A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Ogólna sytuacja na światowym rynku zbóż i kukurydzy

13 października 2022
Ogólna sytuacja na  światowym rynku zbóż i kukurydzy

Prognoza światowej produkcji wszystkich rodzajów zbóż w latach 2022/23 wzrosła w ciągu miesiąca o 8 mln ton i wynosi obecnie 2 mld 256 mln ton . Wzrost wynikał głównie z podwyższonych wskaźników dla pszenicy i jęczmienia. Niewielki spadek kukurydzy nie zahamował ogólnego wzrostu. Tegoroczne dane są oczywiście dalekie od sezonu 2021/22 , kiedy wyprodukowano 34 mln ton (2%) więcej zboża.

Perspektywy światowej konsumpcji pozostały praktycznie niezmienione w stosunku do ubiegłego roku. W ten sposób rezerwy światowe zapowiadają wzrost. Szacunki światowych rezerw zboża wzrosły o 10 mln ton do 587 mln ton . Znaczną część tego wzrostu zajmują rosyjskie żniwa.

Wskaźniki handlu światowego pozostały na tym samym poziomie co miesiąc temu - 407,5 mln ton . To o 3% mniej niż rok wcześniej - minimum trzyletnie. Pierwszy oczekiwany spadek konsumpcji od sezonu 2015/16 . Tłumaczy się to zmniejszeniem zapotrzebowania na kukurydzę paszową. Spowolnienie w stosunku do zwykłego średniego tempa spada również w przemyśle spożywczym i przemysłowym.

Bardzo duży wpływ na światowe rynki mają plony i zbiory zbóż nie tylko na Ukrainie ale i w Federacji Rosyjskiej które wciąż rosną. We wrześniu szacowana produkcja w bieżącym sezonie natychmiast wzrosła o 8 mln ton , do 136,4 mln ton . Zapasy mają wzrosnąć o 6 mln ton do 26,4 mln ton .

Ale jednocześnie dane o eksporcie nie zapowiadają dużego wzrostu - 45,8 mln ton . Powodem tego są sankcje nałożone na Rosję, które ograniczają wybór rynków zbytu ich towarów.

Szacunkowa produkcja pszenicy w Rosji również wzrosła w stosunku do ubiegłego miesiąca o 6 mln ton , do 93,4 mln ton . Dane eksportowe pozostały na tym samym poziomie 36,6 mln ton .
W ten sposób Rosja będzie gromadzić rezerwy. Według nowej prognozy zwiększą się one o 5,2 mln ton , do 22,5 mln ton.

Pszenica

Produkcja pszenicy na świecie ww wrześniu zwiększyła się jednorazowo o 14 mln ton , do 792 mln ton . Aż 6 milionów ton z dodanych 14 milionów to rosyjska pszenica.

Znacznie wzrosną również zapasy zbóż, o ponad 10 mln ton , do 285,6 mln ton . To najwyższa liczba w ostatnich latach. Głównym powodem wzrostu zapasów ponownie jest gwałtowny wzrost produkcji rosyjskiej.

Wskaźniki handlu są średnie - 192,8 mln ton . To o 4 mln ton mniej niż przed rokiem, ale o 3 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Spożycie zbóż wzrośnie do rekordowych 785,5 mln ton . W ciągu ostatniego miesiąca liczba ta wzrosła o 3 mln ton .

kukurydza

Produkcja kukurydzy w 2022/23  może spaść do rekordowo niskiego poziomu w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy nastąpił rekordowy plon. Teraz spadek produkcji może stać się bezprecedensowy, natychmiast o 51 mln ton do 1 mld 168 mln ton.

Konsumpcja, choć od zeszłego miesiąca straciła 7 mln ton , nadal pozostanie na szczytowym poziomie 1 mld 190,5 mln ton .

Jednak handel kukurydzą spada od kilku lat z rzędu i nawet rekordowe zbiory w zeszłym roku nie były w stanie zmienić tego trendu. W 2022/23 roku mogą sprzedać 172,3 mln ton , czyli o 7 mln ton mniej niż rok wcześniej i o 16 mln mniej niż rok wcześniej.

Zapasy kukurydzy również ulegną znacznemu zmniejszeniu w porównaniu z poprzednim sezonem, o 22 mln ton , do 262,1 mln ton.

 

oprac e-mk, ppr.pl za apka i eldalkz


POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została firma NewCold, która jest jednym z najwię...

Do czwartku 25 maja wjechało 16 tys. ton zboża. Dane o kolejnych dniach będę mia...

Do 5 czerwca został przedłużony termin na wysłanie wniosku o zwrot nadpłaty. Wła...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę