CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Ograniczone zasoby wodne wyzwaniem dla innowatorów

13 września 2016
Ograniczone zasoby wodne wyzwaniem dla innowatorów

Negatywne megatrendy, wpływające na globalną branżę rolno-spożywczą, nie omijają również Polski, która została zakwalifikowana do krajów z ograniczonymi zasobami wodnymi. Na niedostatki w tym obszarze zwracają uwagę także decydenci branży agrotech, zapytani przez fundusz AgriTech Hub w Badaniu (R)ewolucja Agrobiznesu.


Czynnik ograniczający produkcję rolną

W opinii niemal jednaj trzeciej respondentów raportu AgriTech Hub, największy wpływ na ich przyszły biznes mają: niejasna perspektywa finansowania polityki rolnej oraz badań (31%), a także niedostatki dostępu do wody jako czynnik ograniczający produkcję rolną (30%). Najliczniejszą grupą ankietowanych, wskazującą drugą z wymienionych odpowiedzi, były osoby, działające w obszarze wytwarzania surowców żywnościowych oraz gotowej żywności.

 

 

 

 

Realna potrzeba innowacji

 

Rolnictwo w Polsce zużywa ponad 70% zasobów wody pitnej. W tej sytuacji, wdrażanie nowych rozwiązań i technologii ograniczających zużycie wody, takich jak innowacyjne praktyki irygacyjne oraz systemy nawadniania, staje się działaniem koniecznym. Sposobem na rozwiązanie tych problemów mogą być również bardziej odporne na suszę odmiany roślin – komentuje Maciej Pasternak, Główny Ekspert ds. B+R w funduszu AgriTech Hub.

 

Obiecujących projektów w obszarze rolnictwa, w tym innowacji związanych z technologią ograniczającą zużycie wody w rolnictwie, poszukuje również sam AgriTech Hub. Równie interesujące dla funduszu są segmenty Smart Fields – rolnictwo precyzyjne oraz  Healthy Foods – zdrowa żywność z wykorzystaniem technologii ICT. Innowatorzy i wynalazcy mogą zgłosić swój projekt, wypełniając formularz dostępny na stronie http://agritechhub.com/propose-a-project/

(R)ewolucja Agrobiznesu – pełny raport w październiku

Pełne wyniki badań, przeprowadzonych przez fundusz AgriTech Hub we współpracy z MIT Enterprise Forum Poland, zostaną przedstawione w październiku br. i wydane w raporcie (R)ewolucja Agrobiznesu. Publikacja dostarczy informacji o realnych potrzebach w zakresie badań i rozwoju podmiotów sektora rolno-spożywczego wśród decydentów związanych z szeroko pojętą branżą agrotech.

-------------------

AgriTech Hub jest pomostem między światem nauki a biznesu, dlatego od początku swej działalności stawia na ścisłą współpracę ze środowiskiem naukowym. Jako jeden z dwóch funduszy venture capital w Polsce współpracuje, w zakresie ewaluacji i promocji projektów, z MIT Enterprise Forum Poland – polskim oddziałem ogólnoświatowej sieci MIT Enterprise Forum (MITEF), zrzeszonej pod egidą Massachusetts Institute. Funduszem zarządza doświadczony zespół ekspertów, który dotychczas aktywnie działał przede wszystkim w obszarze nowych technologii i ICT, m.in. w funduszu venture capital – KnowledgeHub, który dedykowany jest innowacyjnym rozwiązaniom ICT i skupia w swoim portfelu 23 spółki. Więcej informacji nt. Funduszu AgriTech Hub na www.agritechhub.com

Biuro prasowe KnowledgeHub / AgriTech Hub


POWIĄZANE

Oszacowaliśmy, że w ciągu pięciu lat w związku z efektem handlowym wdrożenia umo...

Dwie deklaracje: na temat unijnej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energi...

Dla polskich eksporterów jaj spożywczych w skorupkach pierwszą połowę roku 2017 ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę