Adama_Spyrale_1-31.05.21

Ogromne rozczarowanie we FrieslandCampina. Spadek zysku netto o 72%

9 marca 2021
Ogromne rozczarowanie we FrieslandCampina. Spadek zysku netto o 72%

Przychody holenderskiego giganta spadły o 1,4% do 11,1 mld euro. Powodem spadku jest spadek sprzedaży do gastronomii, której nie udało się zniwelować wyższą sprzedażą składników mleka ani sprzedażą w obrębie handlu detalicznego i elektronicznego. Wartość zakupów w sieci wzrosła jednak o 50% w skali wszystkich rynków, co ma związek z pandemią. Niewielkie to jednak pocieszenie, gdyż zysk operacyjny spadł o 38% do 268 mln euro ze względu na słabsze wyniki w Azji, czynniki walutowe oraz tzw. opłatę restrukturyzacyjną w wysokości 106 mln euro.

Zysk netto spadł o 71,6% do 79 mln euro. Cena mleka dla zrzeszonych producentów mleka spadła o 5,9% do 35,72 euro za 100 kg mleka. Nie zostaną wypłacone żadne dodatkowe płatności gotówkowe na rzecz producentów mleka będących członkami w 2020 r. Zostaną jednak zapłacone odsetki od obligacji członkowskich.

Hein Schumacher, Dyrektor Generalny Royal FrieslandCampina skomentował sytuację następująco: – Bezpośrednie i pośrednie skutki pandemii naprawdę uwidoczniły się w firmie od marca, przyćmiły doskonałe wyniki pierwszego kwartału. Zysk operacyjny FrieslandCampina mocno przez to ucierpiał. Ponadto przyspieszona realizacja strategii „Nasz cel, nasz plan”, niezbędna do pomyślnego funkcjonowania w przyszłości – zaowocowała obciążeniem restrukturyzacyjnym w wysokości 106 mln euro. Obydwa czynniki doprowadziły do znacznego obniżenia zysku, w wyniku którego nie można wypłacić członkom dodatkowych wypłat gotówkowych. To ogromne rozczarowanie dla naszych członków.

– Wyniki roku 2020 rozczarowują również naszych pracowników. Wykonano wiele ciężkiej pracy w bardzo trudnych warunkach, aby utrzymać produkcję i sprzedaż naszych produktów mleczarskich na właściwym torze podczas kryzysu. Odporność całej organizacji, od członków spółdzielni, producentów mleka do naszych handlowców, była ogromna w 2020 r. Nasze zakłady produkcyjne nadal działały, a podczas lockdownu nasi handlowcy szybko przestawili się ze sprzedaży do kanału HoReCa na sprzedaż detaliczną i e-commerce.

– Chociaż teraz na końcu tunelu jest światło, bo na całym świecie trwają programy szczepień, przez kilka następnych miesięcy nadal będziemy całkowicie pogrążeni w kryzysie koronawirusa. W pierwszej połowie 2021 r. wyniki będą nadal pod presją.

W 2020 r. spółki należące do FrieslandCampina odnotowały strategiczny wzrost na 28 z 41 rynków w porównaniu z rokiem 2019. Pomimo pandemii koronawirusa dochody netto przed przeliczeniem walut pozostały praktycznie stabilne, ale skutki przeliczenia walut miały negatywny wpływ na przychody w wysokości -1,3%, głównie z powodu dewaluacji nairy nigeryjskiej i walut związanych z dolarem w Azji.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

W środę odbyła się konferencja prasowa ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz...

Choć dzięki postępowi hodowlanemu dzisiejsze lochy rodzą liczne mioty, wciąż wyz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę