BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

ODPOWIEDNIE ŚRODOWISKO PRACY - LEPSZA EFEKTYWNOŚĆ ZESPOŁU

11 stycznia 2019
ODPOWIEDNIE ŚRODOWISKO PRACY - LEPSZA EFEKTYWNOŚĆ ZESPOŁU
Newseria Biznes

W obliczu wyzwań, jakie stawia przed nimi rynek pracownika, sięgają po nowe sposoby, by stworzyć dla zespołu przyjazne miejsce pracy, które nie tylko pozwoli im w komfortowych warunkach realizować swoje działania, ale także pobudzi ich kreatywność. Świadomi pracodawcy zdają sobie sprawę z tego, że zbudowanie przestrzeni dostosowanej do potrzeb zatrudnionych specjalistów, zapewni im komfort psychiczny, który Jacqueline Vischer, psycholog miejsca pracy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley – postawiła na szczycie piramidy potrzeb biurowych.[1]

Rynek pracownika sprawił, że kandydaci poszukujący etatu poza wysokością wynagrodzenia biorą także pod uwagę czynniki związane ze środowiskiem pracy, w tym lokalizację, otoczenie biura i jego wystrój. Większe wymagania specjalistów sprawiają, że pracodawcy chcąc rozwijać swoje firmy, muszą wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom.

Otoczenie ma znaczenie

Wybór organizacji przestrzeni zależy od specyfiki pracy. Modne w wielu firmach rozwiązania open space coraz częściej są zastępowane przez kameralne, zamknięte biura. Jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Exeter, jednym z powodów jest fakt, iż praca w pomieszczeniach typu open space niesie ze sobą nawet 15% spadek efektywności w stosunku do pracy w pomieszczeniach zamkniętych.[2]

– Dobrze zaprojektowane i zlokalizowane biuro to korzyść obopólna – bez wątpienia pomaga wydobyć potencjał całego zespołu stymulując kreatywność i efektywność każdego z pracowników, a to z kolei przekłada się na jakość ich pracy, czyli zyski przedsiębiorstw. – mówi Natalia Bogdan, założycielka i właścicielka agencji rekrutacyjnej Jobhouse. Dodaje: Przy tworzeniu nowoczesnych przestrzeni biurowych coraz większą popularność zyskuje filozofia placemakingu, zgodnie z którą użytkownik powinien mieć zapewnione nie tylko dogodne warunki pracy, ale również różnorodne możliwości spędzania czasu wolnego w bliskim sąsiedztwie.

Warto też pamiętać, że organizm może pracować w pełni wydajnie jedynie wtedy, gdy w środowisku pracy będą przestrzegane standardy ergonomii, zgodnie z którą należy zapewnić pracownikom odpowiednie oświetlenie, wentylację i optymalną temperaturę wewnątrz pomieszczeń biurowych. Nie mniej istotne okazują się ergonomicznie zaprojektowane biurka i krzesła, gwarantujące korzystne ułożenia ciała pracownika podczas godzin, w których wykonuje swoje obowiązki.

Kontakt ze sztuką redukuje stres

Coraz częściej nie tylko w gabinetach prezesów, ale także w salach konferencyjnych czy innych przestrzeniach wspólnych, można zauważyć na ścianach obrazy. Badania przeprowadzone przez organizację non-profit promującą sztukę – Business Comittee for the Arts (BCA) potwierdziły, że obecność dzieł sztuki w biurach redukuje u pracowników poziom stresu, wzmaga ich kreatywność, a nawet pozytywnie wpływa na komunikację wewnątrz zespołów. Wiedząc jak otoczenie sztuki oddziałuje na pracowników, wielu pracodawców stosuje ją jako skuteczne narzędzie HR-owe.

Określając sprawę kolokwialnie: pracownik siedząc przy komputerze 8 godzin dziennie, kilka razy w ciągu dnia wstaje, udając się po kawę, na lunch i do toalety. Przemieszczając się, powinien mijać okno z atrakcyjnym widokiem, np. na szumiące jezioro czy górskie szczyty.

W biznesowych dzielnicach metropolii raczej na takie pejzaże nie ma szans, a jego mózg bardzo ich potrzebuje. Rolę takich krajobrazów spełnia odpowiednio dobrana sztuka. Odpowiednia, czyli taka, która ma stymulujące mózg wzory i kolory. Nie oznacza to kolorystycznej orgii i chaosu, raczej symetrię i porządek, ale z dominantą ciepłych, energetycznych barw. – mówi Agnieszka Gniotek, kuratorka, krytyk sztuki i właścicielka galerii Xanadu w Warszawie. Dodaje: Z tajemniczych powodów takiej roli nie spełniają reprodukcje i wydruki. Chodzi o obcowanie z autentycznym, autorskim zapisem ekspresji twórczej. Nie zmusza nas to do zakupów kosztownych prac twórców rangi muzealnej. W tym przypadku możemy sięgnąć po dorobek artystów młodego i średniego pokolenia w umiarkowanym przedziale cenowym, którzy jednak są prawdziwi w swojej ekspresji.

Zapewnienie pracownikom komfortowych warunków pracy to dla wielu pracodawców nie lada wyzwanie. O tym jednak, jak bardzo jest istotne, może świadczyć fakt, że złe środowisko pracy, jest jedną z pięciu najczęstszych przyczyn zmiany miejsca zatrudnienia. Najbardziej szkodliwymi czynnikami, które przeszkadzają pracownikom w wykonywaniu ich obowiązków, są hałas i bałagan, źle wpływają na nich także nuda i brak inspiracji.[3] Odpowiednie zaprojektowanie i wyposażenie biura, dbałość o komfort pracy – to działania, które przynoszą długofalowe korzyści, zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.


[1] https://www.hbrp.pl/b/magnes-na-najlepszych-pracownikow/PcfNhTvXZ

[2] https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1904951,Co-ma-wplyw-na-efektywnosc-pracy-Miejsce-metody-pracy-oraz-poczucie-bezpieczenstwa

[3] https://www.hbrp.pl/b/magnes-na-najlepszych-pracownikow/PcfNhTvXZ

 

 

Newseria Biznes


POWIĄZANE

Już 17 i 18 stycznia 2024 roku w Kielcach odbędzie się 14. edycja Targów TSW, na...

Kończąc studia rolnicze, możesz dostać pracę w wielu zawodach. Dzięki dyplomowi ...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę