BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Ogród – przyjazne miejsce letniskowe

7 czerwca 2023
Ogród – przyjazne miejsce letniskowe

Lato. Oczekiwana i ulubiona przez większość ludzi pora urlopów, wyjazdów na łono natury. Dla jednych to okres szkolnych wakacji i konieczność zorganizowania czasu dzieciom, dla innych jest to chęć spędzenia upalnych dni poza domem. Forma i miejsce spędzania wakacji zależą od rodzinnego budżetu - wysokie ceny podróży i pobytu nie ułatwiają realizacji wymarzonych planów.

Jak zorganizować wakacje dzieciom lub własny urlop tak, by wszyscy byli zadowoleni? Zawsze atrakcyjnym miejscem na letnisko jest ogród i działka rekreacyjna, gdzie można spełnić własną wersję ucieczki z miasta. Ogród jest też doskonałym pretekstem do odciągnięcia dzieci od gier komputerowych, zwiększenia ich aktywności ruchowej i uczenia rozumienia ekosystemu. Wystarczy, by ogród był zadbany i zorganizowany w sposób przyjazny.

Przyjazna strefa użytkowa w ogrodzie


robot koszący Honda


Dla niektórych osób czynnikiem zniechęcającym do spędzania wakacji w ogrodzie jest obecność owadów łąkowych i pajęczaków, a głównie obawa przed kleszczami, które latem są aktywne. Każdy pobyt w plenerze stanowi takie samo zagrożenie, a kleszcze można spotkać i w miejskim parku.

Ogród natomiast można tak zaaranżować, by to zagrożenie ograniczyć.
Kleszcze lubią zaniedbane ogrody, miejsca wilgotne i zacienione – wysokie trawy, gęste zarośla, przerośnięte krzewy, paprocie oraz niższe partie drzew. Chętnie też zadomowiają się w koronach leszczyny i czarnego bzu. Warto zatem niektórych roślin pozbyć się z ogrodu, inne należy kosić i przycinać. Warto też posadzić w ogrodzie rośliny, których kleszcze nie lubią.

 

przyjemne koszenie_HONDA

 

Tworząc ogród, należy kierować się stroną praktyczną i estetyczną. Aspekt praktyczny polega na tym, by w ogrodzie była wydzielona strefa użytkowa, miejsce, w którym stale przebywają domownicy. Strefą użytkową ogrodu jest trawnik – centrum letniskowe dla wszystkich domowników i gości. Jest miejscem zabaw, grillowania, relaksu i wygodniej jest, gdy trawa jest utrzymywana na odpowiedniej wysokości, czyli na poziomie 5-6 cm. Taka wysokość jest zgodna ze sztuką koszenia i umożliwia łatwe poruszanie się po trawniku, zwłaszcza dzieciom i seniorom. Zadbany, zmniejsza też ryzyko bytowania w nim kleszczy i komarów. Bujną roślinność można natomiast zachować na obrzeżach strefy użytkowej, co z kolei sprzyja pszczołom i innym pożytecznym dla środowiska owadom oraz ptakom.

Pomocne w łatwym i szybkim koszeniu są kosiarki i roboty koszące wyposażone w wielostopniową regulację koszenia, która umożliwia precyzyjne ustawienie noży adekwatnie do panujących warunków, np. kosiarki spalinowe Honda HRX 476, HRX 537, mniejsze kosiarki z linii IZY, jak HRG 466 SKEP oraz HRN 536, kosiarki akumulatorowe, w tym nowość Honda na ten sezon – HRX 476 XB.

 

kosiarka Honda HRX476_reg wys koszenia


- Dodatkową zaletą kosiarek HRX, HRN i HRG 466 SKEP jest system podwójnych noży MicroCut, który zapewnia bardzo dokładne cięcie i rozdrobnienie trawy, co w połączeniu z systemem selektywnego mielenia Versamow umożliwia prawidłowe mulczowanie trawnika, dzięki czemu trawa utrzymuje odpowiedni poziom wilgotności i jest naturalnie nawożona. Z punktu widzenia osoby koszącej istotne natomiast to, że dzięki podwójnym nożom, z wyłączoną opcją mulczowania, kosz jest o 30% wydajniej napełniony pokosem niż w kosiarkach z jednym nożem. A lepiej napełniony kosz nie wymaga częstego opróżniania, co przyspiesza proces koszenia. – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Manager maszyn ogrodniczych, Aries Power Equipment - Generalny Dystrybutor maszyn i urządzeń Honda w Polsce.

 

kosiarka_Honda_HRX537_podwojne_noze

 

Najwygodniejszym sposobem zachowania trawnika w doskonałej formie jest robot koszący, jak Honda Miimo 3000 Live z elektrycznym systemem regulowania wysokości przycinania trawy w zakresie 2 – 6 cm. Robot, dzięki ustawieniu wysokości tarczy tnącej i codziennemu przycinaniu trawy, utrzymuje ją stale na tym samym poziomie. Ustawienia pracy robota można zmienić w każdej chwili za pomocą aplikacji Mii-monitor, która również służy do śledzenia urządzenia jeśli chcemy sprawdzić co w danym momencie robi. Jest to możliwe dzięki temu, że robot komunikuje się z siecią GPS i komórkową, i jest wyposażony w innowacyjne oprogramowanie Set-Up Wizard służące do precyzyjnego ustawienia harmonogramu koszenia oraz funkcję Geofence do określania wirtualnych granic przestrzeni, w której porusza się robot.

Można być spokojnym, że cała powierzchnia trawnika przeznaczona do koszenia będzie szybko i dokładnie przycinana. Robot Honda Miimo 3000 Live posiada unikalną umiejętność łagodnego zwrotu przed linią przewodu granicznego, nie przeszkadza mu też różnorodne ukształtowanie terenu, bo utrzymuje linię prostą podczas koszenia w poprzek stoku. Warto również pamiętać, że jest to urządzenie, które zawsze pozostawia na powierzchni mikro-pokos co sprawia, że robot przycina trawę i stale ją w sposób naturalny odżywia. Tak zadbany trawnik jest codziennie przygotowany do wygodnego spędzania na nim czasu. – dodaje Mariusz Czarnocki.

 

robot koszacy Honda Miimo3000Live


Dodatkową zaletą systematycznego koszenia trawy jest zachowanie przyjaznych warunków dla alergików. Kosząc trawę, nie dopuszczamy do jej zakwitania i możemy ograniczyć ilość alergenów unoszących się w powietrzu.

Przyjazne rośliny w ogrodzie

Tworząc ogród, zwłaszcza z myślą o bezpieczeństwie dzieci, seniorów, czworonogich pupilów, warto też korzystać z mądrości Natury. Chcąc zminimalizować obecność kleszczy w naszym ogrodzie należy pamiętać, że te pajęczaki nie lubią zadbanych ogrodów oraz zapachu niektórych roślin i właśnie nimi warto obsadzić strefę użytkową ogrodu, np. bylinami jak lawenda i kocimiętka czy aksamitkami, pelargoniami. Warto też mieć w ogrodzie wrotycz pospolity oraz czosnek i czosnek niedźwiedzi, tymianek, rozmaryn, które urozmaicą również letniskowe menu.

 

kosiarka HONDA

 

W przyjaznym ogrodzie lepiej jest też unikać roślin o właściwościach trujących, których przypadkowo mogą dosięgnąć dzieci, np. konwalii, bieluni, rącznika pospolitego, bluszczu, powojnika. Jeśli chcemy mieć w ogrodzie krzewy kolczaste, które pełnią funkcję ochronną, bezpiecznie jest je usytuować w rzadko odwiedzanych zakątkach ogrodu.

Przyjazna technika w ogrodzie

Do tworzenia i pielęgnacji ogrodu przyjaznego dla domowników i otoczenia potrzebne są też urządzenia ogrodnicze – przyjazne ludziom i środowisku. Wybór jest różnorodny i dostosowany do oczekiwań oraz stylu życia. Ogrodnicy ceniący wydajność mogą wybrać maszyny spalinowe Honda, których silniki spełniają ponadnormatywnie najbardziej wyśrubowane światowe standardy emisji spalin i głośności. Na przykład kosiarki HRX są wyposażone w silniki najnowszej generacji, które pracują znacznie ciszej i zapewniają czyste spalanie. Najnowsza kosiarka akumulatorowa HRX 476 XB umożliwia koszenie w trybie standardowym i cichym, a roboty koszące Honda Miimo, które jak wszystkie urządzenia bateryjne nie emitują spalin, koszą trawę prawie bezgłośnie, dlatego można je zaprogramować do koszenia nawet w nocy. Wszystkie kosiarki HRX, HRN, HRG 466 SKEP oraz akumulatorowe HRX 476 XB i HRG 466 XB są wyposażone w system mielenia, który umożliwia wybór sposobu pielęgnacji trawy: ze zbiorem pokosu do kosza, który można następnie przeznaczyć na kompost, do ściółkowania, lub mulczowanie, a każda z opcji służy proekolgicznej utylizacji pokosu.
Każdy ogród, zadbany, wygodny w użytkowaniu, przyjemny w pielęgnacji, zachwycający kolorami i zapachami może być atrakcyjnym i przyjaznym miejscem letniskowym, w którym dzieci nie będą się nudzić. Ogród jest też wartą wykorzystania okazją, by oderwać pociechy od gier komputerowych i smartfonów, bo w ogrodzie w zamian mogą się w bawić, biegać, bawić w chowanego i jednocześnie uczyć się świata roślin, owadów, zwierząt i ptaków, uczyć się rozumieć ekosystem, a w efekcie – uczyć się dbać o środowisko.
www.mojahonda.pl, www.miimo.pl

 

***
Informacje uzupełniające
Aries Power Equipment jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce i od 1992 r. wprowadza na polski rynek szeroką gamę produktów HONDA – lidera światowej myśli technologicznej i marki znanej na świecie z wysokiej jakości produkowanych maszyn. Od wielu lat HONDA znajduje się w światowej czołówce najlepszych marek. Marka Honda jest również od lat doceniana za stosowanie rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Koncern stale pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami problemów związanych ze zmianami klimatycznymi w celu zachowania czystego powietrza i efektywnego wykorzystywania zasobów. Koncern Honda, idąc z duchem potrzeb nowoczesnego świata, rozwija m. in. ekologiczną technikę w ogrodzie proponując także nowe urządzenia bateryjne oraz przyjazne dla otoczenia, wyciszone urządzenia spalinowe o ponadnormatywnie obniżonym poziomie emisji spalin. Dziś firma jest w Polsce liderem sprzedaży motopomp i drugim na rynku dostawcą przenośnych agregatów prądotwórczych.
Aries Power Equipment od 30 lat jest uznanym dostawcą najwyższej jakości produktów dla osób indywidualnych, przedsiębiorców oraz instytucji publicznych i służb państwowych. Dbając o wszystkich swoich klientów, Spółka nieustannie dba o kwalifikacje Autoryzowanych Punktów Sprzedaży i Serwisu, i zapewnia najwyższy standard usług sprzedażowych i posprzedażowych.
Kierując się jakością bez kompromisów, Spółka zbudowała ofertę, którą stale dopasowuje do potrzeb i oczekiwań rynku. Firma oferuje nowoczesne urządzenia HONDA do pielęgnacji ogrodów, jak inteligentny robot koszący Honda Miimo, wielozadaniowe kosiarki Super Komfort oraz IZY, kosiarki akumulatorowe IZYON, narzędzie wielofunkcyjne Honda Versatool do kompleksowej pielęgnacji zieleni, profesjonalny zestaw Multipro do pielęgnacji zieleni i utrzymania przestrzeni miejskich, silniki do maszyn, agregaty prądotwórcze, motopompy, odśnieżarki, produkty HONDA MARINE, tj. silniki zaburtowe, pontony składane i łodzie.
Aries Power Equipment dostarcza również maszyny i urządzenia innych renomowanych producentów. Od 1997 r. firma jest Generalnym Dystrybutorem wysokoprężnych silników Kubota w Polsce, od 2014 r. - też Generalnym Dystrybutorem maszyn budowlanych Mikasa - najlepszego japońskiego producenta posiadającego kompleksową ofertę maszyn budowlanych, w 2019 r. uzyskała status Generalnego Dystrybutora Orec w Polsce – japońskiego producenta innowacyjnych karczownic i kosiarek do koszenia wysokich traw, a od 2022 r. jest Wyłącznym Dystrybutorem Riderów ZeroSkręt Walker w Polsce – kosiarek z systemem wymiennych kosisk przednich produkowanych w USA. Ponadto, w ofercie Spółki dostępne są maszyny do zrębkowania GTS wyposażone w niezawodne silniki Honda, banki energii oraz przenośne lodówki kompresorowe ariesFROST. Jako firma z kapitałem japońskim jest również wyłącznym dystrybutorem maszyn i urządzeń japońskich producentów Daishin, Matsusaka i Airman. Oferta firmy jest dostępna w ponad 200 Autoryzowanych Punktach Dilerskich i Serwisowych w Polsce.

www.mojahonda.pl, www.miimo.pl, www.hondamarine.pl, www.orec.pl, www.ariesfrost.pl, www.kosiarki-walker.pl, www.mikasas.pl, www.kubota.pl

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Wzrost kosztów surowców, pracy i produkcji przy jednoczesnym spadku cen na świat...

Według Fundacji Świętego Mikołaja prawdziwy Święty Mikołaj pomaga dzieciom każde...

Do niedzieli 26 listopada trwał Tydzień Kuchni Polskiej, specjalna akcja organiz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę