie. W rezultacie umowę można było zawrzeć tylko w trzech firmach: PZU, TUW oraz Towarzystwo Concordia.

Posiadanie ubezpieczenia rolnego to nie tylko gwarancja zwrotu części poniesionych strat, ale także unijny wymóg. Brak ubezpieczenia skutkuje pomniejszeniem o połowę rządowej pomocy w razie wystąpienia klęski.

Obowiązek ubezpieczenia upraw Unia Europejska wprowadziła od 1 lipca 2008 roku. Wszyscy rolnicy, którzy otrzymują unijne dopłaty bezpośrednie, mają obowiązek ubezpieczyć co najmniej połowę posiadanych upraw do 30 czerwca każdego roku. Za nieubezpieczenie gruntów miała być naliczana kara w wysokości 2 euro od hektara. W praktyce nigdy jej nie zastosowano.

(PAP)


POWIĄZANE

Senat opowiedział się w piątek za ustawą dot. ustanowienia 12 lipca Dniem Walki ...

Senat przyjął w piątek ustawę o ochronie zdrowia zwierząt nie wnosząc do nich po...

Finalizacja przejęcia przez Bayer koncernu Monsanto jest przewidziana na począte...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę