Targi_china_210519-750

Odpoczywaj na wsi ze smakiem

16 kwietnia 2019
Odpoczywaj na wsi ze smakiem
MRiRW

Pod takim hasłem Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi promowało w ostatni weekend ofertę turystyki wiejskiej i agroturystyki podczas 9. Targów Turystycznych WYPOCZYNEK.

- To wydarzenie o dużym znaczeniu dla mieszkańców Torunia i Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które nie tylko przybliża uroki turystyczne Polski, ale co może być ważniejsze uroki polskiej wsi – podkreślił podczas uroczystości otwarcia targów minister Jan Krzysztof Ardanowski i dodał, że Targi te to nie tylko prezentacja możliwości wypoczynku w najpiękniejszych zakątkach Polski, ale także możliwość poznaniu polskiej wsi i wspaniałości regionalnych kuchni.

IX Targi Turystyczne WYPOCZYNEK połączone były z Toruńskim Festiwalem Smaków.

– Polska wieś może zaoferować delikatesy pod każdym względem. Bogactwo kulturowe, bogactwo etniczne tych różnych narodów, które wśród nas, Polaków przez wieki mieszkały - Tatarów, Żydów, Niemców, Holendrów, Rosjan, Litwinów. To wszystko odcisnęło piętno na naszej regionalnej kuchni w sensie smaków, aromatów, sposobu przyrządzania – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Charakter polskiego rolnictwa, naturalne metody produkcji, wiejski krajobraz oraz bogactwo kulturowe i historyczne naszego kraju sprawiają, że Polska wieś ma wiele do zaoferowania. Posiadamy bogate dziedzictwo kulinarne, które jest ważne w promocji turystyki wiejskiej i agroturystyki. Turyści mają coraz większą wiedzę na temat żywności oraz zdrowia. Rośnie ich zainteresowanie produktami typu „slow life”, „slow food” i „eko”. Tym samym dużą popularnością cieszy się turystyka kulinarna. Turyści mają możliwość poznać nie tylko lokalną kuchnię, ale atrakcyjny produkt turystyczny.

– Wprowadziliśmy szereg rozwiązań dotyczących rolniczego handlu detalicznego i sprzedaży bezpośredniej dzięki czemu turyści mają dużo więcej okazji do przypomnienia sobie smaków dzieciństwa, kuchni mamy czy babci – mówił  minister Ardanowski.

Podczas IX-tych Targów Turystycznych WYPOCZYNEK zaprezentowana została bogata oferta turystyki krajoznawczej, agroturystyki oraz różne formy aktywnego wypoczynku w Polsce
i na świecie. Na targach miło spędzili czas pasjonaci małych i dużych podróży oraz wielbiciele polskiej turystyki wiejskiej. Na odwiedzających, szczególnie rodzin z dziećmi, czekało wiele ciekawych propozycji.

Na zorganizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stoisku „Odpoczywaj na wsi” można było zapoznać się z szeroką ofertą gospodarstw agroturystycznych i zagród edukacyjnych, a także prezentacją laureatów konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej pn.: „Na wsi najlepiej” oraz członków konsorcjum „Turystyki wiejskiej”.

Odwiedzający stoisko mogli aktywnie uczestniczyć w różnego rodzaju konkursach, zabawach oraz warsztatach edukacyjnych i rękodzielniczych.

Stałam elementem oferty na stoisku Odpoczywaj na wsi były warsztaty z pszczelarstwa "Sekretne życie pszczół" i pszczele konkursy. Warsztaty nawiązywały do tradycji kulinarnych województwa kujawsko-pomorskiego, a dokładnie „Piernika Toruńskiego”. Miód jest sercem piernika, dlatego Toruń był miejscem idealnym do przeprowadzenia warsztatów pszczelarskich. Przedstawiciele z Gospodarstwa Pasiecznego, należącego do Sieci Zagród Edukacyjnych, prowadzili warsztaty z produkcji świec woskowych, doświadczenia i eksperymenty dotyczące pszczół, w tym pobierania nektaru i pyłku kwiatowego, a także badania propolisu i innych ciekawostkach z życia pszczół. Upowszechniana była bogata historia pszczelarstwa polskiego oraz jego potencjał w turystyce. Na stoisku zorganizowany został również konkurs poświęcony ginącym już zawodom, mający na celu upowszechnienie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego polskiej wsi i tradycji.

Kolejna możliwość zapoznania się z ofertą turystyki wiejskiej i agroturystyki na stoisku „Odpoczywaj na wsi” już podczas Pikniku Programu Poznaj Dobrą Żywność na torach wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie w dniu 11 maja 2019 r oraz Pikniku nad Odrą i Targach Turystycznych MARKET TOUR na Wałach Chrobrego w Szczecinie, w dniach 11-12 maja 2019 r.

 

MRiRW


POWIĄZANE

W dniu 24 czerwca 2019 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoj...

O eDWIN, czyli systemie wsparcia monitorowania agrofagów, stacjach meteo, działc...

Rolnicy, którzy zdecydują się posadzić na swoich gruntach las, mogą uzyskać na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę