aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ODPOWIEDNIE ŚRODOWISKO PRACY - LEPSZA EFEKTYWNOŚĆ ZESPOŁU

11 stycznia 2019
ODPOWIEDNIE ŚRODOWISKO PRACY - LEPSZA EFEKTYWNOŚĆ ZESPOŁU
Newseria Biznes

W obliczu wyzwań, jakie stawia przed nimi rynek pracownika, sięgają po nowe sposoby, by stworzyć dla zespołu przyjazne miejsce pracy, które nie tylko pozwoli im w komfortowych warunkach realizować swoje działania, ale także pobudzi ich kreatywność. Świadomi pracodawcy zdają sobie sprawę z tego, że zbudowanie przestrzeni dostosowanej do potrzeb zatrudnionych specjalistów, zapewni im komfort psychiczny, który Jacqueline Vischer, psycholog miejsca pracy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley – postawiła na szczycie piramidy potrzeb biurowych.[1]

Rynek pracownika sprawił, że kandydaci poszukujący etatu poza wysokością wynagrodzenia biorą także pod uwagę czynniki związane ze środowiskiem pracy, w tym lokalizację, otoczenie biura i jego wystrój. Większe wymagania specjalistów sprawiają, że pracodawcy chcąc rozwijać swoje firmy, muszą wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom.

Otoczenie ma znaczenie

Wybór organizacji przestrzeni zależy od specyfiki pracy. Modne w wielu firmach rozwiązania open space coraz częściej są zastępowane przez kameralne, zamknięte biura. Jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Exeter, jednym z powodów jest fakt, iż praca w pomieszczeniach typu open space niesie ze sobą nawet 15% spadek efektywności w stosunku do pracy w pomieszczeniach zamkniętych.[2]

– Dobrze zaprojektowane i zlokalizowane biuro to korzyść obopólna – bez wątpienia pomaga wydobyć potencjał całego zespołu stymulując kreatywność i efektywność każdego z pracowników, a to z kolei przekłada się na jakość ich pracy, czyli zyski przedsiębiorstw. – mówi Natalia Bogdan, założycielka i właścicielka agencji rekrutacyjnej Jobhouse. Dodaje: Przy tworzeniu nowoczesnych przestrzeni biurowych coraz większą popularność zyskuje filozofia placemakingu, zgodnie z którą użytkownik powinien mieć zapewnione nie tylko dogodne warunki pracy, ale również różnorodne możliwości spędzania czasu wolnego w bliskim sąsiedztwie.

Warto też pamiętać, że organizm może pracować w pełni wydajnie jedynie wtedy, gdy w środowisku pracy będą przestrzegane standardy ergonomii, zgodnie z którą należy zapewnić pracownikom odpowiednie oświetlenie, wentylację i optymalną temperaturę wewnątrz pomieszczeń biurowych. Nie mniej istotne okazują się ergonomicznie zaprojektowane biurka i krzesła, gwarantujące korzystne ułożenia ciała pracownika podczas godzin, w których wykonuje swoje obowiązki.

Kontakt ze sztuką redukuje stres

Coraz częściej nie tylko w gabinetach prezesów, ale także w salach konferencyjnych czy innych przestrzeniach wspólnych, można zauważyć na ścianach obrazy. Badania przeprowadzone przez organizację non-profit promującą sztukę – Business Comittee for the Arts (BCA) potwierdziły, że obecność dzieł sztuki w biurach redukuje u pracowników poziom stresu, wzmaga ich kreatywność, a nawet pozytywnie wpływa na komunikację wewnątrz zespołów. Wiedząc jak otoczenie sztuki oddziałuje na pracowników, wielu pracodawców stosuje ją jako skuteczne narzędzie HR-owe.

Określając sprawę kolokwialnie: pracownik siedząc przy komputerze 8 godzin dziennie, kilka razy w ciągu dnia wstaje, udając się po kawę, na lunch i do toalety. Przemieszczając się, powinien mijać okno z atrakcyjnym widokiem, np. na szumiące jezioro czy górskie szczyty.

W biznesowych dzielnicach metropolii raczej na takie pejzaże nie ma szans, a jego mózg bardzo ich potrzebuje. Rolę takich krajobrazów spełnia odpowiednio dobrana sztuka. Odpowiednia, czyli taka, która ma stymulujące mózg wzory i kolory. Nie oznacza to kolorystycznej orgii i chaosu, raczej symetrię i porządek, ale z dominantą ciepłych, energetycznych barw. – mówi Agnieszka Gniotek, kuratorka, krytyk sztuki i właścicielka galerii Xanadu w Warszawie. Dodaje: Z tajemniczych powodów takiej roli nie spełniają reprodukcje i wydruki. Chodzi o obcowanie z autentycznym, autorskim zapisem ekspresji twórczej. Nie zmusza nas to do zakupów kosztownych prac twórców rangi muzealnej. W tym przypadku możemy sięgnąć po dorobek artystów młodego i średniego pokolenia w umiarkowanym przedziale cenowym, którzy jednak są prawdziwi w swojej ekspresji.

Zapewnienie pracownikom komfortowych warunków pracy to dla wielu pracodawców nie lada wyzwanie. O tym jednak, jak bardzo jest istotne, może świadczyć fakt, że złe środowisko pracy, jest jedną z pięciu najczęstszych przyczyn zmiany miejsca zatrudnienia. Najbardziej szkodliwymi czynnikami, które przeszkadzają pracownikom w wykonywaniu ich obowiązków, są hałas i bałagan, źle wpływają na nich także nuda i brak inspiracji.[3] Odpowiednie zaprojektowanie i wyposażenie biura, dbałość o komfort pracy – to działania, które przynoszą długofalowe korzyści, zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.


[1] https://www.hbrp.pl/b/magnes-na-najlepszych-pracownikow/PcfNhTvXZ

[2] https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1904951,Co-ma-wplyw-na-efektywnosc-pracy-Miejsce-metody-pracy-oraz-poczucie-bezpieczenstwa

[3] https://www.hbrp.pl/b/magnes-na-najlepszych-pracownikow/PcfNhTvXZ

 

 

Newseria Biznes


POWIĄZANE

Polacy zadowoleni z transformacji energetycznej. Blisko co drugi badany potwierd...

Mazurska Manufaktura S.A., specjalizująca się w produkcji kraftowych alkoholi mo...

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przypomina, że zbliża się termi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę