aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Ogrodowa chatka na drewno – zrób to sam

25 sierpnia 2016
Ogrodowa chatka na drewno – zrób to sam
Newseria Lifestyle

Samodzielnie wykonana konstrukcja doskonale sprawdzi się w ogrodzie lub na tarasie. Poza materiałem opałowym na półkach możesz przechowywać narzędzia, akcesoria ogrodowe czy donice na kwiaty. To projekt dla osób,  które lubią mieć zadbany i oryginalny ogród.

 

Czego będziemy potrzebować:

 

Drewno:

- 1 płyta Multiplex (rodzaj sklejki) grubość 13 mm (2,20 x 1,60 m) wodoodporna, drewno brzozowe, na ściankę środkową i płyty dachowe

- 1 płyta Multiplex, grubość 13 mm (1,80 x 1,20 m) wodoodporna, drewno brzozowe, na półki
i listwy konstrukcyjne

- 5 kantówek heblowanych, długość 2,5 m (58 x 58 mm) drewno świerkowe, na rozpórki poprzeczne, boczne i szczytowe

- 2 kantówki heblowane, długość 3 m (58 x 58 mm) drewno świerkowe, na wsporniki narożne

- 2 kantówki heblowane, długość 2 m (58 x 58 mm) drewno świerkowe, na rozpórki dachowe

 

Wkręty:

- 60 wkrętów do drewna, stal szlachetna (5,0 x 100 mm) do skręcenia ramy

- 30 wkrętów do drewna, stal szlachetna (3,5 x 20 mm) do skręcenia listew konstrukcyjnych,

- 60 wkrętów do drewna, stal szlachetna (3,5 x 40 mm) do skręcenia listew konstrukcyjnych
i dachu.

 

Farba:

Około 1,5 l farby do drewna, odpornej na wpływ warunków atmosferycznych, kolor wedle uznania.

Narzędzia:

- ukośnica PCM 8 S lub PCM 8 SD firmy Bosch z tarczą pilarską do drewna

- Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa PSR 18 LI-2 Ergonomic firmy Bosch

- Wyrzynarka akumulatorowa PST 18 LI firmy Bosch.

- Akumulatorowa szlifierka uniwersalna PSM 18 LI firmy Bosch z papierem ściernym

- Akumulatorowa pilarka tarczowa PKS 18 LI firmy Bosch i tarcza pilarska do drewna

Osprzęt:

- brzeszczot do wyrzynarek T 308 BF firmy Bosch

- wiertło do drewna (2,5 mm)

- wiertło do drewna (3,5 mm)

- rękawice robocze

 

Inne:

 

- ekierka

- ołówek

- 1 butelka kleju do drewna

- gont do pokrycia powierzchni ok. 2 m²

- 2 kątowniki maskujące (opcjonalnie)

- samoprzylepna taśma montażowa odporna na wpływ warunków atmosferycznych (opcjonalnie)

- 6 nóżek, w zależności od rodzaju podłoża (w postaci np. cegieł)

 

Wymiary/ potrzebne miejsce:

Wysokość 2,15 m / szerokość 1,32 m / głębokość 0,66 m

 

Stopień trudności: trudne.

Czas: około 10 godzin plus czas schnięcia i czas poświęcony na zakup materiałów

 

 

ZRÓB TO SAM:

 

Krok 1

Pierwszy krok to stworzenie ramy. Konstrukcja bazuje na ramie wykonanej z kantówek. Aby wykonać ramę, należy najpierw pociąć kantówkę na odpowiednią liczbę elementów zgodnie ze schematem projektu (projekt znajduje się w załączniku, można go też pobrać za pomocą kodu QR – znajduje się na końcu tekstu) sześć rozpórek poprzecznych o długości 1,20 m, sześć rozpórek bocznych i jedną rozpórkę szczytową o długości 54,4 cm, cztery wsporniki narożne o długości 1,50 m oraz cztery rozpórki dachowe (2 o długości 92 cm i 2 o długości 86,2 cm). Cięcia najłatwiej będzie zrobić ukośnicą PCM 8 S lub PCM 8 SD. Narzędziem tym można wykonać także cięcia pod kątem 45 stopni (dolne krawędzie listew dachowych). Wskazówka: do pracy w ogrodzie lub na balkonie polecamy mobilną podstawę do ukośnicy - PTA 2400. Piłę można w łatwy sposób zamontować do podstawy, a dzięki zintegrowanym bocznym podpórkom podstawa umożliwia wygodne cięcie dłuższych materiałów.

 

Krok 2

W drugim kroku zajmiemy się cięciem większej płyty Multiplex (popularna sklejka). Do tego celu wykorzystamy akumulatorową pilarkę tarczową PKS 18 LI. Z płyty powstaną dwa elementy: ścianka środkowa (202 x 66 cm) i dach (dwa elementy 100 x 75 cm). W prawej części regału znajdują się trzy półki. Lewa część nie ma półek, aby można było wygodnie składować drewno. Należy zwrócić uwagę na staranne wykonanie półek, aby potem wszystkie elementy konstrukcji idealnie do siebie pasowały: mniejszą płytę należy pociąć na trzy półki (54,4 x 59,3 cm). Do podtrzymania trzech półek posłuży sześć listew konstrukcyjnych o wymiarach 51,8 x 4 cm oraz sześć listew o wymiarach 59,3 x 4 cm.

 

Krok 3

Do dalszych prac, wymagających większej precyzji, należy użyć wyrzynarki: w ściance środkowej, na wysokości późniejszych sześciu rozpórek poprzecznych należy wykonać wycięcia (patrz: schemat projektu) przy użyciu wyrzynarki akumulatorowej PST 18 LI. Wycięcia muszą odpowiadać wymiarom rozpórek poprzecznych (58 x 58 mm). Dzięki wycięciom ścianka środkowa zmieści się w przygotowanej ramie.

 

Krok 4

Po zakończeniu wszystkich prac związanych z cięciem, należy przejść do obróbki krawędzi. Wszystkie krawędzie należy starannie oszlifować, aby uniknąć zadziorów i wyszczerbień. Do tego rodzaju zadania odpowiednim narzędziem jest akumulatorowa szlifierka uniwersalna PSM 18 LI firmy Bosch.

 

Krok 5

Teraz przejdziemy do montażu regału. Najpierw złóż po dwie przycięte w Kroku 1 podpory narożne z trzema rozpórkami bocznymi. Rozpórki boczne łączą ze sobą obydwie podpory narożne podobnie jak stopnie łączą dwie boczne listwy drabiny (patrz: widok boczny na schemacie projektu). Najpierw przy użyciu wiertarko-wkrętarki akumulatorowej PSR 18 LI-2 Ergonomic i wiertła do drewna (3,5 mm) wywierć otwory w miejscach oznaczonych na schemacie projektu, nałóż trochę kleju na krawędzie, złóż elementy i skręć je ze sobą. Dla uzyskania wyjątkowo stabilnej konstrukcji użyj dwóch dużych wkrętów (5,0 x 100 mm). Powstałe w ten sposób boczne części ramy połącz na dole przy użyciu dolnych rozpórek poprzecznych.

 

Krok 6

Następnie należy zamontować dwie kolejne rozpórki poprzeczne z przodu i skręcić je z podporami narożnymi – nie zapomnij o wcześniejszym nawierceniu otworów! Teraz należy ustawić środkową ściankę i przykręcić ją do przednich rozpórek poprzecznych. Następnie zamontuj pozostałe rozpórki poprzeczne od strony pleców regału i skręć je z ramą.

Teraz zajmiemy się prawą stroną regału, w której umieszczone zostaną półki: w tym celu wzdłuż rozpórek poprzecznych i bocznych oraz ścianki środkowej należy zamocować przycięte wcześniej z płyty Multiplex listwy konstrukcyjne (patrz: Krok 2), używając wiertarko-wkrętarki akumulatorowej. Uwaga: otwory należy wywiercić cienkim wiertłem. Użyj małych wkrętów (3,5 x 20 mm) do zamocowania listew do ścianki środkowej i średnich wkrętów (3,5 x 40 mm) do zamocowania listew do ramy. Następnie umieść półki na tak przygotowanych listwach.

 

 

Krok 7

Po skręceniu ze sobą rozpórek dachowych, które utworzą kąt prosty, oraz połączeniu przodu i tyłu konstrukcji dachu za pomocą rozpórki szczytowej, można skręcić je z ramą (patrz: schemat projektu) – regał jest gotowy. Teraz należy nałożyć dwie płyty dachowe, tak aby lekko wystawały z przodu oraz opierały się na rozpórkach dachowych, i przykręcić je do nich. Do wywiercenia otworów należy użyć cienkiego wiertła do drewna (2,5 mm), ponieważ do skręcania użyte zostaną średnie wkręty (3,5 x 40 mm). Teraz możesz zamocować gont, posługując się np. zszywaczem uniwersalnym PTK 14 EDT. Bardzo ważne jest, aby zacząć montaż gontu od dołu i kontynuować pracę w kierunku szczytu dachu.

 

 

Krok 8

Aby regał zyskał ładniejszy wygląd, możesz wykończyć krawędzie dachu kątownikami. Do ich zamocowania użyj mocnej samoprzylepnej taśmy montażowej odpornej na wilgoć i zmianę temperatur. Na zakończenie pomaluj regał w wybranym przez siebie kolorze farbą do drewna odporną na wpływ warunków atmosferycznych. Po wyschnięciu farby (najlepiej przez całą noc) możesz wypełnić regał drewnem na opał, donicami oraz innymi akcesoriami ogrodowymi. Wskazówka: od spodu możesz przykręcić sześć nóżek. Umożliwią one wypoziomowanie regału i zapobiegną kontaktowi dolnej części regału z wilgotnym podłożem oraz ew. gniciu drewna. Jeśli lubisz klimaty rustykalne, zamiast nóżek możesz podłożyć pod regał cztery cegły.

 

Życzymy przyjemnego majsterkowania!

Więcej inspiracji i projektów „zrób to sam” prezentujemy na blogu www.wkreceniwdom.com.pl

 

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od roku 1992 i jest reprezentowana przez 3 spółki: Robert Bosch Sp. z o.o., Bosch Rexroth Sp. z o.o. oraz BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., Bosch prowadzi w Polsce działalność w 4 lokalizacjach: Warszawie (siedziby spółek), Wrocławiu, Łodzi i Rzeszowie (fabryki). W 2014 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót w wysokości 2,6 mld złotych i zatrudniała ok. 1000 pracowników. Od roku 2014 Bosch corocznie otrzymuje wyróżnienie TOP Employers Polska dla najlepszych pracodawców w kraju.

 

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

 

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 375 000 pracowników na całym świecie (wg danych na 31 grudnia 2015). Według wstępnych danych, spółka wygenerowała w 2015 roku obrót w wysokości ponad 70 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods, and Energy and Building Technology. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. Rozwój, produkcja oraz sieć sprzedaży na całym świecie stanowią podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. W roku 2015 Bosch zgłosił ok. 5 400 patentów. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie rozwiązań dla świata zintegrowanego w internecie. Innowacyjne produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”.

Newseria Lifestyle


POWIĄZANE

Przypominjący medium społecznościowe „X” (dawny Twitter) Sejm „X” (zbieżność naz...

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę