aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ogrodowe przygotowania do jesieni

4 września 2020
Ogrodowe przygotowania do jesieni

Początek września zapowiada nieuchronny koniec lata. O zmianie pór roku przypominają chłodne poranki i wieczory, suchy szelest liści, deszcz i kolor nieba, który, jeśli niebo nie jest spowite chmurami, przechodzi w coraz bardziej wyblakły błękit. Zachodzące w ogrodzie zmiany wymagają intensywnych aktywności – to czas zbiorów plonów warzywnych i owocowych, czas sadzenia i przesadzania, zakładania trawników oraz przygotowywania trawników do przetrwania najchłodniejszej pory roku.

 

Trawnik - bezpieczne miejsce jesiennych spotkań domowników

Z początkiem września lato powoli zamienia się w jesień, a przy sprzyjającej pogodzie – w prognozach meteorologicznych pojawia się jeszcze szansa na wysokie temperatury! - nadal głównym miejscem relaksu i rekreacji jest trawnik. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną to domowy, własny trawnik odgrywa szczególną rolę, ponieważ jest bezpiecznym miejscem spotkań domowników, z którego można korzystać do woli. Zwłaszcza w tym kontekście warto o trawę dbać do samego końca sezonu, by utrzymać przyjemną stronę tej przestrzeni, ale i jednocześnie zapewnić trawnikowi dobre warunki do szybkiego odradzania się wiosną. Trawę należy nadal kosić, „przewietrzyć” w razie konieczności, odżywić i uodpornić na coraz niższe temperatury.

Wygodne koszenie do pierwszych przymrozków

Koszenie trawnika należy kontynuować aż do pierwszych przymrozków. O tej porze roku czynność ta na trawnikach rekreacyjnych jest wykonywana rzadziej, a w przypadku łąki kwietnej jest to właściwa pora na drugie koszenie. Warto zwrócić uwagę na znaczenie wysokości koszenia - z końcem lata noże kosiarek powinny być ustawione wyżej, niż w okresie intensywnego wzrostu. Po raz kolejny z pomocą przychodzą nowoczesne kosiarki wyposażone w wygodny system ustawiania wysokości koszenia, który umożliwia łatwe i precyzyjne dostosowanie wysokości noży do bieżących warunków.

System regulacji wysokości koszenia jest jednym z kluczowych udogodnień służących trawie i wygodzie użytkowników kosiarek. Im większy jest zakres ustawiania noży oraz liczba stopni, tym lepsze jest dopasowanie koszenia do warunków, a pielęgnacja trawy przebiega zgodnie z profesjonalnymi zasadami. Przykładem praktycznych systemów ustawiania wysokości koszenia są rozwiązania zastosowane w najbardziej zaawansowanych technicznie kosiarkach Honda, np. 7-stopniowy centralny mechanizm ustawiania noży w zakresie 25 – 79 mm w maszynach HRX 476 C2, 7-stopniowy system grzebieniowy w zakresie 19 – 101 mm w najnowszych kosiarkach HRX 537 C5.Podobnie wygodny system oferują kosiarki akumulatorowe Honda IZYON, wyposażone w 6-stopniowy system zapewniający ustawienie noży w zakresie 20 – 74 mm.

Innym praktycznym aspektem kosiarek HRX 476 C2 i HRX 537 C5, który w pełni odzwierciedla filozofię Honda „Najpierw człowiek – następnie maszyna”, jest wygodny system sterowania napędem Variable SELECT DRIVE.Rozwiązanie to umożliwia precyzyjny wybór prędkości jazdy kosiarki i koszenia, dostosowanej indywidualnie do długości kroku operatora oraz do gęstości i wysokości trawy. Wystarczy wcisnąć dźwignię jazdy uruchamiającą napęd i ustawić prędkość, którą w łatwy sposób można zmieniać podczas koszenia.Precyzyjny system ustawień wysokości noży posiadają również roboty koszące Honda Miimo i kosiarki traktorowe Honda. Roboty koszące, wprowadzające do ogrodu sztukę koszenia na miarę XXI wieku, są skrojone na miarę trawników różnej wielkości: Honda Miimo 40 do 400 m2, Honda Miimo 310 do pow. 400 - 1 500 m2, Honda Miimo 520 do pow. 800 – 3 000 m2 i Honda Miimo 3000 do pow. 1 000 – 4 000 m2,oraz na miarę potrzeb stylu życia smart: Honda Miimo 3000 jest zarządzany za pomocą darmowej aplikacji na smartfon i technologii Bluetooth. Natomiast Honda Miimo 40 Live komunikuje za pomocą sieci GSM, a za pośrednictwem aplikacji Alexa współpracuje również z systemami tzw. inteligentnych domów.Podstawową zaletą tego sposobu koszenia jest utrzymywanie trawy stale na tej samej wysokości przez cały sezon koszenia, a noże są ustawiane w zakresie 30 – 50 mm w Honda Miimo 40 oraz w zakresie 20 – 60 mm w przypadku pozostałych modeli.

Kosiarki traktorowe, przeznaczone do pielęgnacji obszernych trawników koszą trawę z równą precyzją. Najnowsze maszyny Honda HF o szerokości roboczej od 92 do 122 cm są wyposażone w 7-siopniową regulację wysokości koszenia w zakresach od 30 – 80 mm do 29 – 90 mm.

 

Podczas kolejnych cykli koszenia warto nadal utrzymać zasadę przemienności kierunku koszenia. Pobudza to trawę do zagęszczania i zapobiega pochylaniu się lub wzrostowi trawy w jedną stronę.

 

 

Jesienne napowietrzanie i odżywianie trawników

Wskutek intensywnych opadów deszczu ostatnich dni niektóre trawniki potrzebują napowietrzenia oraz usunięcia nadmiaru wody. Trawa nie może stać w wodzie – podtopiona, zaczyna żółknąć, zagniwać, jest podatna na choroby grzybowe i na ataki pasożytów. Zatem zależnie od potrzeb, we wrześniu warto przeprowadzić wertykulację, a dotyczy to zwłaszcza trawników pokrytych warstwą filcu i mchu. Wertykulacja - pionowe nacinanie darni – powoduje rozluźnienie gleby, usuwa warstwę filcu, dotlenia trawę oraz polepsza wchłanianie wody. W przypadku trawników rosnących na glebach ciężkich i podmokłych - zalecane jest także piaskowanie.

W celu uodpornienia trawy na zmieniające się warunki i nadchodzącą zimę, we wrześniu należy trawniki zasilić nawozem jesiennym o zmniejszonej zawartości azotu i ze zwiększoną dawką potasu, który trawę uodporni.

Utrzymanie trawnika w ryzach

Tegoroczne lato, ciepłe i wilgotne, było dla trawy łaskawe i sprzyjało jej bujnemu wzrostowi. Trawa w takich warunkach jest ekspansywna i chętnie „zdobywa” nowe przestrzenie, jak rabaty kwiatowe, grządki warzywne oraz ścieżki, które po kolejnych opadach deszczu stają się niebezpiecznie śliskie. Pomocnym narzędziem do utrzymania trawnika w ryzach jest krawędziarka, np. krawędziarka SSET E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool wyposażona wmetalową listwę zapewniającą stabilne prowadzenie narzędzia po zaplanowanym torze.

Zdmuchiwanie liści

W harmonogramie prac ogrodowych pojawia się nowa, systematyczna czynność – sprzątanie liści. Dotyczy to przede wszystkim trawnika i warto tę czynność wykonywać systematycznie, ponieważ warstwa liści, zwłaszcza wilgotnych, ogranicza trawie dostęp światła i tlenu. Jednym ze sposobów sprawnego sprzątania liści jest dmuchawa – lekkie i ciche urządzenie o uniwersalnym zastosowaniu w całym ogrodzie, wokół domu, na podjeździe i na chodniku przed posesją.

Ważne, by dmuchawa była wygodnie wyważona, ergonomiczna w obsłudze, by generowała silny strumień powietrza, a ze względu na sąsiedztwo – powinna przede wszystkim być cicha. Wszystkie te parametry spełniają: dmuchawa SSBL E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool (dmuchawa łączona z jednostką napędową), dmuchawa HHB25 wyposażone w przyjazne dla otoczenia niezawodne silniki 4-suwowe Honda o mocy 1/1,3 KM lub w pełni ekologiczna dmuchawa akumulatorowa Honda HHBE 81 BE, których cicha praca nie zakłóca spokoju otoczenia.

Do sprzątania liści z trawników można również zastosować kosiarkę Honda - HRX 476 C2 i HRX 537 C5, kosiarkę akumulatorową Honda HRG466 XB oraz kosiarki traktorowe HF, których system do mulczowania trawy jesienią przeznaczony jest do dokładnego zbierania i mielenia liści.

Zakładanie nowego trawnika

Wrzesień oferuje doskonałe warunki do zakładania nowych trawników: nagrzana słońcem gleba sprzyja kiełkowaniu nasion, a chłodne wieczory, noce i poranki powodują skraplanie się wody i dodatkowo zapewniają wilgoć niezbędną do rozwoju siewek traw. Przy zachowaniu podstawowych zasad prawidłowego zakładania trawnika, darń rozwinie system korzeniowy przed zimą i dzięki temu będzie odporna na zimowe warunki. „Jesienny” trawnik, w porównaniu z tym zakładanym wiosną, ma w sumie więcej czasu na dobre ukorzenienie się, na rozwój i przygotowanie się do upałów kolejnego lata. Na założenie nowego trawnika mamy czas do pierwszych przymrozków, ponieważ minimalna temperatura zapewniająca wschody nasion wynosi 6-8°C.

Przed rozpoczęciem tego przedsięwzięcia warto zdecydować o sposobie nawadniania i koszenia, by wszystko praktycznie zaplanować. Ma to znaczenie zwłaszcza jeśli koszenie będzie powierzone robotowi koszącemu, ponieważ wówczas wskazane jest zaprojektowanie instalacji przewodu granicznego, bazy dokującej i łatwych dla robota ścieżek powrotu do bazy.

Do prawidłowego przygotowania podłoża pod trawnik, jak i do spulchnienia gleby w ogródku warzywnym, przede wszystkim prowadzonym na glebach ciężkich, warto wykorzystać dostosowaną do potrzeb i warunków glebogryzarkę. Do renowacji fragmentów trawnika i spulchniania wąskich rabat oraz wcześniej już uprawianej ziemi rekomendowane jest mała, lekka glebogryzarka SSCL E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool o szerokości roboczej 20 cm. Do przygotowania podłoża o średniej i dużej powierzchni warto zastosować większą maszynę, np. Honda FG 320 o szerokości roboczej 80 cm i dorównująca konstrukcją oraz mocą glebogryzarkom profesjonalnym.

 

Trawnik i cały ogród, któremu poświęcimy więcej uwagi na początku jesieni, odwdzięczy się nam już tej jesieni, a efekty, które zobaczymy wiosną tylko potwierdzą, że było warto.

www.mojahonda.pl

 

 

 

Aries Power Equipment jest Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce i od 1992 r. wprowadza na polski rynek szeroką gamę produktów HONDA – lidera światowej myśli technologicznej i marki znanej na świecie z wysokiej jakości produkowanych maszyn.

Od wielu lat HONDA znajduje się w światowej czołówce najlepszych marek. W najnowszym rankingu „Best Global Brands 2019” (Najlepsze Marki Świata), Honda zajmuje 29. pozycję. Marka Honda jest również od lat doceniana za stosowanie rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Koncern stale pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami problemów związanych ze zmianami klimatycznymi w celu zachowania czystego powietrza i efektywnego wykorzystywania zasobów. Koncern Honda, idąc z duchem potrzeb nowoczesnego świata, rozwija m. in. ekologiczną technikę w ogrodzie proponując nowe urządzenia bateryjne oraz przyjazne dla otoczenia, wyciszone urządzenia spalinowe o ponadnormatywnie obniżonym poziomie emisji spalin.

Aries Power Equipment od lat jest uznanym dostawcą najwyższej jakości produktów dla osób indywidualnych oraz instytucji publicznych i służb państwowych. Firma oferuje nowoczesne urządzenia HONDA do pielęgnacji ogrodów, jak inteligentny robot koszący Honda Miimo, wielozadaniowe kosiarki Super Komfort oraz IZY, kosiarki akumulatorowe IZYON, narzędzie wielofunkcyjne Honda Versatool do kompleksowej pielęgnacji zieleni, profesjonalny zestaw Multipro do pielęgnacji zieleni i utrzymania przestrzeni miejskich oraz silniki do maszyn, agregaty prądotwórcze, motopompy, odśnieżarki oraz karczownice do wysokich traw OREC i maszyny do zrębkowania GTS wyposażone w niezawodne silniki Honda. Aries Power Equipment dostarcza także produkty HONDA MARINE, tj. silniki zaburtowe i łodzie motorowe. Jako firma z kapitałem japońskim jest również wyłącznym dystrybutorem maszyn i urządzeń japońskich producentów Kubota, Mikasa, OREC, Daishin, Matsusaka i Airman. Oferta firmy jest dostępna w ponad 200 Autoryzowanych Punktach Dilerskich i Serwisowych w Polsce. www.mojahonda.pl

 

Biuro prasowe Aries Power Equipment / Honda


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę