aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Umowa pomiędzy UE a Ukrainą na tzw. „bezwizowy transport” do końca czerwca 2025 r.

14 czerwca 2024
Umowa pomiędzy UE a Ukrainą na tzw. „bezwizowy transport” do końca czerwca 2025 r.

Ukraina i Unia Europejska wkrótce przedłużą „bezwizowy transport” do końca czerwca 2025 r. - Szmygal.

Ukraina i Unia Europejska wkrótce przedłużą Umowę o transporcie towarowym (tzw. „bezwizowy transport”) do końca czerwca 2025 r. Premier Ukrainy Denis Szmygal ogłosił to 13 czerwca na swoim kanale Telegram.

„Dzisiaj rząd zatwierdził zarządzenie Prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego w sprawie ustalenia osób upoważnionych do podpisania tej umowy. Po przedłużeniu ruchu bezwizowego kierowcy będą mogli w dalszym ciągu wykonywać dwustronny transport bez zezwoleń” – napisał szef Gabinetu Ministrów Ukrainy.

Nazwał tę decyzję także „silną zachętą dla ukraińskich producentów, przypominając, że w ubiegłym roku ukraiński eksport pojazdów silnikowych do Unii Europejskiej wzrósł o około 30% w porównaniu z 2021 rokiem.

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kolejowej przekroczył 1 milion ton. Temat ten był omawiany podczas internetowego spotkania przedstawicieli Ukrzaliznytsia JSC i uczestników rynku rolnego, które odbyło się 13 czerwca, podaje Rail.insider .

„Według danych eksploatacyjnych wolumen załadunku zboża w czerwcu wyniósł 1,47 mln ton. To 183 tys. ton, czyli o 15% mniej niż w maju 2024 r. W porównaniu do czerwca 2023 r. wolumen przeładunków w raportowanym okresie wzrósł o 507 tys. ton, czyli prawie dwukrotnie” – czytamy w raporcie.

Średni dzienny wolumen załadunku od początku czerwca wyniósł 93,7 tys. ton, o 16 tys. ton (15%) mniej niż w maju 2024 r.

W raportowanym okresie łączne wolumeny przewozów zbóż i produktów przemiału spadły o 74 tys. ton, tj. o 5% w stosunku do maja – do 1,365 mln ton. W tym samym czasie w ruchu eksportowym przewieziono 1,134 mln ton zbóż. W porównaniu z majem liczba ta spadła o 147,6 tys. ton, tj. o 11,5%.

Jednocześnie wolumen transportu oleju roślinnego na eksport stale rośnie. W maju odnotowano rekordowy wynik od czterech lat, ale wynik czerwcowy jest wyższy od majowego o 8,3 tys. ton (tj. 12%) i wynosi 78 tys. ton.

oprac, e-red, ppr.pl na podst. Źródło Informacje APK


POWIĄZANE

Polacy zadowoleni z transformacji energetycznej. Blisko co drugi badany potwierd...

Mazurska Manufaktura S.A., specjalizująca się w produkcji kraftowych alkoholi mo...

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przypomina, że zbliża się termi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę