aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ogłoszono wyniki Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy

14 czerwca 2017
Ogłoszono wyniki Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy
12 czerwca 2017 roku w Centralnej Bibliotece Rolniczej odbył się finał Rankingu Szkół Wyższych 2017 Perspektywy. W tym roku Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego zdominowała ranking w kategoriach kierunków rolniczych, weterynaryjnych i tych związanych z żywieniem.

 

Ranking Perspektyw to od lat najpopularniejsze i najdokładniejsze zestawienie wyższych uczelni w Polsce. Cieszy się popularnością wśród maturzystów, uznaniem wśród naukowców, jest także doceniany za granicą. W jego Kapitule zasiadają wybitni przedstawiciele środowiska akademickiego, nauki i biznesu. Jej przewodniczący, prof. Michał Kleiber tuż przed ogłoszeniem tegorocznego Rankingu podkreślił, że coraz większą rolę zaczyna odgrywać nie zestawienie całościowe uczelni, ale poszczególnych kierunków: „Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach nawet najlepsze uczelnie mają kierunki lepsze i gorsze. A przecież z punktu widzenia absolwentów szkół średnich ważny jest kierunek […]. Gdybym był dzisiaj maturzystą, to patrzyłbym raczej na rankingi kierunków niż uczelni" – zaznaczył.

To dobra wiadomość dla SGGW, bo wiele spośród kierunków studiów tu prowadzonych wyróżniło się i uzyskało bardzo wysoką ocenę, zajmując czołowe miejsca w swoich kategoriach, a w konsekwencji pracując na wysoką pozycję całej uczelni jako uniwersytetu przyrodniczego. Wydział Rolnictwa i Biologii SGGW został uznany za najlepszy wydział kształcący na kierunku rolnictwo, Wydział Leśny znalazł się na drugim miejscu w kategorii „kierunki rolnicze i leśne”. W kategorii kierunków o żywności i żywieniu SGGW zdeklasowała konkurencję: wydziały prowadzące tego typu studia – Wydział Nauk o Żywności oraz Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji – zdobyły pierwsze i drugie miejsce. Na wyróżnienie zasłużyła również dietetyka, która zajęła drugą pozycję w zestawieniu dla tego kierunku.

Na pierwszym miejscu znalazła się także weterynaria prowadzona na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej oraz architektura krajobrazu, którą można studiować na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu. Drugą pozycję – z niewielką stratą do lidera – uzyskała zootechnika.

W tym roku zmieniono nieco metodologię tworzenia rankingu i uwzględniono w nim dwa nowe kryteria: „ekonomiczne losy absolwentów” mierzące „zatrudnialność” absolwentów oraz wysokość ich zarobków oraz „jakość przyjętych na studia” określający wyniki egzaminów maturalnych studentów 1 roku studiów. W pierwszym SGGW poradziła sobie bardzo dobrze, co świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu naszych absolwentów do radzenia sobie na rynku pracy. Drugi wskaźnik wprowadzono tylko pilotażowo do zestawienia kierunków dających tytuł magistra inżyniera.


infowire.pl


POWIĄZANE

Wiodące organizacje branżowe pracodawców w Polsce: Związek Pracodawców Przemysłu...

Startuje objazdowa kampania informacyjna „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na rak...

Główne cechy rzepaku ozimego, które weryfikowane są przed zakupem materiału siew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę