Ogromne problemy z salmonellą w USA

8 lipca 2019
Ogromne problemy z salmonellą w USA

Od połowy maja do połowy czerwca w Stanach Zjednoczonych zanotowano 227 przypadków salmonelli u ludzi. Salmonellozy odnotowano aż w 20 stanach. We wszystkich przypadkach źródłem zakażenia bakterią jest drób przydomowy, a nie drób i jaja z profesjonalnych hodowli.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Epidemiom (CDC) twierdzi, że co do źródeł zakażenia nie ma najmniejszych wątpliwości ponieważ dysponuje dowodami laboratoryjnymi.  Co więcej, CDC informuje, że drób przydomowy, u którego stwierdzono salmonellę pochodził od bardzo wielu różnych dostawców i na etapie stadium pisklęcia był wolny od bakterii.

Uważamy, że sytuacja w Stanach Zjednoczonych powinna być z uwagą śledzona przez polskie służby sanitarne oraz przez producentów drobiu. Służby państwowe powinny – na przykład - mniej pochopnie winić profesjonalnych producentów jaj za przypadki występowania salmonelli na jajach w sklepach handlu nowoczesnego.

Bazując na doświadczeniach amerykańskich można domniemywać, że do zakażenia bakteriami salmonelli dochodzi za sprawą klientów sklepów, którzy dotykają jaj. Tymczasem producenci drobiu i jaj powinni być bardziej restrykcyjni wobec swoich pracowników i zabraniać im prywatnego chowu i jakichkolwiek kontaktów z drobiem poza miejscem pracy.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

– Produkcja cukru z buraków cukrowych jest naszym ważnym działem sektora żywnośc...

Unijny pozew ma związek z uporczywą produkcją sera pod nazwą feta przez duńskich...

5 grudnia br. w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa odbyła się konfer...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę