CTR_80917

Olchowy domek dla murarki

22 sierpnia 2016

Zapraszamy na „Piknik z Klimatem” już 28 sierpnia (niedziela) w godz. 11.30-16.30 na Plac Zamkowy w Warszawie.  Tym razem edukować się będziemy pod hasłem: „Kulturalnie o niskiej emisji!”. Klub Gaja we współpracy z Lasami Państwowymi zaprasza na stoisko „Od deski do deski” gdzie każdy będzie mógł zbudować olchowy domek dla murarki ogrodowej. Zapytacie, co łączy niską emisję z dzikimi zapylaczami? Dowiecie się na stoisku Klubu Gaja!

W „Pikniku z Klimatem” uczestniczą partnerzy, którzy działają w ramach „Partnerstwa dla Klimatu”. W tym roku głównym tematem wydarzenia będzie przeciwdziałanie skutkom niskiej emisji oraz tematy zgłoszone na  najbliższą konferencję klimatyczną w Maroko. Niska emisja to zanieczyszczenia trafiające do powietrza  pochodzące m.in. z komunikacji samochodowej oraz procesu spalania w domowych piecach węgla o niskiej jakości czy śmieci. Toksyczne substancje, pochodzące z niskiej emisji szkodzą zarówno zdrowiu człowieka, jak i środowisku naturalnemu.

Na Placu Zamkowym będzie można edukować się wypoczywając i bawiąc się m.in.: przeliczając za pomocą kalkulatora swój ślad węglowy, grając w gry planszowe czy tworząc ogródek w słoiku.  Na stoisku Klubu Gaja  będzie można poznać małych skrzydlatych przyjaciół a wśród nich murarkę ogrodową, kuzynkę pszczół miodnych. Jednym z zagrożeń dla pszczół są właśnie zanieczyszczenia powietrza, które zaburzają ich zdolność nawigacyjną, utrudniając im dotarcie do pożywienia, jak stwierdzili naukowcy z Penn State w USA. Razem z Klubem Gaja  każdy będzie mógł pomóc dzikim zapylaczom budując dla nich schronienie. Mierząc się z młotkiem, gwoździem i sekatorem zmontować olchowe deseczki, a pod daszkiem umieścić rurki z trzciny pospolitej. To właśnie w nich murarki ogrodowe składają jajeczka. Samodzielnie zbudowany domek będzie można zabrać ze sobą  i spożytkować dla dobra przyrody. Z najmłodszymi stworzymy kolorowe dzikie pszczoły.

Aby adoptować się jako całe struktury społeczne do zmian klimatu, powinniśmy posiadać wiedzę oraz świadomość potrzeb i wyzwań. Wydarzenia takie jak „Piknik  z Klimatem”, przy którym współpracuje wielu partnerów niesie czytelny przekaz, że musimy przejść od słów do czynów by nie było za późno na działania zmniejszające skutki podniesienia się temperatury na planecie – komentuje Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Od wielu lat Klub Gaja przy współpracy wielu partnerów m.in.  Miasta Stołecznego Warszawa i Lasów Państwowych realizuje program Święto Drzewa. To kompleksowa edukacja na temat zrównoważonego rozwoju i zmian klimatu, poparta działaniami praktycznymi – sadzeniem i ochroną drzew. Dzięki programowi posadzono już ponad  770 tysięcy drzew. W tym roku „Święto Drzewa” poświęcone jest sadzeniu i ochronie zadrzewień i zakrzewień śródpolnych.

Dodatkowe informacje:

Jacek Bożek, Klub Gaja, tel. 603 636 554, e-mail: klubgaja@klubgaja.pl

www.klubgaja.pl

Klub Gaja


POWIĄZANE

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki wziął w stolicy Białorusi, Mi...

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) wykosili w bieżącym roku 30 tatr...

Należący do amerykańskiej prywatnej firmy Orbital ATK kosmiczny statek towarowy ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę